Відключення світла, спричинені ракетними ударами Росії в українській критичній інфраструктурі, можуть залишити українців без зв’язку та інтернету, тож провайдери і мобільні оператори завчасно розпочали підготовку до важкого сезону.
Герман Богапов в статті «За місяць до зими: як подбати про автономність інтернету» на ZN.UA розповів, як готуються до складної зими мобільні оператори. За його словами, мобільні оператори та інтернет-провайдери весь час заявляють, що роблять усе необхідне для підготовки до можливих знеструмлень.
«Київстар»
Наприклад, прес-служба «Київстару» надала інформацію, що з лютого 2022 року компанія інвестувала в енергонезалежність майже 1 млрд грн, із них близько 700 млн вклала в джерела енергії для базових станцій мобільного зв’язку та 300 млн грн — у мережу «Домашній Інтернет».
Упродовж 2023 року «Київстар» установив на базових станціях 80 тисяч нових акумуляторів, які забезпечать до шести годин роботи обладнання без використання електроживлення. До кінця 2023 року загальна кількість таких акумуляторів сягне 110 тисяч.
Окрім того, компанія втричі збільшила кількість стаціонарних і мобільних дизель-генераторів, які мають забезпечувати роботу всіх критично важливих об’єктів мережі. Якщо на початку повномасштабної війни в розпорядженні компанії було 700 генераторів, то зараз їх 2200.
Водночас на мережі фіксованого Інтернету встановлюють 50 тисяч блоків безперебійного живлення, що дасть змогу забезпечити функціонування щонайменше 70% мережі фіксованого Інтернету під час потенційних блекаутів. У низці міст України «Київстар» уже розпочав тестування технології GPON (Gigabit Passive Optical Network), яка є більш енергонезалежною. До кінця 2023 року телеком-оператор планує запустити її в комерційне використання.
Vodafone
Vodafone інформує, що інвестиції в мережу зросли на 75% порівняно з минулорічними. Безпосередньо в енергонезалежність компанія інвестувала цього року близько 150 млн грн (у стійкість своєї мобільної мережі), і загалом 245 млн грн — у стійкість фіксованої мережі. До речі, після придбання провайдера Vega компанія також надає домашній Інтернет за технологією GPON.
Vodafone закупив нові літій-іонні акумуляторні батареї підвищеної ємності, щоб створити достатній запас електроенергії на кожному технічному майданчику. Ці батареї більш пристосовані до важких умов експлуатації, мають підвищену ємність, менш чутливі до частих відключень електроенергії, а також мають у 2,5–3 рази вищу швидкість заряджання порівняно з батареями, що використовувались раніше.
Сьогодні встановлено понад 9 тисяч нових акумуляторних батарей (частково зі збільшеною ємністю, частково — літієвого типу) на 2255 майданчиках. Це додаткова резервна потужність на більш як 680 000 А⋅год. Vodafone майже в чотири рази збільшив кількість базових станцій, які працюватимуть на дизельних генераторах.
Нагадаємо, раніше Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКЕК) перевірила стан готовності мереж операторів до безперебійного надання послуг належної якості громадянам України у разі можливої відсутності стаціонарного електроживлення чи тривалих блекаутів. До трьохденних блекаутів були готові не всі оператори.