Чи буде в Україні тепло й світло?

Поділитися
Впровадження енергоефективних технологій дозволить Україні не тільки скоротити шкідливий ефект для навколишнього середовища, а й заощадити значний обсяг споживаної енергії.

За розрахунками фахівців, вивільнених потужностей вистачить для зниження тарифів на теплову енергію до 1,5 грн, а електричної - на 0,4 грн за одиницю. Але лампочки в під'їздах продовжують світитися і вдень, очевидно, освітлюючи нашій країні шлях у світле майбутнє через морок сьогодення…

Упродовж останніх років енергетичний ринок України перебуває в стані кризи й хаотичних спроб визначення стратегії та перспектив розвитку. Очевидно, що для розробки чіткої енергетичної стратегії не треба винаходити велосипед. Достатньо уважно поставитися до того досвіду, який уже накопичений у світі, й адаптувати його до умов нашої країни. Так, а ще менше красти…

24 жовтня сайт Східного партнерства ЄС опублікував статтю "Енергоефективність - ключ до скорочення парникових газів до 40%". Автори статті, посилаючись на експертів Міжнародного енергетичного агентства, оцінюють можливий загальносвітовий ефект від заходів у сфері енергоефективності в 500 млрд дол. щорічно. Будівництво, промисловість, авіація й морський транспорт визнані основними сферами впровадження енергозберігаючих технологій і матеріалів.

11–12 жовтня питання енергетичної політики, розвитку альтернативної енергетики, підвищення енергоефективності стали предметом обговорення в Брюсселі під час візиту української делегації в Європейський парламент і на Міжнародній GR-конференції. Як учасник цих заходів, особливо хотів би відзначити зустрічі з депутатом Європарламенту Ігорем Грязіним і радником Європейського парламенту з енергетично політики Вільямом де Ремекером. Сам факт цієї зустрічі свідчить про те, що ситуація в українській енергетиці привертає увагу європейських політиків, зацікавлених у її розвитку, виході України з кризи й отриманні нею статусу реальної енергонезалежної країни.

Проблеми енергетики залишаються гострими не тільки для України. "Двигун" економіки працює зі збоями в багатьох країнах. Питання енергозбереження, розвитку альтернативної енергетики, зниження державного впливу на галузь стали предметом обговорення на провідних світових форумах. Так, їх порушували й на нещодавній 73-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка відбулася у Нью-Йорку.

У виступі Генерального секретаря ООН Антоніу Гуттереша мою увагу привернули озвучені ним цифри про те, що впровадження альтернативної енергетики й "зеленої економіки" дасть можливість залучити у світову економіку до 2030 р. 26 млрд дол. і створить 24 млн додаткових робочих місць.

Гуттереш зазначив, що розвиток відновлюваних джерел енергії є пріоритетним напрямом діяльності всього світового співтовариства наступного року. Він запропонував такі конкретні кроки, яких очікують від урядів країн-учасниць. Йдеться про припинення субсидування національними урядами викопних джерел енергії, подальше скорочення залежності від вуглеводнів в енергетичному балансі країн.

Загальний обсяг державного субсидування вуглеводневої енергетики у світі становить понад 1,5 трлн дол. (що перевищує державний бюджет переважної більшості країн, включаючи Україну, у кілька разів), а енергетики відновлюваних джерел - 150 млрд. Якщо з їх використанням в альтернативній енергетиці все досить ясно: виробив 1 кВт∙год. - отримай певну суму, то у вуглеводневій енергетиці все заплутано, оскільки субсидії надаються і виробникам, і мережевикам, і споживачам. У нас енергетичні субсидії стали одним із головних джерел корупційних грошей і розкрадань. Причому різні "схеми" і "шляхи" уже давно налагоджені, враховують накопичуваний десятиліттями "досвід" вуглярів і газовиків.

Примітно, що при постійному підвищенні тарифів для кінцевого споживача в Україні повертаються величезні суми невикористаних бюджетних субсидій: у 2017 р. 6,2 млрд грн - від газопостачальних підприємств; 1,1 млрд - теплопостачальних; 650,1 млн - водопостачальних; 290,7 млн грн - компаній-постачальників електроенергії. Це величезні цифри, порівнянні з сумами "енергетичної кризи" у Києві.

Проблему доцільності субсидування енергетичного ринку щороку порушують при підготовці чергового державного бюджету. Але принципового вирішення вона так і не одержує. Очевидно, у силу комбінації популістських і корупційних інтересів українських політиків та олігархів.

Важливою здається й думка керівника ООН про те, що розвиток альтернативної енергетики має супроводжуватися масовим впровадженням транспортних засобів з альтернативними системами двигуна (водневими, ядерними, сонячними). Тут є перспектива реалізації в Україні проектів створення відповідних виробничих потужностей (включаючи виробництво літальних апаратів на сонячних батареях). Причому ці проекти можна розробляти в прямому контакті зі структурами ООН.

Основні причини практичної відсутності подібних проектів в Україні - недостатньо активна робота наших зовнішньоекономічних органів з відповідними міжнародними структурами та хронічне невміння чітко виконувати взяті на себе зобов'язання.

Співзвучні моїм думкам і ідеї Гуттереша про те, що країни повинні вживати заходів зі зниження інвестицій у застарілу енергетичну інфраструктуру, активізувати заміну морально застарілих і технологічно зношених енергетичних мереж новими їх технологічними аналогами. Про важливість цієї проблеми раніше говорили тільки експерти в цій галузі й практично не звертали уваги політики і керівники урядів. А кожен обізнаний із ситуацією в галузі вам підтвердить: не тільки в країнах, які розвиваються, наприклад в Україні, але й у високорозвинених енергетичні мережі є слабкою ланкою, що не лише знижує економічну ефективність виробництва енергії, а й перешкоджає технологічному відновленню галузі, впровадженню нових технологій.

В Україні в газовому секторі втрати при транспортуванні значно нижчі, ніж при доставці електроенергії. Сумарно втрати в газопроводах становлять 14,3 млрд кВт∙год. щорічно, в електричних мережах - 35 млрд кВт∙год. Втрати ще більші при транспортуванні теплової енергії, де вони сягають 100 млрд кВт∙год. Для покриття всіх цих втрат і доводиться підвищувати тарифи?! Якщо подивитися на ці цифри в грошовому вираженні, то різниця стає ще значнішою: втрати при транспортуванні по газових і теплових мережах різняться в 20 разів!

Згоден також зі світовим лідером і в тому, що вирішення глобальних проблем людства, у тому числі пов'язаних з альтернативною енергетикою, можливе лише за умови зміни парадигми менеджменту як у бізнесі, так і в публічному управлінні. Людство має відмовитися від "токсичної" корпоративної культури й перейти до персоноцентричних моделей управління виробничими колективами, що заохочують особисту компетенцію та відповідальність працівника. Про необхідність переходу до нового менеджменту, нової корпоративної культури вже неодноразово висловлюються міркування і в українському бізнес-співтоваристві. Тепер, після виступу Генерального секретаря ООН, може, і наш уряд почує своїх же підприємців і підтримає їх у цьому напрямку.

Нову модель менеджменту, нову корпоративну культуру так само, як і глобальні завдання екоцентричного, системного сталого розвитку країн, як зазначив Антоніу Гуттереш, можна реалізувати лише в тому разі, якщо в центрі уваги урядів і національних співтовариств опиняться питання розвитку освіти, адаптації національних освітніх систем до потреб і викликів сьогодення. Йдеться про те, що сучасна людина, особливо молодь, має набути таких навичок, яких раніше більшість людей просто не мала і які вважалися, швидше, надможливостями, ніж рутинно отримуваними шкільними навичками на кшталт рахунку чи письма.

Завершуючи цей свій нарис, хочу зазначити: Україна за своїм інтелектуальним та економічним потенціалом здатна зробити певний внесок у вирішення загальнолюдських проблем, стати невід'ємним співавтором стратегій і тактик реалізації інноваційних моделей, пропонованих світовим співтовариством.

P.S. 12 листопада 2018 р. у Києві НАК "Нафтогаз України" підписала меморандум з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міністерством екології та природних ресурсів України про взаєморозуміння щодо скорочення викидів метану в ланцюжках поставок газу в Україні.

Церемонія підписання за участі голови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, заступника голови ЄБРР в Україні Террі Маккалліона, міністра екології й природних ресурсів Остапа Семерака відбулася в рамках 9-го Міжнародного форуму з енергетики для сталого розвитку.

Меморандум стане першою сходинкою до реалізації Програми скорочення викидів метану по всьому ланцюжку поставок газу (видобуток, транспортування, розподіл).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі