Посилення патрулювання ядерних підводних човнів Китаю додає складнощів для США і союзників – Reuters

Поділитися
Тепер їм треба активізувати більше ресурсів для протидії зростаючій військовій міці Китаю.

Згідно з доповіддю Пентагону, Китай вперше тримає щонайменше один підводний човен з ядерними балістичними ракетами постійно в морі, що посилює тиск на Сполучені Штати та їхніх союзників, які намагаються протистояти зростаючій військовій потужності Пекіна. Про це повідомляє Reuters.

За оцінкою китайських військових, китайський флот, що складається з шести підводних човнів з балістичними ракетами класу "Цзінь", здійснює "майже безперервне" патрулювання від острова Хайнань в Південно-Китайському морі. На думку аналітиків, оснащені новою балістичною ракетою більшої дальності, вони можуть вразити континентальну частину США.

За словами чотирьох регіональних військових аташе, знайомих з військово-морськими операціями, і п'яти інших аналітиків з питань безпеки, ця примітка в 174-сторінковому звіті не привернула особливої уваги, коли він був опублікований наприкінці листопада, але свідчить про суттєве поліпшення китайських можливостей.

Навіть попри те, що за угодою AUKUS Австралія отримає свої перші атомні підводні човни протягом наступних двох десятиліть, постійне патрулювання китайських балістичних ракет на морі створює навантаження на ресурси Сполучених Штатів і їхніх союзників, які інтенсифікують розгортання сил і засобів у стилі Холодної війни.

"Ми захочемо, щоб наші підводні ракетоносці намагалися стежити за ними... тому додаткові вимоги до наших сил і засобів зрозумілі, – сказав Крістофер Твомі. – Але річ у тому, що інформація про майже безперервне патрулювання змінилася так швидко, що ми не знаємо, що ще змінилося".

Нові патрулювання означають поліпшення в багатьох сферах, в тому числі в логістиці, командуванні і управлінні і озброєнні. За словами військових аташе, колишніх підводників і аналітиків з питань безпеки, вони також демонструють, що Китай починає експлуатувати свої підводні човни з балістичними ракетами так само, як Сполучені Штати, Росія, Велика Британія і Франція робили це протягом десятиліть.

Їхні "патрулі стримування" дозволяють їм погрожувати ядерною контратакою, навіть якщо ракети і системи наземного базування будуть знищені. Згідно з класичною ядерною доктриною, це стримує супротивника від завдання першого удару.

Китайські підводні човни зараз оснащуються ракетою третього покоління, JL-3, заявив генерал Ентоні Коттон, командувач Стратегічного командування США, під час слухань у Конгресі в березні. Ракета JL-3, дальність дії якої становить понад 10 тисяч кілометрів і яка може нести кілька боєголовок, вперше дозволить Китаю досягти континентальної частини Сполучених Штатів з прибережних вод Китаю, зазначається в доповіді Пентагону.

У попередніх повідомленнях говорилося, що JL-3 не буде розгорнута доти, доки Китай не запустить свої підводні човни наступного покоління Type-096 в найближчі роки.

Міністерство оборони Китаю не відповіло на прохання прокоментувати доповідь Пентагону і розгортання підводних човнів. Пентагон не прокоментував свої попередні оцінки і те, чи є китайські розгортання оперативним викликом.

За даними Тихоокеанського флоту, ВМС США мають близько двох десятків атомних підводних човнів, що базуються в Тихому океані, в тому числі на Гуамі і Гаваях. Згідно з AUKUS, американські і британські атомні підводні човни будуть виведені із Західної Австралії з 2027 року.

Такі підводні човни є основною зброєю для полювання на підводні човни з балістичними ракетами за підтримки надводних кораблів і літаків-розвідників P-8 Poseidon. США також мають датчики на морському дні на ключових морських шляхах, які допомагають виявляти підводні човни.

Тімоті Райт, військовий аналітик Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, каже, що американські сили, ймовірно, можуть впоратися з ситуацією зараз, але їм доведеться задіяти більше ресурсів у наступні 10-15 років, коли розпочнеться патрулювання більш непомітними літаками Type-096.

Він додав, що швидке розширення ядерних сил Китаю означає, що американські стратеги вперше мають протистояти двом "ядерним супротивникам" поряд з Росією.

"Це викликатиме занепокоєння США, тому що це розтягне американську оборону, збільшить кількість цілей, що перебувають під загрозою, і вони потребуватимуть додаткових звичайних і ядерних сил і засобів", – сказав він.

Командна влада

Протягом багатьох років вважалося, що китайські військово-морські сили здатні здійснювати патрулювання з метою стримування, але проблеми з командуванням, управлінням і зв'язком сповільнили їх розгортання, кажуть військові аташе і аналітики. Зв'язок є дуже важливим і складним для підводних човнів з балістичними ракетами, які мають залишатися прихованими під час виконання своєї місії.

За словами військових аташе, підводні човни класу Jin, які, як очікується, будуть замінені на Type-096 протягом наступного десятиліття, є відносно шумними і їх легко відстежити.

"Щось, що стосується командних повноважень, мабуть, також змінилося, але ми просто не маємо дуже хороших можливостей говорити з китайцями про такі речі", – сказав Твомі.

Китайські військові підкреслюють, що Центральна військова комісія на чолі з президентом Сі Цзіньпіном є єдиним органом ядерного командування.

Ганс Крістенсен, директор проєкту з ядерної інформації Федерації американських вчених, заявив, що, на його думку, питання командування і зв'язку залишаються "незавершеною роботою".

"Хоча Китай, ймовірно, досягнув прогресу у встановленні безпечного і оперативно значущого командування і контролю між Центральною військовою комісією і ПЧАРБ, здається малоймовірним, що цей потенціал є повним або обов'язково повністю боєздатним", – сказав він, використовуючи літери для позначення підводного човна з ядерними балістичними ракетами.

Двоє дослідників з навчального інституту ВМС Китаю в Нанкіні в журналі з підводної війни за 2019 рік попередили про погану організацію командування і координацію між підводними силами. У статті також міститься заклик до вдосконалення можливостей ядерного удару з підводних човнів.

"ВМС повинні посилити атомні підводні човни з балістичними ракетами на патрулюванні в морі, щоб забезпечити їх засобами і можливостями для проведення вторинних ядерних контратакувальних операцій в разі потреби", – пишуть дослідники.

Південнокорейський морський бастіон

З появою ракети JL-3 Крістенсен та інші аналітики очікують, що китайські стратеги триматимуть свої підводні човни з балістичними ракетами в глибоких водах Південнокитайського моря, яке Китай укріпив низкою баз, замість того, щоб ризикувати патрулюванням в західній частині Тихого океану.

Коллін Кох, науковий співробітник з питань безпеки в Сінгапурській школі міжнародних досліджень ім. С. Раджаратнама, вважає, що Китай може тримати свої підводні човни з балістичними ракетами в "бастіоні" в захищених водах поблизу своїх берегів.

"Якби я був планувальником, я б хотів тримати свої стратегічні засоби стримування якомога ближче до себе, і Південнокитайське море ідеально для цього підходить", – сказав Кох.

Вважається, що Росія тримає більшість зі своїх 11 підводних човнів з балістичними ракетами переважно в бастіонах біля арктичного узбережжя, тоді американські, французькі і британські човни мандрують ширше, кажуть троє аналітиків.

Крістенсен каже, що збільшення кількості китайських підводних човнів означає, що військові НВАК і США все частіше "притираються" один до одного, що збільшує ймовірність випадкового конфлікту.

"Американці, звичайно, намагаються прорватися в цей бастіон і подивитися, що вони можуть зробити і що їм потрібно зробити, тому саме там може наростати напруженість і траплятися інциденти", – сказав він.

Нагадаємо, днями речник міністерства оборони Китаю Тан Кефей заявив, що співпраця Австралії, Британії та США у сфері атомних підводних човнів може спровокувати гонку озброєнь. Пекін рішуче виступає проти створення такого тристороннього безпекового партнерства.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі