Інтереси союзників Росії на Близькому Сході: як вони перетинаються на тлі угоди Ірану й зміцнення ролі Китаю

Відео
Поділитися
Багаті на нафту арабські країни Перської затоки мають вирішальне значення для енергопостачання Китаю. А присутність США на Близькому Сході суттєво зменшилася після виведення контингенту з Іраку. 

Угода між Іраном і Саудівською Аравією про відновлення дипломатичних відносин відвела Китаю певною мірою провідну роль у близькосхідній політиці — роль, яка раніше була зарезервована для давніх важковаговиків у геополітиці (або тих, кому хочеться бути в ролі важливої сторони біполярного світу – ZN). Таких як США та Росія. Це ще одна ознака того, що дипломатичний вплив Китаю зростає, щоб відповідати його економічному впливу, пише Associated Press. 

Під керівництвом Сі Цзіньпіна китайська дипломатія стала відомою своїми гнівними вибухами проти Заходу, погрозами проти Тайваню, агресивними кроками в Південно-Китайському морі та відмовою засудити Росію через війну проти України.

Угода, досягнута в п’ятницю в Пекіні, згідно з якою Іран і Саудівська Аравія домовилися відновити свої посольства та обмінятися послами після семи років напруженості, демонструє іншу сторону китайської дипломатії. Схоже, Сі брав безпосередню участь у переговорах, приймаючи президента Ірану в Пекіні минулого місяця. Він також відвідав столицю Саудівської Аравії Ер-Ріяд у грудні для зустрічей з багатими на нафту арабськими країнами Перської затоки, які мають вирішальне значення для енергопостачання Китаю.

Угода розглядалася як великий дипломатичний тріумф для Китаю, оскільки арабські країни Перської затоки вважають, що Сполучені Штати згортають свою присутність на Близькому Сході.

«Я вважаю, що це ознака того, що Китай стає дедалі впевненішим у тому, щоб взяти на себе більш активну роль на Близькому Сході», — сказав Мухаммад Зульфікар Рахмат, індонезійський науковий співробітник Інституту Близького Сходу у Вашингтоні.

Економічні інтереси КНР все більше втягують його в конфлікти далеко від своїх берегів. Китай, безперечно, найбільший замовник близькосхідного експорту енергоресурсів, тоді як США скоротили свої потреби в імпорті, оскільки країна рухається до енергетичної незалежності.

Протиріччя між США та Саудівською Аравією – вигідні Китаю

Американсько-саудівські протиріччя створили «вакуум, у який Пекін із задоволенням увійшов», – сказала Джун Тойфель Драєр, політолог з Університету Маямі, що спеціалізується на китайській політиці.

Китай вклав значні кошти в регіональну енергетичну інфраструктуру. Він також час від часу надсилав військово-морські кораблі для участі в антипіратських операціях біля узбережжя Сомалі, хоча ВМС США є "головним гарантом безпеки у водах Близького Сходу з 1980-х років".

Дипломатичний перелом стався після того, як Вашингтон різко критикував Китай за те, що він не засудив вторгнення Росії та звинуватив США та НАТО в провокуванні конфлікту.

На Близькому Сході Китай сприймають як "нейтральну сторону"

Однак уряди багатьох країн Близького Сходу розглядають Китай як нейтральну сторону, яка має тісні зв’язки як із Саудівською Аравією, найбільшим постачальником нафти для Китаю, так і з Іраном, який покладається на 30% зовнішньої торгівлі Китаєм і в який Китай пообіцяв інвестувати 400 мільярдів доларів. Тегеран, у якого небагато експортних ринків через санкції через ядерну програму Ірану, продає нафту Китаю з великими знижками.

Конфронтація США і Китаю

Забезпечивши собі вже третій п’ятирічний термін перебування на посаді, що порушує норми, Сі Цзіньпін виглядає більш конфронтаційним по відношенню до Заходу, а його глава МЗС попередив про майбутній конфлікт і конфронтацію зі США.

Проте цей тип жорсткої дипломатії «воїна-вовка» в основному зарезервований для розвинених країн, які розглядаються як суперники, тоді як Китай був «дипломатичним» з іншими, сказав Дрейер з Маямі. Багато в чому заплющуючи очі на демократичний Захід, Китай був готовий будувати тісні стосунки з авторитарними режимами від Північної Кореї до Нікарагуа.

Хоча Китай бере активну участь у миротворчих операціях ООН, попередні зусилля Пекіна щодо посередництва третіх сторін ослабли під вагою його політичного багажу. Нещодавня пропозиція Китаю, яка закликає до припинення вогню та мирних переговорів між Росією та Україною, ні до чого не привела.

Рішення Китаю стати посередником між Іраном і Саудівською Аравією було дуже свідомим, тому що вони є ключовими для регіональної стабільності, а також для можливості «ткнути пальцем» в око Вашингтону, сказав Іцхак Шичор, професор політології та азіатських досліджень Ізраїльського університету. Хайфи та провідний експерт із зв'язків Пекіна з регіоном.

Для Саудівської Аравії ця угода може полегшити її прагнення відійти від її проксі-війни проти підтримуваних Іраном повстанців-хуситів у Ємені. А для Ірану це могло б сприяти більшій регіональній стабільності в часи наростання внутрішніх проблем.

Поки рано говорити, чи принесе ця угода тривалі покращення відносин між двома давніми супротивниками, а тим більше стабільність на Близькому Сході. Жоден із їхніх фундаментальних конфліктів, здається, не обговорювався.

Під політичним тиском всередині країни прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху пригрозив військовими діями проти ядерної програми Ірану, оскільки вона наближається до збройового рівня. Ер-Ріяд, який шукає згоди з Тегераном, знімає з переговорів одного потенційного союзника для удару.

Було незрозуміло, що цей розвиток означав для Вашингтона, чия присутність на Близькому Сході зменшилася після завершення виведення контингенту з Іраку та на тлі його зростаючої енергетичної незалежності.

Проте Білий дім щетинився через думку про те, що саудівсько-іранська угода в Пекіні свідчить про те, що китайський вплив може замінити США на Близькому Сході. «Я б рішуче відкинув цю ідею, що ми відступаємо на Близькому Сході — далеко не так», — сказав речник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

Той факт, що Саудівська Аравія уклала угоду без Вашингтона, свідчить про те, що вони «прагнуть диверсифікувати свої ставки на безпеку, а не повністю покладатися на Сполучені Штати», — написав Джон Альтерман з Центру стратегічних і міжнародних досліджень у примітці до угоди.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі