В Україні в травні може значно підвищитися тариф на світло. Експерти пояснили, від чого це залежить та як він може зрости, пише «Українська енергетика».
Експерт аналітичного центру DiXi Group Богдан Серебренніков зазначив, що зараз спостерігається збіг одразу кількох факторів, які вимагають зміни тарифів.
«По-перше, 30 квітня завершується термін дії постанови про покладання спеціальних обов’язків (ПСО), який перед тим продовжувався кілька разів. Отже, уряд повинен приймати рішення: реформувати ціноутворення на електроенергію для населення чи надалі триматись соціально-енергетичного популізму. По-друге, питання економічно необґрунтованих тарифів піднімається вже багато років, оскільки викривлює ринок електроенергії, як з точки зору конкуренції, так і фінансово. Також воно є одним із факторів стримування інвестування у галузь»,- пояснив він.
Експерт нагадав, що останнє масштабне підвищення тарифу на електроенергію відбувалось із березня 2015 року по квітень 2017-го. Тоді НКРЕКП здійснила підняття тарифу у п’ять етапів: до 0,9 грн/кВт-год за умови, якщо місячне споживання становить до 100 кВт-год, і до 1,68 грн/кВт-год, якщо споживання понад 100 кВт-год.
«Потім було ще кілька “косметичних” змін у ставках тарифу, залежно від місячного обсягу споживання (до та понад 250 кВт-год) та окремих типів споживачів (зокрема сільське населення, споживачі з електроопаленням, пільговики – всі були переведені на загальні тарифи 1,44 грн/кВт-год та 1,68 грн/кВт-год). Однак, загального підняття тарифу практично більше не було. Тому наразі тариф є приблизно в чотири рази нижчим за ринково обумовлений рівень. І за це соціальне «благо» наразі платить переважно «Енергоатом», – нагадав він.
Крім того, Україна повинна виконувати міжнародні зобов’язання щодо подальшого реформування ринку: лібералізувати його у рамках інтеграції в ЄС. Також країна має виконувати вимоги й рекомендації донорів (МВФ, ЄС, Світового банку).
На переконання членкині НКРЕКП Ольги Бабій, загалом є три основні причини для негайного підвищення тарифів на електроенергію.
«Перша – вартість електричної енергії для побутових споживачів не змінювалась з 2017 року. Друга – за ці п’ять років відбулись інфляційні процеси. Третя – за період воєнного стану у нас зменшилось споживання електричної енергії і фактично зменшилось виробництво електроенергії “Енергоатомом”. Наступний фактор – необхідність відновлення пошкоджених енергооб’єктів і будівництва нових потужностей, інвестиції в які повинні окупатись через ринок»,- зазначила вона.
Як можуть змінитися тарифи на світло
Голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський наголошував, що в Міненерго, НКРЕКП і Мінсоцполітики працюють одразу кілька робочих груп, які розглядають різні варіанти перегляду тарифу. Одна з них передбачає модифікацію чинної системи субсидій, інша – різні тарифи, залежно від обсягів споживання.
«Щодо можливих варіантів, то в уряді мають розглянути широкий спектр: від разового приведення цін до ринково обумовленого рівня («шокова терапія»). Однак у разі такої «терапії» має бути відповідний захист вразливих категорій споживачів шляхом адресного субсидування. Також можливе багатоетапне підняття тарифів протягом певного тривалого періоду (наприклад, двох і більше років)», – припустив Богдан Серебренніков
А ще, на думку експерта, можуть розглядатись варіанти диференціації ставок тарифу. Наприклад, залежно від місячного обсягу споживання, як зараз.
Він вважає, що найімовірніше, уряд обере якийсь м’який варіант поступового підняття тарифу з відповідними захисними механізмами адресного характеру. Або знову відкладе цю реформу до «кращих часів».
Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко вважає, що тарифи на електроенергію не зростуть у чотири рази, тобто до розрахункової вартості електроенергії.
«Передбачаю, що вони підвищаться приблизно на 30-40% – до 2,3-2,5 грн за кВт-год. Можливо, діятиме варіант градуйованого тарифу, залежно від обсягів споживання. Проте сам факт запровадження стимулюючих тарифів є вірним шляхом», - зазначив він.
За словами Ольги Бабій, відповідно до закону, будь-яке рішення про зміну тарифів, зокрема на електричну енергію, має прийматись за два тижні до набрання чинності цих тарифів. Щодо тарифів для бізнесу, то вони не будуть переглядатись, бо вже є ринковими.
Як можуть змінитися тарифи на електроенергію цієї весни, коли слід чекати підвищення та від чого це залежить, читайте в матеріалі Олександра Сергієнко «Яких тарифів на електрику чекати українцям?» на ZN.UA.