Лідер Китаю Сі Цзіньпін зустрівся главою Кремля Владіміром Путіним у Пекіні в середу, 18 жовтня, на тлі найбільшої дипломатичної події року в Китаї - форуму “Один пояс, один шлях”, підкресливши тісні відносини між двома країнами на тлі війни Росії проти України. Про це пише The Guardian.
Сі, звертаючись до делегатів під час форуму ініціативи "Один пояс, один шлях", у вступній промові виступив проти односторонніх санкцій.
Він назвав Китай лідером у сприянні міжнародному співробітництву через свої проекти ініціативи "Один пояс, один шлях", у яких з моменту запуску десять років тому взяли участь понад 150 країн і 30 міжнародних компаній.
Путін, виступаючи після Сі, привітав "успіхи" "китайських друзів", додавши, що з нетерпінням чекає на успіхи Китаю в реалізації його ініціатив з розвитку в майбутньому.
Незадовго до того, як Путін почав говорити, кілька європейських делегатів, в тому числі колишній прем'єр-міністр Франції Жан-П'єр Раффарен, вийшли із зали.
Путін і Сі планують провести поглиблені переговори в кулуарах форуму.
Сі сказав главі Кремля, що радий бачити більшу співпрацю між двома країнами, повідомляло Bloomberg.
"Політична взаємна довіра між двома країнами продовжує поглиблюватися, а стратегічна координація є тісною і ефективною", - заявив Сі.
Китайський лідер також зазначив, що зустрічався з Путіним близько 42 разів за 10 років, починаючи з 2013 року, що є ще одним свідченням тісних відносин.
За останні 12 місяців російсько-китайський товарообіг досяг 200 мільярдів доларів, сказав Путін.
"У нинішніх непростих умовах особливо необхідна тісна зовнішньополітична координація, що ми і робимо. І сьогодні ми також обговоримо все це, в тому числі наші двосторонні відносини”, - додав він.
Це вже друга офіційна закордонна поїздка Путіна з того часу, як у березні Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт, звинувативши у незаконній депортації дітей з України. Сі востаннє бачив свого "дорогого друга" в Москві через кілька днів після видачі ордера.
За словами речника російського президента, Путін і Сі продовжили переговори у вузькому складі, потім буде спілкування віч-на-віч.
Востаннє Путін відвідував китайську столицю у 2022 році. Незабаром після візиту до Пекіна глава Кремля оголосив про повномасштабне вторгнення в Україну.
Аналітики вважають, що вторгнення РФ в Україну застало Сі зненацька і це створило проблеми для китайського лідера, який намагається відновити відносини із західними торговельними партнерами, особливо в Європі, після трьох років візових обмежень і закритих кордонів.
Однак підтримка Росії з боку Китаю від початку вторгнення була в основному непохитною. Хоча Пекін намагається позиціонувати себе як миротворця, постійна економічна і політична підтримка Росії з боку Китаю чітко демонструє його прихильність до Москви.
Росія офіційно не приєдналася до ініціативи "Один пояс, один шлях", але Путін був присутній на двох попередніх самітах, у 2017 і 2019 роках, і отримав вигоду від економічної підтримки Китаю, особливо з початком війни. За перші дев'ять місяців цього року товарообіг між двома країнами зріс майже на 30% порівняно з аналогічним періодом 2022 року.
Хоча вважається, що Китай не постачав Росії летальну зброю, він надав ключові технології та обладнання, які стали рятівним колом для російської економіки та військових зусиль.
Минулого місяця Міністерство торгівлі США запровадило торговельні обмеження проти 11 китайських компаній, звинувативши деякі з них у постачанні обладнання для виробництва безпілотників до Росії.
Опитування, опубліковане раніше цього року російською соціологічною компанією, показало, що 63% промислових компаній перейшли на китайських постачальників, щоб зберегти поставки підсанкційних товарів.
Тим не менш, війна принесла неприємні наслідки і для Китаю. Аналіз, опублікований раніше цього року Янісом Клюге з Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки та Джозефом Вебстером з Atlantic Council, підрахував, що економічний хаос, спричинений війною, включно зі стрімким зростанням інфляції, коштуватиме китайському ВВП близько $140 млрд, або близько 0,7%, до грудня 2023 року порівняно з прогнозами на 2021 рік.
"Обидві сторони різко поглибили свою залежність від початку війни. Китай зараз, безперечно, є найважливішим торговельним партнером Росії і постачає ключові цивільні і навіть військові товари подвійного призначення, які підтримують військові зусилля Кремля", - сказав Вебстер.
Китай також заплатив дипломатичну ціну. Західні лідери закликали Сі чинити тиск на Путіна з метою припинення війни, але, схоже, безрезультатно. Напруга, що виникла в результаті, проілюструвала для Китаю переваги "багатополярного" світового порядку - модне слово, яким Сі і Путін називають міжнародну систему, вільну від, як вони кажуть, гегемонії на чолі з США.
"Наразі Сі і Путін поділяють спільні короткострокові інтереси і глибоку антипатію до конституційної демократії", - сказав Вебстер.
Цього тижня форум “Один пояс, один шлях” став для Сі нагодою донести цю думку до десятків країн Глобального Півдня, які отримали вигоду від щедрої допомоги Китаю з моменту заснування ініціативи 10 років тому. Багато з цих країн не зайняли чіткої позиції щодо війни РФ проти України.
В інтерв'ю китайським державним ЗМІ, опублікованому на вихідних, Путін привітав розширення групи країн БРІКС. У серпні Китай підтримав приєднання до блоку шести нових держав.
Оскільки акцент у витратах “Один пояс, один шлях” зміщується в бік цільових проектів і поміркованих інвестицій, а не в бік кредитів, які лилися рікою в період розквіту ініціативи у 2015 році, Сі буде звертатися до країн-учасниць “Один пояс, один шлях” як з ідеологічних, так і з політичних міркувань. Путін є важливим союзником у цій риториці, оскільки поділяє критику Китаю щодо домінування Вашингтона на світовій арені.
Востаннє, коли президент РФ Владімір Путін ступив на китайську землю, він поїхав додому, отримавши від лідера Пекіна Сі Цзіньпіна обіцянку партнерства «без обмежень». Менш ніж через місяць глава Кремля розпочав повномасштабне вторгнення в Україну. 17 жовтня 2023 року він повернувся до Пекіна у пригніченому стані, потребуючи економічної підтримки Китаю та виходу з політичної ізоляції, яку сам собі створив.
Сі намагається знайти баланс, що дедалі складніше, чим довше тягнеться війна РФ проти України. Bloomberg аналізує, чи “окупиться” ставка Сі на Путіна.