Бережіться шахраїв: ваша оселя, залишена без належного нагляду, може бути перепродана. Без вас…

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Бережіться шахраїв: ваша оселя, залишена без належного нагляду, може бути перепродана. Без вас… © depositphotos / twinsterphoto
Схеми обдурювання людей, підлаштовані під воєнний час

Війна для шахраїв стала ще одним шансом поповнити свої кишені грішми пересічних українців. Аферисти знову вийшли на полювання, але вже з оновленими сценаріями видурювання коштів. Як розпізнати маніпуляцію і вчасно зіскочити з гачка?

Статистику афер в Україні після початку війни важко визначити, адже в перші місяці повномасштабного російського вторгнення шахраї залягли на дно і, як усі, намагалися просто вижити. Проте вже у квітні почали з’являтися перші ластівки шахрайства, підлаштовані під нинішні воєнні реалії.

Незаконний перепродаж майна

На жаль, нині це один із наймасовіших видів шахрайства в Україні з початку війни.

Багато людей у паніці залишили свої домівки (або автомобілі) разом із документами та ключами на друзів або знайомих. Нечисті на руку люди, скориставшись моментом, шукають покупців і перепродують чуже майно за низькою ціною без дозволу власників. Адвокатка Наталія Філоненко повідомляє, що з таким запитом до неї звертаються чи не щодня.

«Один із моїх клієнтів після 24 лютого виїхав в інше місто й залишив авто на знайомого. За кілька місяців повернувся, а тут ні приятеля, ні машини. Потім ми з’ясували, що його транспортний засіб був перепроданий уже в треті руки за кордон», — розповідає адвокатка.

При цьому перед продажем аферисти обіцяють покупцю, що колишній власник після повернення зможе офіційно оформити нотаріальний договір купівлі-продажу. Звісно, сам власник про це нічого не знає.

Як не втрапити на гачок шахраїв

Перш ніж купувати майно ви маєте ознайомитися з паспортними даними продавця, документом, який підтверджує власність, дарування, або генеральним дорученням, у якому зазначено, що конкретна людина дає дозвіл на право продажу іншій особі. Завжди уважно читайте все, що підписуєте, не пропускаючи жодної деталі.

Власникам майна, які евакуювались і залишили свій транспорт або будинок на іншу особу, адвокатка рекомендує звернутися до нотаріуса і перевірити, чи немає якихось обтяжень на авто або житло.

Евакуація за передоплатою

Сьогодні жителі з особливо небезпечних територій, які не мають можливості евакуюватися власним транспортом, шукають перевізників, і шахраї активно цим користуються. Аферисти перед виїздом просять передоплату на картку, однак узятих на себе зобов’язань не виконують і просто зникають. Оскільки це ніяк не декларується і квитка як доказу покупки людина не отримує, повернути кошти неможливо.

«Навіть зйомка відео, де ти передаєш гроші, — не є доречним підтвердженням злочину. Адже, за Конституцією України, ми вільні в пересуванні, поглядах, а створення такого контенту — порушення прав іншої людини», — ділиться адвоката Наталія Філоненко.

Так, мешканець Херсона Андрій Чалий у Фейсбуці побачив оголошення про евакуацію на підконтрольну територію України. Зв’язався з водієм і домовився про місце зустрічі, час та оплату, а це 500 доларів. О 12 ночі перевізник ще раз нагадав про всі деталі та попросив кинути передоплату на бензин у розмірі 200 доларів. Наступного ранку водій не з’явився, а за годину вимкнув телефон.

Як не втрапити на гачок шахраїв

Ніколи не платіть наперед незнайомим перевізникам. Розраховуйтеся лише готівкою на місці зустрічі перед відправленням. Якщо водій вимагає аванс — він, найімовірніше, аферист. Під час зустрічі попросіть показати документ на право перевезення людей, паспортні дані та посвідчення.

Оренда житла за зростаючою ціною

Ще один популярний вид шахрайства, який активно працював і до початку війни. Тут є дві схеми обману: класична — після отримання передоплати шахраї зникають, нова — перед заселенням аферисти пропонують одну ціну, після заселення, користуючись нестабільним моральним станом людей, одразу підвищують вартість оренди. За відмову платити починають погрожувати, виганяти з квартири та навіть забирати особисті речі.

Одна з сімей Луганщини стала жертвою такого сценарію. Втомлені стресовою і складною дорогою люди приїхали в Чернівці, де оселилися у власника квартири. Спочатку він зафіксував ціну за місяць у розмірі 18 тис. грн, за кілька днів почав вимагати 25, а коли люди почали сперечатися, забрав їхні харчі та погрожував зіпсувати машину, якщо родина не оплатить оренду на три місяці наперед — 75 тис. грн.

 Як не втрапити на гачок шахраїв

Не платіть наперед. Розраховуйтеся лише після того, як перевірите наявність квартири й переконаєтеся, що вона готова до заселення. Перш ніж скласти письмову угоду з орендодавцем, спробуйте забронювати це житло з різних номерів. Якщо ви не почуєте, що квартира вже зайнята, з вами можуть домовлятися шахраї. Перевірте документ, який засвідчує право людини на майно. Під час укладання договору уважно звірте паспортні дані орендодавця та зверніть увагу на фіксовану суму.

Шахрайство через волонтерство

Волонтерські чати — ласий шмат для аферистів. Вони не марнують нагоди публікувати інформацію про фальшиві грошові збори на військову амуніцію або гуманітарну допомогу для переселенців.

Ось яка пригода сталася з волонтеркою Ксенією Бондар. Дівчина отримала дзвінок від нібито організатора групи, її колеги, але не змогла взяти слухавку. За кілька хвилин побачила від нього ж SMS із проханням терміново надіслати кошти на броньований автомобіль для вивезення поранених, пояснюючи це тим, що для купівлі не вистачає всього двох тисяч гривень. Ксенія надіслала гроші.

Шахрай не заспокоївся — вирішив провести маніпуляцію вдруге, і знову попросив таку ж саму суму. Дівчина почала йому передзвонювати, а потім зрозуміла, що це не номер її колеги. Аферист просто створив схожу сторінку в соціальній мережі з такими самими ім’ям, фотографією та дурив учасників групи. 

Як не втрапити на гачок шахраїв

Завжди, коли отримуєте повідомлення, пов’язане з коштами, не поспішайте діяти. Залиште телефон на кілька хвилин і обдумайте ситуацію. Якщо написав товариш або знайомий, просячи фінансової допомоги, передзвоніть йому і перепитайте про прохання.

«Компенсація» від ООН

Фішинг — дуже популярний вид шахрайства під час війни. Нині кількість фейкових банківських сайтів, мобільних застосунків, повідомлень про компенсацію, телеграм-ботів шалено зросла й користується неабияким попитом серед аферистів.

Одна з робочих схем — продаж талонів на пальне. Злодіям навіть не треба нічого придумувати, вони працюють за старим сценарієм: надсилають повідомлення з посиланням на застосунок, де можна купити фальшиві талони зі знижкою до 20%. Через брак коштів українці йдуть на цей крок і власноруч поповнюють гаманці шахраїв.

На часі ще одна дійова маніпуляція: SMS-повідомлення про надання компенсації від ООН. Правда, перш ніж надіслати кошти, вони просять вас сплатити внесок на визначену суму…

 Як не втрапити на гачок шахраїв

Після того, як побачили SMS про виплати, згадайте, чи є ви вимушено переміщеною особою. Пам’ятайте: щоб отримати державну або міжнародну допомогу, українець має бути зареєстрований. Завжди звіряйте посилання у вашому повідомленні з посиланням на офіційному сайті інтернет-банку. Зазвичай рядки будуть схожі, але якщо це шахрайська платформа, ви побачите різницю. Головне ж — затямте: коли вам пропонують допомогу, ніхто не вимагає робити за це якісь внески. 

Інформація про зниклих. Задорого

Шахраї користуються моментом і телефонують сім’ям, які намагаються знайти своїх рідних. Так, Раїса Шевченко довго шукала друга з Маріуполя. Дізнавшись про це, жінці зателефонував чоловік, відрекомендувався й пообіцяв поділитися інформацією про місцезнаходження її приятеля за передоплату в розмірі три тисячі гривень. Він навіть пояснював таку вартість тим, що ризикує життям і хоче отримати гарантії. Раїса відмовилася через брак коштів, а за кілька днів дізналася, що її друг давно загинув.

Як не втрапити на гачок шахраїв

Питання розшуку зниклих людей мають вирішувати правоохоронні органи, тому запропонуйте інформатору звернутися до поліції або ж зустрітися з вами у прокуратурі. Якщо відмовиться — ймовірно, це звичайний шахрай. 

***

Доки одні згуртувалися та боронять країну, інші — обкрадають її громадян. Ніхто не застрахований від зустрічі з аферистом, тому не забувайте наші прості поради, аби не втрапити на гачок шахраїв.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі