Військово-морські сили Китаю розпочали найбільші у своїй історії маневри з авіаносцем у західній частині Тихого океану, за словами іноземних військових чиновників і аналітиків. Пекін демонструє свої військові м'язи, щоб дати відсіч США та їхнім союзникам, пише FT.
Авіаносець ВМС Народно-визвольної армії Китаю Shandong у вівторок, 12 вересня, тримав курс на зближення з понад 20 іншими китайськими військовими кораблями у водах між Тайванем, Філіппінами і американською тихоокеанською територією Гуам.
"Це, безумовно, найбільша кількість кораблів, яку ми бачили на навчаннях з будь-яким китайським авіаносцем до цього часу. Вони висловлюють своє невдоволення різними військовими навчаннями, які проводяться на їхній периферії", - каже аналітик Інституту досліджень національної оборони і безпеки, аналітичного центру, що діє при Міністерстві оборони в Тайбеї Су Цу-юнь.
Міністерство оборони Тайваню нарахувало 20 військових кораблів армії Китаю у водах навколо острова протягом 24 годин до ранку вівторка. Воно не надало жодних подробиць, але ця інформація з'явилася після оголошення в понеділок про те, що Shandong пройшов через протоку Баші, яка відокремлює Тайвань від Філіппін, у Тихий океан. Японські військові також повідомили про рух восьми кораблів ВМС армії Китаю в Тихий океан через протоку Міяко, на південь від Окінави.
Один східноазійський чиновник з питань національної безпеки заявив, що зафіксовані Японією кораблі - шість ракетних есмінців і два фрегати, продовжували рух у напрямку, який вказує на те, що вони зустрінуться з Shandong. Інший військовий чиновник заявив, що деякі кораблі Китаю, що діють поблизу Тайваню, також рухаються за авіаносцем.
Liaoning та Shandong, два авіаносці ВМС армії Китаю провели кілька навчальних місій у західній частині Тихого океану з 2021 року, але лише з невеликими групами кораблів.
"Типовий супровід, який ми бачили в минулому, складався з чотирьох есмінців або фрегатів плюс один корабель підтримки, тож цього разу кількість кораблів значно більша", - сказав Су.
Цей крок Пекіна слідує за серією військових навчань під проводом США в чотирьох зонах навколо Китаю, в яких брали участь понад два десятки країн.
Наприкінці серпня США провели військово-морські навчання з Японією, Австралією і Філіппінами у Південно-Китайському морі, після чого відбувся спільний маршрут із філіппінським кораблем і спільна операція берегової охорони з Таїландом у спірних водах. У перший тиждень вересня кораблі ВМС США, Південної Кореї і Канади під час річниці корейської війни здійснили спільний маршрут у Жовтому морі, який, за оцінками аналітиків, стало найбільшим спільним військово-морським маневром поблизу Китаю за останнє десятиліття.
Минулого тижня ВМС США діяли у Східно-Китайському морі разом із союзниками, включаючи Японію і Канаду, після чого американський есмінець і канадський фрегат пройшли через Тайванську протоку. У країні Південно-Східної Азії проводяться спільні навчання під керівництвом США та Індонезії за участю 19 країн.