У Китаї прийняли закон, який надає Комуністичній партії більше контролю над виконавчою владою 

Поділитися
У Китаї прийняли закон, який надає Комуністичній партії більше контролю над виконавчою владою  Фото ілюстративне © скриншот видео Youtube
Це значний зсув у реорганізації виконавчої влади в Китаї, кажуть експерти. 

Парламент Китаю переглянув законодавство, щоб фактично надати Комуністичній партії більший контроль над органом виконавчої влади — Державною радою. Про це повідомляє Reuters.

Закон про Державну раду з поправками був прийнятий 2883 голосами делегатів, вісім були проти і дев’ять утрималися, в день закриття Всекитайських зборів народних представників у Пекіні в понеділок, 11 березня.

Це черговий крок із серії заходів за останні роки, які поступово послаблювали виконавчу владу Державної ради, очолюваної прем’єром Лі Цяном, який номінально контролює 21 урядове міністерство Китаю, а також органи місцевого самоврядування.

Експерти з права кажуть, що поправка до закону про Державну раду вперше з 1982 року продовжує тенденцію передачі більшого контролю до рук партії, залишаючи уряд сумлінно виконувати її директиви.

У нових пунктах закону зазначається, що Державна рада повинна “рішуче підтримувати авторитет Центрального комітету партії та його централізоване й об’єднане керівництво”, а також слідувати ідеології китайського лідера Сі Цзіньпіна — від дипломатії до сфери культури.

“Це значний зсув у реорганізації виконавчої влади в Китаї. Хоча завжди ясно, що голова партії є найвпливовішою фігурою в загальній ієрархії, точний розподіл роботи у виробленні політики й, особливо, нагляді за виконанням політики може бути непрозорим”, — сказав професор права Райан Мітчелл.

Віце-голова Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників Лі Хунчжун сказав у зверненні до парламенту минулого тижня, що перегляд законодавства має на меті поглибити реформу партійних і державних інститутів, а також “повне виконання Конституції”, яка була змінена у 2018 році, щоб підтвердити контроль партії.

“Це ще одна ознака того, що партія посилює свій відкритий контроль над державними органами”,— сказав професор Джорджтаунського університету Томас Келлог.

Скасована цьогоріч прес-конференція прем'єра Державної ради після засідання парламенту традиційно була однією з найбільш популярних подій в економічному та політичному календарі Пекіна.

З моменту приходу до влади у 2012 році Сі створив кілька нових центральних партійних комітетів, що контролюють низку міністерств, які підпорядковуються безпосередньо йому. Деякі навіть зазіхають на економічну та фінансову політику, яка традиційно розглядається як сфера компетенції прем'єра.

Минулого року Китай почав масштабну реорганізацію уряду, яка створила нову партійну структуру для контролю за деякими міністерствами. Невдовзі після цього Державна рада також внесла зміни до своїх робочих правил, уточнивши, що повноваження щодо прийняття виконавчих рішень належать партії.

Після схвалення нових правил роботи Державна рада також більше не проводить щотижневих засідань, натомість збираючись два-три рази на місяць.

Келлог назвав скасування прес-конференції прем'єра "ще одним прикладом того, що інститути державного управління відходять на другий план" на користь партії.

"Ми все ще перебуваємо в середині цієї багаторічної трансформації партійно-державної структури, і, ймовірно, попереду буде ще більше таких змін", - сказав він.

У березні минулого року Всекитайські збори народних представників переобрали Сі Цзіньпіна на посаду голови Китайської народної республіки на безпрецедентний третій п'ятирічний термін. Також парламент затвердив склад уряду, запропонований прем’єром Державної ради Лі Цяном.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі