Внаслідок цього керівництво МАГАТЕ змушене згортати окремі ключові програми із гарантування ядерної безпеки у світі. Так, за минулий місяць не оплатили дорожніх витрат інспекторів на загальну суму в 1 мільйон доларів. Але ж саме на інспектування місць потенційної загрози і припадає третина річного бюджету МАГАТЕ. Тому вже зараз співробітникам агентства доводиться покривати дорожні витрати із власної кишені. Проте й ця кишеня може спорожніти найближчим часом, оскільки вже за серпень зарплату 2 100 співробітникам виплатити буде нічим.
Складається безглузда ситуація, оскільки в Америці не дуже замислюються над тим, де їм знайти 60 мільярдів доларів на реалізацію дорогої й неефективної протиракетної оборонної програми. А тим часом коштів на продовження відносно дешевого і досить надійного моніторингу за державами, які являють для Америки потенційну загрозу, в країні немає. Хоча американська адміністрація і зробила кілька спроб «позичити» гроші для МАГАТЕ у своїх місцевих фондів. Щоправда, поки що без особливого успіху.
Керівництво МАГАТЕ підкреслює, що від моніторингу ядерного озброєння і ядерних установок воно відмовиться лише на крайній випадок. Нині поки що йдеться про тимчасове згортання програм, які дозволяють країнам, що розвиваються, використовувати ядерні технології в медицині і промисловості. З іншого боку, без здійснення таких програм уряди цих країн погрожують узагалі закрити свої країни для інспекторів ООН.
«Якщо ця небезпечна ситуація збережеться й надалі, це зможе поставити під загрозу виконання критично значущих запобіжних операцій, які гарантують безпечне використання ядерної енергії, — стверджує Мохаммед ЕльБарадей, генеральний директор МАГАТЕ. — Тоді американському конгресові та іншим владним структурам доведеться відповісти на складні запитання з приводу руйнівних наслідків їхніх рішень стосовно важливих стратегічних інтересів».