Китай майже добудував військову базу в Камбоджі, кидаючи виклик США — FT 

Поділитися
Китай майже добудував військову базу в Камбоджі, кидаючи виклик США — FT  © unsplash.com/whitehost
Об'єкт, зокрема, включатиме пірс для авіаносців.

Китай досяг значного прогресу в будівництві військово-морської бази в Камбоджі і близький до завершення будівництва пірса, який може прийняти авіаносець, згідно з супутниковими знімками. Про це повідомляє FT.

На знімках, зроблених американською комерційною компанією BlackSky, яка стежить за будівництвом військово-морської бази Рім, видно майже завершений пірс, що за розмірами і конструкцією дуже схожий на пірс, який китайські військові використовують на своїй єдиній закордонній базі в Джибуті.  

Пентагон вважає, що Китай будує об'єкт у Камбоджі, аби посилити свою здатність проектувати військово-морську міць. Водночас, Китай і Камбоджа заперечують, що Народно-визвольна армія матиме доступ до бази.

Китай має більший військово-морський флот, ніж США, але йому бракує розгалуженої міжнародної мережі баз і логістичних об'єктів. Доступ до бази в Сіамській затоці також надасть Китаю стратегічну перевагу.

"В уряді [США] тривали дебати про те, що саме Китай робитиме з цією базою і чому це краще, ніж база в Південно-Китайському морі або на острові Хайнань", - сказав колишній співробітник американської розвідки.

За останнє десятиліття Китай побудував низку військових баз на рифах і меліорованих землях у Південно-Китайському морі. Але база в іншій країні може ускладнити будь-яку військову реакцію США в разі конфлікту.

"Якщо США і Китай почнуть війну, США можуть просто розбомбити бази в Південно-Китайському морі. Але у випадку з цією базою ми бомбили б територію Камбоджі", - сказав колишній чиновник. 

Колишній провідний експерт ЦРУ з питань китайської армії Денніс Вайлдер сказав, що база Рім мала б "найбільшу стратегічну цінність, якби напруженість у Південно-Китайському морі переросла у військову конфронтацію".

"[Вона] також розширить і посилить військово-морські можливості Китаю в напрямку стратегічних судноплавних шляхів Малаккської протоки - життєво важливого вузлового пункту в будь-якому конфлікті із США і їхніми регіональними союзниками", - додав Вайлдер.

За словами речника посольства Китаю в США, Камбоджа заявила, що її конституція забороняє розміщення іноземних військових баз на території країни, і що будівництво має на меті зміцнити потенціал Камбоджі. У березні обидві країни провели перші військово-морські навчання в територіальних водах Камбоджі.

Китай часто відповідає на критику, заявляючи, що американська армія має сотні військових об'єктів по всьому світу, в тому числі в Азії.

Нещодавно Вашингтон уклав угоду з Манілою, яка надасть американським військовим доступ до чотирьох нових баз на Філіппінах. Цього тижня Ллойд Остін стане першим міністром оборони США, який відвідає Папуа-Нову Гвінею з візитом, що відбудеться після того, як дві країни підписали пакт про безпеку, який надасть Пентагону доступ до баз у цій країні. 

"Військово-морська база [в Камбоджі] посилює регіональний вплив Китаю в Південно-Східній Азії, що свідчить про те, що країни, які розвиваються, швидко стають ареною військової конкуренції між США і Китаєм. Наступними можуть бути Африка і Латинська Америка", - сказав експерт з Китаю в Джорджтаунському університеті Еван Медейрос.  

BlackSky повідомляє, що перші ознаки будівництва пірса, який має достатню довжину для швартування військових кораблів, в тому числі авіаносців, з'явилися в липні 2022 року. Китай швидко будував пірс із кінця 2022 року, як показують знімки. 

Гаррісон Претат з аналітичного центру CSIS сказав, що пірс на базі Рім схожий на пірс у Джибуті: обидва мають 335-метрову секцію, яка може прийняти китайський авіаносець.

"Схожість із пірсом у Джибуті, безумовно, є ще одним показником того, що до будівництва, ймовірно, причетний Китай. Суперечка триває навколо того, як будуть використовуватися ці об'єкти", - каже Претат. 

Раніше повідомлялося, що китайський лідер Сі Цзіньпін закликав військових своєї країни поглибити планування бойових дій, щоб збільшити шанси на перемогу в реальній війні.

За десять років Китай став іншим. І річ не в показниках зростання ВВП. Насамперед ідеться про зовнішню політику та дипломатію, що явно свідчать про глобальні амбіції Китаю на чолі з Сі Цзіньпіном, який бажає «виплекати сад світової Сі-вілізації». Як на це дивляться США, Японія та Індія? Яке місце в усій цій геополітиці відведено Росії? Читайте статтю посла України в Японії Сергія Корсунського «Чи вдасться Китаю побудувати світову Сі-вілізацію?».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі