Літо майже минуло, незабаром почнуться холоди... Власне кажучи, до опалювального сезону залишилося менше двох місяців. Традиційно з наближенням зими посилюються розмови про енергокатастрофу, яка наближається, — із розпадом енергосистеми країни на шматки, зануренням її більшої частини в темряву і т.п.
Підстави для таких прогнозів існують. Світова практика має безліч прикладів розпаду енергосистем, причому «завалилися» далеко не найслабші. Сумний досвід повного або часткового розпаду вже мають і Франція, і Канада, і США. І хоча українська енергосистема багаторазово демонструвала свою стійкість, уже кілька років вона балансує на межі зриву. Все менше й менше палива, помітно погіршився стан устаткування: у більшості енергокомпаній зменшилася як кількість, так і якість ремонтів. З кожним роком енергосистема України входить у зиму дедалі слабшою.
Найбільш загрозливий — період грудня-січня, коли дефіцит потужностей в енергосистемі максимальний. Існує правило, що при зниженні температури повітря лише на один градус навантаження на енергосистему зростає на 200—300 тисяч кіловатів. А резервних потужностей через відсутність палива майже немає. Як наслідок, спочатку падає частота струму, а потім цілі області починають занурюватися в пітьму.
На цьому тлі ситуація з енергозабезпеченням Києва досить оптимістична. Столиця України залишилася, мабуть, єдиним великим містом в Україні, яке не знає відключень типу віяла.
Причому, річ не стільки в статусі столиці, скільки в грамотній організації міської енергосистеми. На відміну від решти території України, де генерацію і розподіл електроенергії роздробили на шматки, у Києві все залишилося в одних руках. Це й зумовило відносно непоганий фінансовий стан — збирання платежів тут значно краще.
Зараз енергоспоживання в місті забезпечують три електростанції. Дві найпотужніші з них — ТЕЦ-5 (неподалік мосту на Харківський масив) і Троєщинська ТЕЦ-6 — ними керує компанія «Київенерго». А найменша в місті Дарницька ТЕЦ належить українсько-канадському СП «УкрКан Пауер».
У принципі, система енергогенеруючих потужностей у місті, практично, самодостатня. При середньому споживанні взимку близько 1,0—1,1 млн. кВт, міські ТЕЦ можуть виробити до 1,3 млн. кВт електроенергії. Однак це не означає, що на випадок розпаду системи трьохмільйонне місто нічого не помітить — проблем вистачить.
Ймовірність того, що при погашенні енергосистеми погаснуть усі дев’ять електрогенераторів міста, невелика, але якісь можуть погаснути. Може знеструмитись повністю і одна зі станцій. І тоді все залежатиме від швидкості, з якою станції знову запустять. Адже знеструмлення навіть частини міста матиме найтяжчі наслідки, зупиняться не тільки ліфти, а й поїзди, і ескалатори, й електрички метро; перестануть функціонувати каналізація і водогін. Не кажучи вже про райони Оболоні з їх повністю електрифікованими будинками. Крім того, при морозі і саме енергетичне устаткування вже через пару годин почне «захолодати».
При відновленні подачі електроенергії в місті великі надії покладають на Київську ГЕС. Вона розміщена майже в самому місті і, з огляду на наявність у складі гідрокомплексу гідроакумулюючої електростанції, може дати струм для запуску генераторів буквально протягом однієї-двох хвилин.
Загалом, фахівці «Київенерго» налаштовані досить оптимістично й розраховують, навіть у гіршому варіанті, швидко відновити подачу електрики в місті...
Проте не зрозуміло, чи вдасться так само швидко відновити аналогічну систему країни. Період відновлення прогнозують різний — від півгодини до кількох тижнів. І якщо воно затягнеться, то вже через вісім годин у газопроводах, які подають газ на міські ТЕЦ, почне падати тиск газу. З дев’яти міських генераторів струму шість (причому найбільші) можуть працювати тільки на газі або мазуті. Отже, з припиненням подачі газу саме від наявності мазуту залежатиме енергозабезпечення в місті.
Згідно з планом мерії, до початку опалювального сезону необхідно буде нагромадити не менше 180 тисяч тонн мазуту. Приблизно дві третини цієї кількості вже є. Проте на початок серпня запаси мазуту на ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 (86 тис. тонн) були на 40% нижчі від торішніх. До речі, крім ТЕЦ, на мазут перейдуть і численні котельні. Взагалі, працювати лише на мазуті вкрай невигідно — він утричі дорожчий за газ, але під час системної аварії буде «не до жиру». Гірше, що не всі котельні можуть перейти з газу на мазут і частина їх зупиниться. Щоправда, з урахуванням того, що міська система теплопостачання закільцьована, опалюватися будинки будуть, але батареї стануть холоднішими... До речі, місто потребуватиме на добу не менше 5 тис. тонн, або два залізничних ешелони.
Природно, варіант із розпадом енергосистеми належить до виключних, проте повністю його ігнорувати не можна. Та ж Київська міськадміністрація вже доручила на випадок відключення електрики і зупинки тролейбусів та трамваїв (метро все-таки спробують забезпечити електроенергією) розробити варіанти доставки пасажирів автобусами.
І все це потребуватиме грошей. Тільки для того, щоб вивести запаси мазуту на торішній рівень, потрібно купити ще близько 60 тис. тонн мазуту на суму 42 млн. грн. І зробити це необхідно швидко — у липні запаси мазуту на ТЕЦ, практично, не нагромаджувались.
Зрештою, усе впирається в оплату споживачами енергоносіїв. Здавалося б, наявної зараз заборгованості споживачів перед «Київенерго» (на початок серпня) — 917 млн. грн. — досить для того, щоб розрахуватися з боргами за той-таки газ. Проте якщо подивитися на їхню структуру, то понад 810 млн. — це борги житлово-комунального господарства. Відверто кажучи, більшість їх навряд чи погасять. Дальше нарощування боргів уже ставить під загрозу стабільність енергопостачання в місті. Нині «Київенерго» може купувати газ дешевше, ніж інші компанії, — в його платоспроможність вірять. Проте якщо борги перед постачальниками ресурсів зростатимуть, ситуація зміниться і ціни за той-таки газ виставлятимуть зовсім інші... Вже зараз борги «Київенерго» за газ, навіть після проведеного заліку з бюджетом, становлять 578 млн. грн. І до кінця року треба додатково закупити газу приблизно на 310— 320 млн. грн. А незабаром доведеться вирішувати питання і про джерело постачання газу та його ціну на майбутній рік...
Нині у місті взятий курс на дальшу централізацію енергозабезпечення. Обидві міські енергокомпанії — «Київенерго» і «УкрКан Пауер», комунальні і газові служби створюють об’єднання «Київміськтеплоенергогаз». За розрахунками, це дозволить поліпшити збирання платежів і підвищити надійність енергопостачання.
Що ж до самих жителів, то для них поки що нічого нового не вигадано: утеплюйте двері та під’їзди і т.п. — кажуть, допомагає. Щодо неплатників також нічого не змінилося. Відверто кажучи, ніяких ефективних заходів боротьби з неплатниками поки що немає. Щоправда, розпочато компанію з упорядкування угод зі споживачами, але в основному залишається покладатися тільки на їхню свідомість...
А загалом, Київ до зими готується, і є підстави сподіватися, що перезимує більш-менш нормально. Приємно також зазначити, що урядовий квартал і Верховна Рада перебувають у найбільш стабільному в плані надійності енергозабезпечення районі. Отже, світло їм гарантоване в першу чергу — може, це наштовхне їх на світлі думки...