Пекін заявив, що президент США Джо Байден здійснив "публічну політичну провокацію", назвавши китайського лідера Сі Цзіньпіна “диктатором”. У відносинах країн виникла нова напруженість, пише Bloomberg.
"Ці висловлювання є абсурдними і вкрай безвідповідальними, - заявила речниця Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін на брифінгу в Пекіні в середу, 21 червня.
"Це суперечить основним фактам і дипломатичним протоколам, серйозно порушує політичну гідність Китаю і є публічною політичною провокацією. Китай висловлює своє рішуче невдоволення і протест", - додала вона.
У вівторок, 20 червня, Байден назвав лідера Китаю Сі Цзіньпіна диктатором і сказав, що Сі був дуже збентежений, коли китайська повітряна куля збилася з курсу над США на початку цього року.
“Причина, чому Сі Цзіньпін дуже засмутився, коли я збив ту повітряну кулю, повну шпигунського обладнання, полягає в тому, що він не знав, що вона там була. Це велика ганьба для диктаторів. Коли вони не знають, що сталося. Це не повинно було статися там, де сталося. Вона (повітряна куля-шпигун – ред.) збилася з курсу”, - сказав президент США.
Коментарі Байдена і реакція Китаю показують, наскільки крихкими є зв'язки між двома найбільшими економіками світу, які все ще мають фундаментальні розбіжності з низки питань, що охоплюють права людини і технології, торгівлю і продаж зброї Тайваню, пише Bloomberg.
Байден зробив свою заяву через день після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з Сі під час візиту до Китаю, який повинен був послабити напруженість між двома країнами.
Переговори держсекретаря США Ентоні Блінкена в Пекіні від початку не передбачали нормалізації відносин і примирення сторін. По суті, конфлікт уже ввійшов у ту фазу, коли залишитися може тільки один переможець, і компроміс в інтересах обох сторін просто неможливий. То навіщо глава Держдепу літав до Пекіна? Про те, «Чого Блінкену вдалося домогтися в Китаї та що це означає для України» — у статті Віктора Константинова.