"Чорноморнафтогаз": наказано забути?

Поділитися
"Чорноморнафтогаз": наказано забути?
Нещодавно опубліковані дані консолідованої фінансової звітності НАК "Нафтогаз України" за 2011–2013 рр. підтвердили те, у чому ніхто й не сумнівався, - Україна "забула" про своє на 100% державне АТ "Чорноморнафтогаз". Забула "зовсім"... Українську владу абсолютно не цікавить доля шельфових родовищ на власному континентальному шельфі Чорного моря?

Нещодавно опубліковані дані консолідованої фінансової звітності НАК "Нафтогаз України" за 2011–2013 рр. підтвердили те, у чому ніхто й не сумнівався, - Україна "забула" про своє на 100% державне АТ "Чорноморнафтогаз". Забула "зовсім"... Українську владу абсолютно не цікавить доля шельфових родовищ на власному континентальному шельфі Чорного моря?

За рік, що минув після "віджиму" як самого ДАТ "Чорноморнафтогаз", так і родовищ у Чорному та Азовському морях, Україна так і не спромоглася толком подати позов.

Нещодавно на континентальному шельфі (у сотні кілометрів від одеського узбережжя, до самого Криму відстань у півтора разу більша) відновилися бурові роботи, що не викликало навіть найменшої реакції з боку Києва. Нагадаю, рік тому уряд гучно обіцяв, що звернеться в Стокгольмський суд щодо захоплення "Чорноморнафтогазу".

Тоді прем'єр-міністр Яценюк констатував: "Росія заволоділа нашою держвласністю на сотні мільярдів доларів, у тому числі державною компанією "Чорноморнафтогаз". Вони вкрали понад два мільярди кубічних метрів (видобутку) українського природного газу. Украли…... наземні та підводні свердловини". І наголосив, що стосовно цього українська сторона звернеться в Стокгольмський арбітраж. За минулий рік гучна фраза так і не перетворилася на реальність. Жодних справ немає.

Єдине, що є реального на міжнародному рівні, це потрапляння створеного на базі вкрадених в анексованому Криму активів ДУП РК "Черноморнефтегаз" під санкції міністерства фінансів США. Тепер американським компаніям і фізичним особам заборонено проводити будь-які фінансові операції з новоявленим "Чорномором".

У нас справа обмежилася тільки напіванекдотичними зверненнями наших органів у... кримські ж суди. Ну і юридичним переведенням "Чорноморнафтогазу" в Київ.

Цікаво, але рік тому про кримські борги говорив і колишній глава Міненерговугільпрому Юрій Бойко (нинішній лідер "Опоблоку"): "Існує фіксована заборгованість "Чорноморнафтогазу" перед "Нафтогазом" у розмірі. І її можна стягнути в міжнародних судах". (У 2009–2012 рр. "Нафтогаз" видав "Чорноморнафтогазу" на придбання "вишок" і шельфове буріння безвідсоткові кредити на загальну суму 11,6 млрд грн. Термін їхнього погашення закінчився наприкінці минулого року...) Більше Бойко до цієї теми не повертався, а нині Генеральна прокуратура України розпочала досудове розслідування в справі про ті самі "вишки Бойка".

За даними ГПУ, встановлено, що в 2011 р. "Чорноморнафтогаз" купила бурові установки за завищеними цінами, чим завдала шкоди державному бюджету на суму в 200 млн грн. Сума, відверто кажучи, дивна. Різниця в цінах становила мінімум стільки ж, але в доларах. Органи досудового слідства спрямували "запити про надання міжнародної правової допомоги в компетентні органи інших держав".

Раніше Генпрокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом захоплення "Чорноморнафтогазу" вартістю майже 15 млрд грн і за фактом незаконного видобутку природного газу. Треба думати, у Криму дуже цих позовів злякалися.

До речі, видобуток газу прокуратура рахувала за ціною аж 400 грн (не доларів) за тисячу кубометрів. За цією чудовою ціною потенційні збитки й зараховуються. Сама сума в 15 млрд грн - це облік за балансовою вартістю. При цьому в Одеському й Безіменному родовищах промислові запаси газу досягають 22 млрд кубометрів. І з моменту захоплення компанії вже понад 2 млрд кубометрів газу пішли з нашого шельфу.

Нинішнього року програмою "Чорноморнафтогазу" передбачено видобути з Одеського родовища 1,2 млрд кубометрів, ведучи роботу на двох блок-кондукторах. Працювати будуть куплені (майже з подвійною переплатою) "вишки Бойка". Одну з них у повідомленні "нових кримчан" назвали... "УКРАИНА".

Може, владу України потішило те, що нам у грудні з панського плеча повернули невелике (дві свердловини) Стрілецьке родовище в Азовському морі? Цікаво, але за версією кримської влади, усе відбулося ледь не з банкетом: "Ми цивілізовано оформили передачу цього об'єкта українській стороні, вони завели туди своїх фахівців, експлуатують дане родовище та поставляють газ у Генічеськ".

Ми вже визнали не тільки "Кримський федеральний округ Росії", а й новостворену структуру на базі "Чорноморнафтогазу"?!

А от інші родовища, що залишилися в Чорному морі, охороняють (змінюючись через два тижні) тральщики та ракетні катери російського флоту. Хоча, судячи з реакції (точніше, її повної відсутності) нашої влади, там вистачить і поліцейського зі свистком.

Параліч, який охопив наше військове командування, так і не минув. У лютому-березні минулого року "вишки" можна було, як мінімум, спробувати утримати. Два тижні вишки були без реального контролю окупантів. У найгіршому разі була б кулачна бійка. Але ніхто навіть не сіпнувся.

Поки Київ не діє, у самому Криму виникають скандали. Так, при "реорганізації" місцеві чиновники розпихали по кишенях пристойну кількість активів. Наприклад, за даними окупаційної влади, компанія втратила два судна, незаконно проданих за кордон. Кудись зникли корабель забезпечення "Атрек" і краново-монтажне судно "Титан-2". Вважається, що вони працюють десь у Латинській Америці. Цікаво, де? І під чиїм прапором?

І що конкретно робить Україна (доповідні записки не беруться до уваги), щоб їх повернути?

*Газові родовища на карті

3 - Одеське

4 - Безіменне (155–165 км від Криму, 60 км від о. Зміїний та 130 км від м. Одеса)

5 - Архангельське

8 - Південно-Голіцинське

9 - Голіцинське (60–70 км від Кримського узбережжя)

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі