Китай випереджає США за рівнем інвестицій у країнах низки регіонів — FT

Поділитися
Китай випереджає США за рівнем інвестицій у країнах низки регіонів — FT © InkDropCreative / depositphotos
Пекін, зокрема, намагається диверсифікувати місця розташування виробництва на тлі ризику нових потенційних торговельних бар'єрів.

Китайські інвестиції в країнах Східної Європи, Північної Африки та Центральної Азії значно випередили інвестиції з США, оскільки Пекін шукає шляхи обходу американських торговельних обмежень, йдеться в новому звіті Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Про це повідомляє FT.

Минулого року 36 країн, в яких працює ЄБРР - від Польщі до Монголії на сході й від Марокко до Туреччини на півдні, отримали дещо менше 39% своїх сукупних інвестицій у нові проекти з Китаю, порівняно з 5,1% у 2022 році і лише 0,6% 20 років тому.

"Китай затьмарює прямі іноземні інвестиції з Німеччини та США", - сказала головний економіст ЄБРР Беата Яворчик.

На частку США й Німеччини припадає дещо менше 8% прямих іноземних інвестицій у нові проекти в регіонах, які охоплює міжнародний кредитор.

Цей сплеск частково свідчить про те, що Китай намагається диверсифікувати місця розташування виробництва з точки зору потенційних торговельних бар'єрів.

Наприклад, Пекін активно інвестує в Марокко, при цьому, країна має угоду про вільну торгівлю з США і може експортувати сировину для електромобілів, не підпадаючи під дію “каральних” тарифів, і мати право на американські субсидії на відновлювану енергетику.

Китайський виробник компонентів для акумуляторів CNGR Advanced Material минулого року підписав угоду про будівництво заводу з виробництва катодних матеріалів у Марокко для постачання на ринки США та Європи.

За словами Яворчик, завдяки таким інвестиціям Китай також сподівається скористатися "довгостроковими субсидіями США".

У вівторок, 14 травня, Вашингтон оголосив про значне підвищення тарифів на імпорт з Китаю, включаючи електромобілі, акумулятори та напівпровідники, щоб захистити робочі місця в США.

Але поки ЄС розмірковує над тим, чи слідувати цьому прикладу, Яворчик підкреслила, що Європа може залучити китайських виробників, а не блокувати їх повністю, так само, як Вашингтон спонукав японських автовиробників відкрити заводи в США в 1980-х роках. За її словами, така стратегія допоможе створити робочі місця і забезпечити, щоб ЄС залишався виробничою базою.

Китайські прямі іноземні інвестиції відстають від американських і німецьких у центральних і східних країнах-членах ЄС, оскільки Брюссель застосовує більш жорсткий підхід до компаній Китаю, які субсидує Пекін і які конкурують за нижчими цінами на внутрішньому ринку.

ЄБРР очікує, що ВВП у його регіонах зросте в середньому на 3% цього року і на 3,6% у 2025 році порівняно з 2,5% у 2023 році.

Країни, в яких працює ЄБРР, намагаються знизити інфляцію, яка зросла під час пандемії COVID-19 та після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. 

Банк знизив свій прогноз щодо ВВП на 0,2 відсоткових пункти порівняно з попереднім звітом у вересні частково через послаблення зростання в Центральній Європі та країнах Балтії, які страждають від наслідків війни РФ проти України та уповільнення економіки Німеччини. 

Повідомлялося, що між США та Китаєм зберігається напруженість щодо низки різних питань. Протягом останніх місяців офіційні особи обох країн часто казали про стабілізацію відносин, однак це — стабільність системного екзистенціального конфлікту, коли суперечності ще не призвели до прямого зіткнення. Детальніше про це розповідав Віктор Константинов у статті “Холодна війна. Чи буде перемир’я між США й Китаєм”.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі