Попередження закінчилися. Почалися дії з наслідками. У містах вимикають централізоване постачання гарячої води. Це газові проблеми докотилися й до містян. Минулого опалювального сезону вони, на відміну від приватного сектору (який безпосередньо використовує газ), хоч як дивно, не були стурбовані підвищенням тарифів ні на гарячу воду, ні на опалення. Ситуація змінилася з 20 травня, коли уряд скасував ПСО (покладання спеціальних обов’язків щодо стримування тарифів) для теплокомуненерго (ТКЕ), постачальників централізованого тепла та гарячої води багатоквартирним будинкам. Якими будуть наслідки? Розберемося...
Відправив на... ринок
Відмовившись подовжити дію механізму ПСО для теплокомуненерго, Кабмін відправив міських тепловиків закуповувати газ на ринку, а фактично у того, з ким їм вдасться домовитися. Наприклад, колишній їхній постачальник НАК «Нафтогаз України» запропонував власну річну ціну — 8300 грн за тисячу кубометрів газу, не враховуючи вартості розподілу.
І ця цифра (навіть без урахування її абсолютної величини) змушує щонайменше здивуватися. Адже більшість індивідуальних домашніх господарств, які мають власне газове опалення, з травня платять тому-таки «Нафтогазу» за річний продукт за ціною 7,96 грн за кубометр газу. Чому ж тоді оптові покупці, якими, безумовно, є теплокомуненерго, та їхні міські споживачі мають платити дорожче?
І головне, скільки ж за такої закупівельної ціни газу коштуватиме підготовка кубометра гарячої води для містян?
Згадаймо, що в минулому опалювальному сезоні й дотепер більшість міських споживачів сплачували тарифи на тепло та гарячу воду, виходячи з вартості газу близько 4,3 грн за кубометр. Водночас НАК «Нафтогаз України», наприклад, узимку-2021 відпускала цей газ підприємствам ТКЕ у межах ПСО за ціною близько 8 грн за кубометр. Як таке могло бути?
Більшість ТКЕ були змушені виставляти тарифи для своїх споживачів (на гарячу воду й тепло), встановлені уповноваженими органами ще до 1 травня 2019 року. Звісно, ці тарифи вже давно не покривали витрат ТКЕ на виробництво й надання послуг і були збитковими. Але тарифи, встановлені після 1 травня 2019 року, теплокомуненерго не могли застосувати, оскільки не мали права це робити в період карантину аж до завершення опалювального сезону 2020/2021 року (відповідно до вимог Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції (COVID-19)». У цьому й полягає секрет стабільності теплових тарифів для містян.
А отепер після закінчення опалювального сезону можливість підвищувати тарифи з'явилася.
Меморандум: хто заплатить?
А от і справжня ціна стабільних тарифів на газ: борги теплокомуненерго перед «Нафтогазом» сягнули 53 млрд грн, особливо істотно збільшившись за останній опалювальний сезон. Звісно, борги поповнилися як унаслідок невідповідності тарифів (на тепло та гарячу воду) реальній відпускній ціні на газ для ТКЕ, так і внаслідок неплатежів населення.
Навіть якщо не враховувати цього величезного боргового навісу над підприємствами ТКЕ, тарифи і на воду, і на тепло (з огляду на нову ціну газу, запропоновану «Нафтогазом») зростуть приблизно вдвічі. Але річ у тім, що прощати борги підприємствам ТКЕ, судячи з усього, наразі ніхто не збирається. Іще у квітні «Нафтогаз» Андрія Коболєва, готуючись до скасування ПСО, розсилав листи щастя підприємствам ТКЕ. У них він попереджав, що для укладення контрактів на поставки газу в травні необхідно погасити борги та здійснити місячну передоплату. Звісно, за нинішніх обставин це нереальні умови.
Недарма місцева влада, включно зі столицею, всерйоз занепокоїлася перспективою непідйомних тарифів для своїх виборців. Так, столичний мер Віталій Кличко (одночасно голова Асоціації міст України) оцінює ситуацію як критичну:
«Уряд і НАК «Нафтогаз України» власними діями вже в травні залишають 120 міст — 5 мільйонів громадян — без гарячої води, а бюджетні установи — без природного газу. А з жовтня усе населення може залишитися без централізованого опалення. Оскільки з 20 травня припиняються зобов'язання «Нафтогазу» постачати підприємствам теплопостачання природний газ за фіксованою ціною і без передоплати».
За словами Кличка, «Нафтогаз» виставив такі умови отримання газу: ціна вища за 9 грн за кубометр, авансова оплата, подобове замовлення обсягів газу, надмірні штрафні санкції навіть за дрібне ухилення від умов НАКу, що, на його думку, призведе до «стрімкого зростання тарифів для населення й неплатежів за комунальні послуги, а також до непомірних витрат бюджетів територіальних громад на закупівлю природного газу для дитсадків, шкіл, лікарень».
Тут доречно згадати Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та гарячої води, який іще 9 лютого підписали Кабмін, «Нафтогаз», НКРЕКП та Асоціація міст України.
Меморандум визнав перекіс ціни на газ для підприємств теплопостачання й ціни на газ, врахованої в тарифах для населення, який призвів до збитковості ТКЕ. Водночас на початок 2021 року було зафіксовано заборгованість тепловиків за спожитий газ — 46 млрд грн. Борг населення перед ТКЕ становить 20,7 млрд грн. Плюс заборгованість населення, що стосується невідповідності тарифів на тепло й реальних цін на газ, перевищила 26 млрд грн. І ці збитки треба комусь покривати.
У Меморандумі чітко не вказано, хто буде цим платником. Зате в пункті 7 значиться, що вже до 1 травня 2021 року державні органи України, НАК «Нафтогаз України» та Асоціація міст України знайдуть джерела фінансування різниці в цінах на тепло та гарячу воду. Водночас у пункті 9 зафіксовано, що фінансові зобов'язання не можуть перекладатися на органи місцевого самоврядування.
ПСО скасували, травень минає, а компенсація теплопостачальним підприємствам не здійснюється. Ба більше, за словами В.Кличка, «рахунки комунальних підприємств теплопостачання заарештовують, а роботу підприємств блокують».
Клубок проблем потребує негайного розв'язання. Адже фактично на кону — питання навіть не величини тарифів, а в принципі можливість функціонування централізованого опалення та гарячого водопостачання містян.
***
Уряд відреагував наступного дня після інформаційної заяви Асоціації міст України.
Прем'єр дав доручення міністру розвитку громад і територій Олексію Чернишову і міністру енергетики Герману Галущенку впродовж трьох тижнів виконати всі положення меморандуму між урядом, главами міст України, НКРЕКП і НАК «Нафтогаз України».
Міністерства повинні надати пропозиції до законопроєкту про погашення заборгованості щодо різниці в тарифах перед теплокомуненерго.
Зауважте, про нові тарифи на тепло та гарячу воду для містян і бюджетних установ — ані слова. Нагорі впевнені, що «ринок» усе вирішить. Хоча про який ринок може йтися, коли можливості споживача (попит) анітрохи не цікавлять продавця (пропозиція), котрий будь-якими способами намагається здерти з клієнта захмарну ціну.