ЄС надасть країнам-членам повноваження блокувати імпорт російського газу — FT

Поділитися
ЄС надасть країнам-членам повноваження блокувати імпорт російського газу — FT © depositphotos / FlyOfSwallow
Це може дозволити компаніям ЄС виходити з контрактів із російськими постачальниками газу без необхідності виплати великих компенсацій.

Через майже два роки після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС має намір надати країнам-членам повноваження припинити імпорт газу з Росії та Білорусі. Про це повідомляє FT.

Будь-яка країна ЄС зможе заборонити компаніям з РФ та Білорусі купувати потужності у своїх газопроводах і терміналах зрідженого природного газу, згідно з проектом, запропонованим Брюсселем.

За словами високопосадовця Союзу, ця пропозиція може надати основу енергетичним компаніям ЄС для виходу з контрактів з російськими постачальниками газу без необхідності виплачувати великі компенсації.

Хоча ЄС, що складається з 27 країн-членів, поступово зменшує залежність від російських енергоносіїв після вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, він все ще отримує близько десятої частини свого газу, включаючи поставки СПГ, з Росії. Кілька країн Союзу, включаючи Австрію та Угорщину, все ще значною мірою залежать від російських поставок.

Єврокомісія хоче підштовхнути країни-члени до припинення потоків газу РФ, що залишилися. Деякі члени ЄС, включаючи Польщу та країни Балтії, вимагають більш жорстких дій проти Москви.

Згідно із законопроектом, країнам ЄС дозволять частково або, якщо це виправдано, повністю обмежити доступ до інфраструктури для газових операторів з Росії та Білорусі, "якщо це необхідно для захисту суттєвих інтересів безпеки".

Очікується, що учасники переговорів від країн ЄС та Європейського парламенту затвердять відповідний документ у п'ятницю, 8 грудня. 

Замість прямої заборони на імпорт російського газу, яка могла б дестабілізувати ринки і якій чинили б опір країни з невеликою кількістю альтернатив, Єврокомісія спробувала переконати членів Союзу диверсифікувати джерела палива, поставивши за мету звільнити ЄС від російського викопного палива до 2027 року.

За даними Євростату, у третьому кварталі 2023 року Росія постачала близько 12% від загального обсягу імпорту газу до ЄС.

Зростання імпорту російського СПГ за останній рік викликає особливе занепокоєння, не в останню чергу тому, що він є важливим джерелом коштів для Москви у фінансуванні війни проти України.

У серпні FT писала, що ЄС імпортує рекордні обсяги СПГ з Росії, попри те, що цільовий показник скорочення потоків російських енергоносіїв має бути досягнутий до 2027 року.

Комісар ЄС із питань енергетики Кадрі Сімсон неодноразово підштовхувала уряди країн Союзу до більш жорсткої позиції, заявивши на конференції у Варшаві у вересні, що вони повинні скоротити поставки російського СПГ настільки, щоб повністю відмовитися від нього.

Бельгія та Іспанія, які мають великі регазифікаційні термінали для рідкого палива, цього року стали найбільшими імпортерами російського СПГ після Китаю.

Нідерланди заборонили нові контракти на перевалку російського СПГ, що передбачає транзит газу з російських криголамів в Арктиці на танкери, які доставляють паливо до країн з більш помірним кліматом, зокрема, в Азію.

Але Бельгія, Іспанія та Франція дозволили продовжувати імпорт і реекспорт російського СПГ, аргументуючи це тим, що їхнім компаніям важко вийти з чинних контрактів.

Інші країни, включаючи Німеччину, також використовують СПГ, імпортований через інші країни Західної Європи.

"Я знаю, що Бельгія, з її енергетичним терміналом, все ще допомагає або сприяє ... щоб він [СПГ] надходив. Звичайно, ми не потребуємо його для себе, але сусідні країни все ще потребують", - каже міністр енергетики Бельгії Тінне Ван дер Страетен.

Вона додала, що "маючи на увазі мету 2027 року", має бути "європейський підхід" до заборони залишків потоків російського газу.

ЄС запропонував продовжити заходи, вжиті під час газової кризи минулого року для стабілізації цін, скоротивши попит на газ на 15% і продовживши обмеження цін ще на один рік. Це все ще мають схвалити міністри енергетики ЄС 19 грудня, але згоди можуть досягнути раніше, якщо країни-члени запровадять заходи з припинення поставок російського газу.

Раніше повідомлялося, що США націлились на здатність Росії експортувати скраплений природний газ (СПГ). На початку листопада Державний департамент оголосив про санкції проти нового російського проекту, відомого як "Арктик СПГ 2", фактично заблокувавши країнам Європи та Азії можливість купівлі газу з цього проекту, який передбачає початок видобутку наступного року.

Хоча США та їхні союзники і раніше запроваджували санкції проти російських енергетичних проектів у відповідь на війну проти України, це перший випадок, коли обмеження безпосередньо торкнулися поставок СПГ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі