Зосередження генерації у великих енергетичних вузлах і її розподіл для споживачів дає змогу ворогу активно впливати на енергетичну систему України. Саме тому замість зосередження об'єктів енергетики у невеликій кількості навколо найбільших споживачів, треба прийти до децентралізованої системи, яка унеможливлює ефективність навіть постійних масованих атак Росії по енергосистемі. Про це повідомив Володимир Кудрицький, голова правління НЕК «Укренерго» на брифінгу щодо особливостей роботи енергосистеми України після масованих російських атак у березні 2024 року.
Спорудження та робота невеликих, але у великій кількості енергетичних джерел створить стійку мережу, яка не буде залежна від централізованого постачання і таким чином навіть за виведення з ладу магістральних ліній і систем, електроенергія буде надходити і для населення і для роботи економічних суб'єктів.
Яку схему пропонує “Укренерго”?
Ці невеликі електростанції можуть бути потужністю від 5 до 20-30 мегават. Щодо конкретних різновидів, то це можуть бути газові пікери – сучасні маневрені і потужні енергосистеми з високим коефіцієнтом корисної дії. Вони зазвичай працюють у пікові навантаження або як балансуючі системи у кризовий час.
Також необхідні ефективні і потужні системи накопичення енергії. Вони своєю чергою допоможуть віддавати енергію, коли вона буде у дефіциті в системі. Третя складова – нова теплова генерація. На думку очільника “Укренерго” вона має базуватись не на викопних джерелах, а на відновлювальних чи на ефективному спалюванні відходів деревини, на відходах агропромислового комплексу. Біогазові станції можуть зрештою замінити вугільні, що потрібні для балансування системи.
Якщо така система почне функціонувати в Україні, потужні атаки на енергооб'єкти не спричинять системні зміни у роботі, вони не будуть ефективними для ворога.
За чий кошт буде реалізовано проєкт енергодецентралізації?
Енергетична децентралізація на думку очільника “Укренерго” має реалізовуватися коштом приватних інвесторів, що мають прийти на ринок малої генерації, а також коштом країн-партнерів України, що мають одноразово надати допомогу у погашенні боргів на ринку і збалансуванням розрахунків в енергосистемі. Також він запевнив, що перекладатись таке реформування на тариф для споживачів не має. Для впровадження нової системи необхідно задіювати інші економічні та організаційні інструменти, зокрема інвестиції та грантові кошти.
Як повідомлялось раніше, енергетична система України працює стабільно. Блекаути і відключення споживачів для обмежень щодо енергопостачання – не прогнозуються, зазначив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в ефірі телемарафону. Водночас він застеріг, що локальні вимкнення можливі, внаслідок об'єктивних обставин та пояснив їх причини.