Після зустрічі Байдена та Сі Китай зробив низку поступок, щоб відновити довіру іноземних інвесторів 

Поділитися
Після зустрічі Байдена та Сі Китай зробив низку поступок, щоб відновити довіру іноземних інвесторів  © BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images
Пекін почав активніше «відкриватися» для іноземного бізнесу.

Уряд лідера Китаю Сі Цзіньпіна вже рік намагається відновити довіру іноземних інвесторів до Пекіна. Після зустрічі Сі з президентом США Джо Байденом, яка сприяла стабілізації відносин між країнами, Китай поступово переходить від слів до реальних кроків. Про це пише Bloomberg.

Після саміту лідерів країн минулого місяця Китай зробив низку поступок щодо доступу до ринків. Пекін схвалив довгоочікуване створення спільного підприємства Mastercard Inc., а потім дав зелене світло одному з найбільших у світі технологічних злиттів між американським виробником мікросхем Broadcom Inc. і компанією, яка надає хмарні послуги, VMWare Inc. Минулого тижня офіційні особи Пекіна оголосили про безвізовий доступ до Китаю для громадян шести країн.

Засідання Політбюро під головуванням Сі в понеділок, 27 листопада, закликало до "відкритості на високому рівні" - гасло, яке асоціюється з розширенням доступу до ринків.

Цього тижня китайський лідер також вперше з 2020 року відвідав фінансовий та комерційний центр Шанхай - поїздка, яку деякі аналітики розглядають як сигнал рішучості відновити довіру інвесторів.

Низка примирливих актів після зустрічі Байдена та Сі свідчить про те, що величезна китайська бюрократія, яка чекає чітких інструкцій від лідера, розширює зусилля, щоб зупинити відтік капіталу.

Невеликі кроки самі по собі навряд чи вирішать глибші занепокоєння щодо політичних коливань, торговельних перешкод і захисту національної безпеки. Але вони можуть допомогти частково заспокоїти інвесторів, які вимагають від Сі підкріпити свою риторику про більш справедливе ставлення до іноземних компаній реальною політикою.

Європейські бізнес-лідери тепер вірять, що Пекін виходить за межі обіцянок і має щире бажання досягти результатів. Цього місяця Європейський Союз і Китай проведуть довгоочікуваний саміт.

Президент Американської торговельної палати в Шанхаї Ерік Чжен сказав, що в останні місяці китайські чиновники від центрального до місцевого рівня проводили зустрічі з керівниками компаній США.

І без того крихкі дипломатичні зв'язки Китаю з США погіршилися під час пандемії коронавірусу, а Комуністична партія країни все частіше отримувала критику з боку політиків у Вашингтоні. Тісні відносини Пекіна з Росією на тлі її вторгнення в Україну і зростання напруженості навколо Тайваню поглибили розрив Китаю із західними демократіями.

Рішення Сі налагодити зв’язки з найбільшою економікою світу ймовірно, дасть можливість союзникам США поліпшити відносини з Пекіном. Ознаки покращення вже є. На початку минулого місяця Австралія вперше з 2016 року відправила свого прем'єр-міністра з візитом до Пекіна - обидві країни намагалися зменшити напругу в торговельних відносинах.

Минулих вихідних провідний китайський дипломат Ван І відновив особисті тристоронні переговори зі своїми японськими та південнокорейськими колегами після чотирирічної перерви. Ван закликав Сеул, який ще не запровадив обмеження на постачання чіпів до Китаю, як це зробили США та Японія, "протистояти політизації економічних питань і забезпечити безперебійну роботу ланцюгів поставок".

Китай оголосив про запуск безвізового режиму для п'яти найбільших економік Європейського Союзу - Німеччини, Франції, Італії, Іспанії та Нідерландів. Це стало важливим символічним жестом, спрямованим на поліпшення відносин. Пекін також звернувся до британського бізнесу: цього тижня високопоставлений чиновник Китаю з економічних питань провів рідкісну зустріч з головою Китайсько-британської ділової ради в Пекіні. Аналітики вважають, що ці кроки заспокоять не лише іноземні компанії, адже внутрішні китайські фірми також чутливі до геополітичної напруженості.

Важливою мотивацією для зниження напруженості є бажання Пекіна відновити економічне зростання і прямі іноземні інвестиції. Водночас, хоча більш прагматичний тон Пекіна є позитивним, іноземний бізнес у Китаї все ще має глибокі занепокоєння, зазначають аналітики.

США та Китай занадто великі й важливі для всього світу, тому конфлікт між ними не може бути справою лише Вашингтона та Пекіна. За самітом Байдена та Сі уважно стежили в усьому світі. Які висновки можна зробити після нього? Яким є його значення для України? Про це пише Віктор Константинов у статті “Зустріч Байдена та Сі: короткий перепочинок перед неминучою бурею”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі