Новий єврокомісар з енергетики Ден Йоргенсен вважає своїм “ключовим пріоритетом” розробку плану, який остаточно розірве всі енергетичні зв'язки ЄС із Росією, повідомляє Politico.
У своєму першому інтерв'ю після вступу на посаду Йоргенсен попередив, що ЄС “збивається з курсу” у своїй багаторічній кампанії з відмови від російського палива, а тому потрібен план, щоб повернутися на правильний шлях.
Єврокомісар вказав на зростання потоків до ЄС російського скрапленого природного газу, що викликає особливе занепокоєння і є відходом від траєкторії, за якою Союз рухався до зниження обсягів таких закупівель. Крім того, п'ять країн ЄС усе ще покладаються на РФ у питанні ядерного палива.
“Те, що ми змогли зменшити нашу залежність до такого рівня, який маємо, насправді значне досягнення”, - зазначив Йоргенсен.
“Але для всіх очевидно, що має відбутися щось нове, тому що ... зараз все починає йти в неправильному напрямку”, - додав він, заявивши, що планує створити “реальну дорожню карту, яка включатиме ефективні інструменти й засоби для вирішення частини проблеми, яка залишилася”.
Йоргенсен пояснив, що його план буде зосереджений “у першу чергу на газі, а також на нафті і ядерній енергетиці”, і повинен бути реалізований протягом перших ста днів після його вступу на посаду — фактично встановивши “кінцевий термін” до середини березня.
Цей план стане наступним кроком у масштабних зусиллях ЄС, спрямованих на зміну способу забезпечення життєдіяльності 450 мільйонів своїх громадян після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Союз уже запровадив повну заборону на морський експорт вугілля і нафти з Росії, скоротивши свою залежність від поставок газу трубопроводами приблизно на дві третини.
Але останніми місяцями ці зусилля зайшли в глухий кут. Очікується, що у 2024 році ЄС навіть імпортуватиме приблизно на 10% більше СПГ з Росії, ніж у 2023 році, згідно з даними платформи Kpler.
Подолати енергетичні зв'язки з РФ, що залишилися, буде непросто.
Будь-який план відмови від російських енергоносіїв до 2027 року - неофіційного кінцевого терміну, встановленого ЄС після повномасштабної війни РФ проти України, - швидше за все, викличе опір з боку країн, які все ще сильно залежать від Москви в цьому питанні. Зокрема, Угорщина і Словаччина, очолювані дружніми до Росії лідерами Віктором Орбаном і Робертом Фіцо, традиційно виступають проти нових енергетичних обмежень.
Йоргенсен вказав на свій досвід роботи на посаді міністра з питань клімату в Данії у 2022 році: він взяв участь у восьми екстрених самітах міністрів енергетики країн ЄС, коли Союз зіштовхнувся з масштабною кризою цін на газ. Ці переговори, за словами єврокомісара, дали йому “певний досвід співпраці з колегами, беручи до уваги, що існують різні обставини”.
Очікується, що Йоргенсен матиме значну політичну підтримку своїх планів. Лише цього тижня десять країн ЄС спільно закликали до запровадження санкцій проти ядерного та СПГ секторів РФ.
Пропозиція Йоргенсена, швидше за все, з'явиться через кілька тижнів після закінчення довгострокової угоди про транзит газу, яка дозволяє більшості країн Центральної Європи продовжувати імпортувати російський газ через Україну. У той час як кілька країн обговорюють потенційні обхідні шляхи для продовження поставок газу, Йоргенсен заявив, що чекає на закінчення терміну дії угоди.
“Ми готуємося до того, що вона закінчиться, і це ще одна причина, чому для нас важливо мати цю дорожню карту дуже скоро”, - пояснив він.
Відносини ЄС із США на чолі з новообраним президентом Дональдом Трампом також відіграватимуть важливу роль в енергетичній роботі Йоргенсена, враховуючи, що Європа покладалася на Штати в питаннях постачання скрапленого природного газу, відмовляючись від російських потоків. Зараз США є другим за величиною постачальником газу для ЄС.
За словами Йоргенсена, імпорт СПГ буде “безумовно, однією з перших речей, які варто обговорити” з новою адміністрацією США.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн уже припустила, що ЄС може закупити більше американського палива, щоб уникнути потенційної торговельної війни з Трампом, який обіцяв припинити паузу у видачі нових дозволів на експорт СПГ з США.
“Варто пам'ятати, що ми не змогли б зменшити залежність від Росії без енергоносіїв із США. Вони дійсно були нашими друзями, і я сподіваюся, звичайно, що ми продовжимо дружити”, - сказав Йоргенсен.
Практично втративши європейські нафтовий і газовий ринки, РФ не тільки не втрачає надії, а й не полишає спроб повернутися зі своїми енергоносіями в Європу. І розробляє для цього гібридні стратегії. Про те, як “Росія маскується, щоб повернути свої нафту і газ в Європу. Як її зупинити”, розповідала команда Центру “Стратегія ХХІ” — Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко та Андрій Чубик.
А про необхідність запровадження Україною санкцій на транзит нафти та газу російського походження читайте у статті “Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити”.