Україна запропонувала Греції взяти участь у створенні і роботі міжнародного консорціуму з управління українською газотранспортною системою та у реалізації проекту із створення й експлуатації нафтопроводу Одеса—Броди—Гданськ. З такими пропозиціями українська урядова делегація, за версією агентства «Інтерфакс-Україна», виступила у вівторок у Києві на українсько-грецьких переговорах, повідомив прем’єр-міністр України Анатолій Кінах. За його словами, перспективними напрямами співробітництва двох країн є суднобудування, агропромисловий комплекс, формування сучасних транспортних коридорів і європейської транспортної інфраструктури загалом.
У свою чергу, прем’єр Греції Константінос Сімітіс відзначив, що для розширення торгово-економічних відносин із Грецією Україні необхідно адаптувати національне законодавство до законодавства ЄС. Він також висловив упевненість, що його нинішній візит в Україну і досягнуті за його результатами домовленості сприятимуть зміцненню двосторонніх торгово-економічних відносин.
Як уже відомо читачам «ДТ», 9 червня нинішнього року президенти Росії й України В.Путін і Л.Кучма підписали в Санкт-Петербурзі угоду про співробітництво в газовій сфері. Президенти доручили урядам у стислий термін підготувати підписання угоди про стратегічне співробітництво, яке в тому числі передбачає створення на паритетних засадах консорціуму з управління і розвитку газотранспортної системи України. 10 червня Л.Кучма, В.Путін і Г.Шрьодер підписали в Санкт-Петербурзі спільну заяву про співробітництво у використанні українських магістральних газопроводів і забезпеченні безперебійних постачань газу в європейські країни.
Відповідно до розпорядження уряду і Президента, ВАТ «Укртранснафта» запросило іноземні компанії до участі в консорціумі з експлуатації нафтопроводу Одеса—Броди, зокрема шляхом внесення коштів, технологічної нафти, а також гарантування майбутнього завантаження нафтопроводу нафтою. Взяти участь у консорціумі також запрошені власники танкерного флоту, від яких Україна очікує надання послуг з перевезення за стабільними тарифами, а також замовлень на будівництво танкерів. Українська сторона як свій внесок у консорціум з експлуатації нафтопроводу внесе частину необхідного обсягу технологічної нафти, що уже накачана в нафтопровід, і частину майбутнього прибутку від транспортування нафти й експлуатації термінала «Південний».
Торік в Україні завершено будівництво нафтопроводу Одеса—Броди довжиною 674 км і діаметром труб 1020 мм і нафтотермінала «Південний» (Одеса). Пропускна спроможність першої черги української частини Євро-Азіатського нафтотранспортного коридору (ЄАНТК) становить 9—14,5 млн. тонн нафти на рік. У майбутньому передбачається послідовне збільшення пропускної спроможності української ділянки ЄАНТК до 40 млн. тонн нафти на рік.
Тим часом прем’єр-міністр Польщі Лешек Міллер підтвердив, що Варшава зацікавлена в участі проекту зі створення й експлуатації нафтопроводу Одеса—Броди—Гданськ. Про це він заявив у середу на прес-конференції в Коломиї після зустрічі з прем’єром України Анатолієм Кінахом, із задоволенням відзначивши презентацію цього проекту на саміті президентів України і Польщі Леоніда Кучми й Олександра Квасьнєвського в Жешуві (Польща).
А.Кінах заявив, що Україна розглядає Польщу як одного з основних партнерів зі створення й експлуатації нафтопроводу. Він наголосив, що Україна виступає за інвестиційне співробітництво з Польщею при реалізації цього проекту, як і з іншими країнами, на взаємовигідних і рівних умовах.
Український прем’єр також відзначив, що у разі реалізації проекту мова йде не лише про підвищення енергетичної безпеки України, Польщі і Європи загалом, а й про диверсифікацію постачань енергоносіїв на Європейський континент шляхом постачання нафти з Каспійського регіону.