Пекін наказав канадському консулу покинути країну у відповідь на висилку китайського дипломата з Канади 

Поділитися
Пекін наказав канадському консулу покинути країну у відповідь на висилку китайського дипломата з Канади  © unsplash.com/whitehost
Канада звинуватила китайського дипломата у спробі залякати члена парламенту. 

Пекін висилає канадського консула з Шанхаю після того, як Канада наказала китайському дипломату покинути країну через звинувачення у спробі залякати канадського чиновника. Це загострило і без того напружені двосторонні відносини, повідомляє Reuters.

У понеділок, 8 травня, Канада вислала китайського дипломата Чжао Вея після того, як у звіті розвідки його звинуватили у спробі залякування канадського законодавця, який критикував ставлення Китаю до уйгурів.

«Ми не потерпимо жодної форми іноземного втручання», - заявила міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі.

У відповідь на «нерозумні дії» Канади Пекін наказав канадському консулу в Шанхаї Дженніфер Лінн Лалонд покинути Китай до 13 травня, йдеться в заяві китайського МЗС.

«Китай залишає за собою право на подальші дії у відповідь», - додали в МЗС.

Дипломатична напруженість у відносинах між Китаєм і Канадою зросла після затримання фінансового директора Huawei Technologies Мен Ваньчжоу у 2018 році і подальшого арешту Пекіном двох канадців за звинуваченнями у шпигунстві. Усі троє були звільнені у 2021 році. 

Канадська служба безпеки та розвідки (CSIS) у 2021 році підготувала доповідь про китайський вплив у Канаді, яка містила інформацію про потенційні загрози для члена парламенту від Консервативної партії Майкла Чонга та його родини.

Деталі звіту CSIS стали відомі 1 травня, коли канадська газета Globe and Mail повідомила, що Пекін шукав інформацію про Чонга та його сім'ю, ймовірно, намагаючись на його прикладі утримати інших від антикитайської урядової позиції.

Китай заявив, що ніколи не втручався у внутрішні справи Канади і не зацікавлений у цьому. Генеральне консульство Китаю в Торонто сказало, що доповідь про Чонга не має жодного фактичного підґрунтя і є абсолютно безпідставною.

Видання The Globe, посилаючись на неназване джерело з національної безпеки, повідомило, що Чжао брав участь у зборі інформації про Чонга, який у 2021 році став автором ініціативи про визнання ставлення Китаю до уйгурів геноцидом.

Чонг сказав, що був глибоко розчарований, дізнавшись про потенційну загрозу для своєї сім'ї в Гонконгу з газети, і розкритикував уряд прем’єра Канади Джастіна Трюдо за бездіяльність. Він неодноразово закликав до висилки Чжао після публікації в Globe.

Трюдо сказав, що дізнався про звіт розвідки з газети, і звинуватив шпигунське агентство в тому, що воно не передало йому дані вчасно.

Тепер агентству доручено негайно передати інформацію про загрози членам парламенту та їхнім сім'ям.

Раніше канадські ЗМІ опублікували кілька повідомлень, посилаючись на анонімні джерела розвідки, в яких стверджувалося, що китайський уряд планував втрутитися у вибори в Канаді. Пекін заперечує ці звинувачення.

Трюдо раніше заявляв, що Китай намагався втрутитися у голосування 2019 і 2021 років, але ці зусилля не змінили результати виборів. Він призначив незалежного спеціального слідчого для перевірки цих звинувачень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі