За комп’ютером — робот-бухгалтер

Поділитися
Процедурі видачі безплатних ключів для здавання податкової звітності присвячується.

В умовах занепаду самого підприємництва минулих два роки спостерігалося вражаюче зростання його технічної оснащеності. Або точніше - інформатизація. Ще точніше - підсаджування на програми бухгалтерського та іншого обліку. Не можна сказати, що цей процес не відбувався раніше, однак грандіозний сплеск стався після того, як податкова служба наказала подавати їй у вигляді звітів величезні масиви інформації. А як послаблення до сказаного дозволила все це робити електронною поштою

Був у цьому і зустрічний психологічний момент. За податки почали карати, і перша підсвідома реакція керівника після візиту чергових масок-шоу - «посилити бухгалтерію». Що для цього зробити? Правильно, купити нові комп’ютери та оновити облікову програму. Усе за класикою доброго старого борця з бюрократією Сірілла Нортона Паркінсона, який ще в середині 70-х визначив типовий шаблон рекомендацій консультанта з питань управління: «поставити в офісі прозорі перегородки, перефарбувати стіни в ергономічний бірюзовий колір і купити нову обчислювальну машину - символ прогресу». Повна аналогія в Україні XXI століття. На жаль, ані слова про те, що маски-шоу приходили далебі не з метою перевірити, наскільки старанно ведеться бухгалтерський облік, і навіть якщо й забрали з собою сервер, навряд чи будуть у ньому розбиратися. Швидше, залишать своїм дітям гратися у стрілялки. А ось питання, що життєвий цикл підприємства без «обготівковування» давно неможливий, - це з першого разу не доходить. Хабарі занесено, штрафи сплачено, якісь документи повернуто, «конверти» тепер використовуємо тільки перевірені. Ще інколи з’являється керівне бажання бухгалтерію винести кудись до чорта в зуби, щоб наступний візит перевіряльників не переривав звичного ритму діяльності. Так типово завершується перший рік приведення до тями підприємницької діяльності. Сміливо вдаємо, що нічого особливого не сталося. Засвідчити нашу непохитну впевненість у завтрашньому дні має оновлена обчислювальна техніка - символ прогресу.

Йдучи таким шляхом покірного податкового реформування, ми дійшли до того, що здати податкову звітність без обчислювальної техніки і спеціального програмного забезпечення стало неможливо. А отже, перш ніж звести рахунки з державою шляхом сплати податків, потрібно купити електронну техніку, відповідне програмне забезпечення, придбати електронний підпис і печатку, знайти людину, котра зведе все це воєдино. І головне - потому постійно стежити, щоб ця електронно-грамотна людина не втекла, програмне забезпечення постійно оновлювалося відповідно до торжества податкової думки, а всі претензії щодо розбіжностей у величезному масиві звітної інформації вчасно й доступно пояснювалися любимому податковому інспектору, який сам в електронній базі ні в зуб ногою, але постійно відпрацьовує спущені згори в роздрукованому чи усному вигляді зовсім не електронні вказівки - розібратися і покарати!

Тепер про тенденції всередині напряму «обчислювального прогресу». Як і побажав наш уряд, вражаючого розвитку набула інформаційна сфера (не плутати з живим підприємництвом!). Тобто в потрібний час за дуже потрібні вам самому гроші прийде людина і встановить вам чергове оновлення, без якого не здати чергового місячного звіту. Самому підтримувати таку систему вам навряд чи вдасться, оскільки база постійно ускладнюється, програмування стає дедалі більш трудоємним, і сам, попри весь інтелект і бажання опиратися системі, довго не протягнеш. Не протягнеш і маленьким колективом, - кількість різноманітних «конфігурацій обліку», які були доступні ще недавно, зменшується не щодня, а щогодини.

Звісно, є умовно безплатний варіант податкової служби (OPZ), та ось лихо, не хоче він бути повнофункціональним інструментом обліку. Оскільки піклується податковий орган виключно про підвідомчу йому податкову звітність і не хоче лізти у справи бухгалтерського обліку Мінфіну. Бо там засідає своя бюрократія із тризначними бухгалтерськими рахунками і наміром самостійно підмішувати в міжнародний бухгалтерський облік національні стандарти. Звести всі ці бюрократичні амбіції воєдино може тільки незалежний приватник, який заплатить і там, і тут за пояснення та сприяння, а потім запропонує «єдину конфігурацію бухгалтерського обліку» всім і кожному за дуже додаткові гроші.

Цікава й реакція на таку «волю згори» ортодоксальних бухгалтерів. Ще недавно, на світанку впровадження обчислювальної техніки, траплялися запитання, чи накладається штраф за податкові помилки, якщо «комп’ютер так порахував»? Начебто розібралися, що комп’ютер - це тільки інструмент, за яким повинен сидіти грамотний оператор. Тепер же цього оператора позбавили останнього варіанту свободи - права самостійно визначати конфігурацію обліку. У результаті, за комп’ютером знову опинився «грамотний робот».

Зовсім недавно Міністерство фінансів несподівано отямилося й оголосило, що відтепер жорстко визначатиме тільки нумерацію класів рахунків, усередині якої підприємство зможе призначати рахунки на власний розсуд. Пам’ятник такому рішенню треба поставити: якщо двозначну нумерацію людська психіка ще може охопити, то з тризначною - є певні проблеми. Однак типова реакція «бухгалтерської спільноти» була ні «за», ні «проти», а такою: «Це ж як я тепер зі своєю 1С працюватиму, в якій усі рахунки з самого початку в трьох знаках записано?» Пояснити сьогодні, що нумерація рахунків - виключно пострадянська традиція і знання напам’ять їхніх тризначних номерів нічого не додає до достовірності процесу, - досить проблематично. Тому що офіційний бухгалтерський облік у нас давно вже сприймається не по суті, а як набір кимось встановлених формальних правил, що його хтось перевів в автоматизовану форму. Психічно все повернулося на круги своя: а чи накладатимуться податкові штрафи, якщо «комп’ютер так порахував»?

Окремо слід зупинитися на позиції, яку в усій цій історії обрали «спеціалісти з інформатизації». А обрали вони найбільш зручну «грошову» позицію «прошарку» між тими, хто встановлює правила, і тими, хто їх виконує. Відповідно до ієрархії, влада трохи доплачує першим і помітно дере з решти. При цьому не вклинюється у вирішення принципових проблем. Ось була ціла історія з клітинками на податкових накладних: домальовувати чи не домальовувати? І де були спеціалісти з інформатизації? Правильно, покірно домальовували. Хоча мали гримнути кулаком по столу і довести, що клітинки - для зручності ручного заповнення податкової накладної й жодного стосунку до її суті не мають. Як і вирівнювання даних по правому краю. У процесі ручного заповнення начебто покликане забезпечити відповідність розрядній сітці комп’ютера, але принципово не має значення, якщо ти відразу вводиш на екрані в заданому електронному шаблоні. Де полум’яні роз’яснення знавців? Немає. Є тільки полум’яні листи податкової інспекції - розібратися і покарати.

Виясняється, що за довгі роки переходу до електронної звітності покірні програмісти не наполягли на розробці єдиного формату електронного звіту. І тільки тепер, піднявши ледь не до «національного проекту», податкова починає вирішувати цю проблему. Тобто зводить між собою на консультаційних нарадах «спеціалістів з інформатизації» своїх підрозділів. А якщо сюди ще й аналогічних фахівців соціальних фондів підключити, то це буде взагалі - глобальна революція і завдання десятиліття. Можна створювати відповідні інформаційні технопарки, які будуть вочевидь завантажені роботою. Відповідно, і настрій нинішніх спеціалістів з математичної логіки тяжіє не у бік мудрого технічного правила «чим простіше - тим надійніше, достовірніше й краще», а у бік оплачуваних «людино-годин». І чим фантастичнішими будуть вимоги від теоретиків і практиків, тим вищою - оплата. Без досягнення остаточного результату.

А життя тим часом не стоїть на місці. Можна, звісно, з повагою ставитися до формату універсального xml-документа, але це інструмент обміну інформацією між базами даних, а не спосіб спілкування з підприємницькою спільнотою. Якщо сьогодні ми говоримо вже про хмарні сервіси, то не зовсім зрозуміло, чому підприємець Пупкін, який трохи переріс базарну торгівлю, має негайно займатися любов’ю з xml-форматом. Чому він не може просто зайти на сайт податкової інспекції, заповнити екранний шаблон із потрібним йому звітом, якщо треба - прикріпити файл із додатковими даними, а своєю пластиковою карткою з електронним підписом підтвердити, що це зробив саме він? Чому такий формат діалогу з любимою податковою інспекцією підтримують посередники, у далекій Естонії в такий спосіб будь-який громадянин може подавати офіційні заяви в державні органі, а наша любима податкова інспекція з 2004 року так і залишилася на рівні xml-формату?

Втім, стосунки нормативних органів із підприємницькою спільнотою могли б бути зовсім іншими, якби спеціалісти інформаційної сфери відстоювали справді активну професійну позицію. Не секрет, що найсуворішою є математична логіка, а отже і її продовження - прикладне програмування. Хоче того чи не хоче, комп’ютерна база даних поєднує в собі наслідки всіх попередніх непродуманих рішень. І якщо програміст не має права обґрунтовано заявити, що «такого не може бути, бо не може бути ніколи», з часом база стає настільки складною, що говорити про усвідомлене ведення обліку немає рації. Можна тільки «відбувати повинність».

А поки що мусимо констатувати, що програмна платформа для ведення обліку змінюється у нас набагато частіше, а відповідне програмне забезпечення має мінімальну схильність до автоматичної трансформації даних. Причому наполягати на якійсь наступності не дозволяє саме законодавство, яке з вражаючою непохитністю запроваджує нові правила обліку з переходом «шляхом поточної інвентаризації за фактом».

P.S. Коли матеріал було зверстано, голова ДПС О.Клименко підтвердив DT.UA, що відомство розпочне передачу підприємцям безплатних цифрових ключів для здавання податкової звітності ще у травні. «Програмне забезпечення є, сервери є, в регіонах усі структури розгорнуто. Сьогодні проходить пілотне тестування, щоб не створити якихось незручностей для платників податків», - запевнив
п. Клименко.

Крім того, він підтвердив, що платники податків, які свого часу придбали ключі у комерційних структур, можуть і надалі ними користуватися або в будь-який зручний для себе момент отримати безплатні у ДПС. Сервіс надаватиметься на постійній основі.

«На цей момент працює група програмістів для розширення можливостей програми, яку ми вже маємо (підготовки податкової звітності OPZ. - Ред.). Цей софт могтиме передавати звітність і буде у вільному доступі на нашому сайті. Крім того, ми домовилися, що частина програм, які підприємці використовують тепер, будуть передані для податкової звітності безплатно», - повідомив О.Клименко.

Таким чином, ДПС до кінця травня зобов’язується підготувати й надати бізнесу повний і безплатний боєкомплект для підготовки та передачі податкової звітності.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі