Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі закликатиме Китай бути більш відкритим щодо причин того, що він вважає найбільшим нарощуванням військового потенціалу в історії мирного часу і заявить, що секретність Пекіна у цьому питанні ризикує призвести до «трагічного прорахунку». Про це повідомляє Reuters.
Відносини між Британією і Китаєм є найгіршими за останні десятиліття, оскільки Лондон обмежив китайські інвестиції з міркувань національної безпеки і все більше стурбований зростанням військової та економічної наполегливості Пекіна.
У своєму виступі в Mansion House в історичному фінансовому районі Лондона у вівторок, 25 квітня, ввечері Клеверлі скаже, що Британія відкрита для поглиблення співпраці з союзниками в Індо-Тихоокеанському регіоні, і закликатиме Китай чітко заявити про свої наміри.
«Я закликаю Китай бути настільки ж відкритим щодо доктрини і намірів, які стоять за його військовим розширенням, тому що прозорість, безумовно, в інтересах усіх, а секретність може лише збільшити ризик трагічного прорахунку», - заявить Клеверлі, згідно з витягами, оприлюдненими його офісом.
Британія переглядає свій підхід до Китаю після того, як прем'єр-міністр Ріші Сунак оголосив у листопаді минулого року про кінець того, що вважалося золотою ерою відносин Пекіна та Лондона за часів колишнього прем'єр-міністра Девіда Кемерона. У той час як лідери Франції, Німеччини та Іспанії відвідали Китай протягом останніх шести місяців і закликали до взаємодії з другою за величиною економікою світу, Сполучені Штати і Велика Британія застосовують більш жорсткий підхід до того, що вони вважають зростанням загрози з боку Пекіна для своїх інтересів і цінностей.
Клеверлі скаже, що було б помилкою намагатися ізолювати Китай, і взаємодія необхідна в таких сферах, як зміна клімату, запобігання пандемії, економічна стабільність та питання ядерної зброї.
Але він також попередить, що Британія захищатиме свої інтереси національної безпеки і реагуватиме, якщо Пекін порушить свої міжнародні зобов'язання або права людини.
Клеверлі також використає свою промову для засудження придушення прав уйгурського народу в китайському регіоні Сіньцзян.
Раніше китайський лідер Сі Цзіньпін заявив, що готується до війни. Його уряд також оголосив про збільшення на 7,2% оборонного бюджету Китаю, який подвоївся за останнє десятиліття, а також про плани зробити країну менш залежною від іноземного імпорту зерна. Також Пекін оприлюднив нові закони про військову готовність, нові бомбосховища в містах по той бік Тайванської протоки і нові офіси "Національної оборонної мобілізації" по всій країні.