Відмовили в реєстрації? Головне — зафіксувати, що декларація подавалася вчасно

Поділитися
Наслідки невчасної здачі звітності для платника набагато гірші, ніж банальний штраф, який накладають на нього органи ДПС.

Рубрику «На злобу дня» веде наш постійний автор Данило Гетманцев, кандидат юридичних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокат. Насущні проблеми у відносинах держава - бізнес та рекомендації щодо їх розв’язання стануть основою для публікацій рубрики. Свої пропозиції зазначеної тематики читачі можуть надсилати на редакційний e-mail - sledz@mirror.kiev.ua

Всупереч частим і однозначним запевненням представників державної податкової служби (ДПС) в тому, що відмова у прийнятті податкових декларацій як ефективний метод протидії реалізації права підприємця на податковий кредит з ПДВ, так само як і підвищення «прибутковості» підприємств, давно канула в минуле, вона залишається явищем доволі поширеним. Можливо, керівні вказівки вищого керівництва ДПС доходять на місця трохи викривленими або податкові інспектори виявляють самодіяльність, та однак простим платникам податків легше здавати декларації не стає.

Санкції за невчасну подачу

Наслідки невчасної здачі звітності для платника набагато гірші, ніж банальний штраф, який накладають на нього органи ДПС. Основна загроза для платника - це непідтвердження податкового кредиту з ПДВ його контрагентам на підставі того, що їхній партнер не подає в органи ДПС декларацію з ПДВ (яку, до речі, сама ж податкова відмовляється приймати). Правда ж, схема підкуповує своєю дитячою безпосередністю? Ще одним наслідком
із тієї ж серії є анулювання реєстрації особи платником ПДВ на підставі підпункту г) п.184.1 ст.184 ПК. Крім того, орган державної податкової служби отримує право проводити позапланову документальну податкову перевірку платника (78.1.2 ПК), а також право самостійно визначити суму податкового зобов’язання платника, що, своєю чергою, тягне на штраф у розмірі від 25 до 75% (п.54.1.3, ст.123 ПК). І це тільки основні, найсерйозніші наслідки (санкції), які прямо випливають із факту невчасної подачі декларації.

Вражаючий перелік установлений законодавцем для того, щоб стимулювати сумлінного платника до ще сумліннішого виконання свого податкового обов’язку у частині своєчасної здачі податкової звітності. Чи, можливо, це спеціально закладений у законодавство механізм прихованого шантажу, впливу на платника, напівформальний спосіб спонукати його до певної поведінки? Чи не тому з Податкового кодексу зник досить дієвий і простий механізм подачі звітності, передбачений у законі №2181, який діяв до 1 січня 2011 року? Відповідно до попереднього законодавства, платник у разі відмови посадової особи органу ДПС прийняти декларацію мав право подати декларацію поштою, супроводжуючи її скаргою на ім’я начальника податкової, в якій зазначав прізвище чиновника, котрий не прийняв декларацію. У такому разі декларація вважалася прийнятою. Кому було вигідно скасовувати такий ефективний і простий механізм? Відповідь очевидна!

Протидія зловживанням

Попри те, що обов’язок органу державної податкової служби щодо прийняття декларації платника податків прописано чітко й однозначно в ст. 49 ПК, ефективних інструментів протидії зловживанням податківців у платника стало вочевидь менше. За чинним ПК, податкова служба має право відмовити у прийомі податкової декларації (до речі, протягом трьох днів із моменту її прийняття, що розділяє безпосередньо факт реєстрації декларації і факт її прийняття) тільки на формальних підставах, таких як брак обов’язкових реквізитів податкової декларації або належного підпису на документі. При цьому відмова податкової має бути оформлена письмовим повідомленням і може бути оскаржена платником. Якщо платник не отримує повідомлення про неприйняття податкової декларації у встановлений термін (три дні для паперової та п’ять днів для електронної форми або декларації, відправленої поштою), його декларація вважається прийнятою. По отриманні повідомлення про неприйняття декларації платникові слід було б одночасно і оскаржити відмову, і подати нову декларацію зі сплатою штрафу, щоб уникнути ще більш серйозних наслідків неприйняття декларації.

Проте що робити платникові податків у випадку, який не базується на законі відмови у прийнятті, тобто реєстрації декларації? Коли платник не може довести не тільки відмову прийняти декларацію, а й сам факт її подачі.

Відкинемо екзотичні способи подачі податкової декларації, такі як, скажімо, подача її через нотаріуса, коли декларація подається в орган ДПС у рамках здійснення нотаріальної дії - передачі заяви (декларації) органу ДПС. Повернімося до старого перевіреного способу подачі декларації поштою. Присилаючи декларацію поштою, платник оминає як такий контакт із податковим органом при подачі декларації. Але зверніть увагу, що в такому разі платник повинен подати декларацію не пізніше ніж за десять днів до граничного терміну, встановленого для її подачі (п.49.5).

Якщо ж ви все-таки не встигли підготувати й відправити поштою звітність у терміни, передбачені законодавством, і зіштовхнулися з відмовою прийняти податкову декларацію, головне для вас - зафіксувати, що декларацію ви подавали справді вчасно. Для цього потрібно подати скаргу на неправомірні дії посадової особи органу державної податкової служби начальникові податкової інспекції, в суд або прокуратуру до закінчення граничного терміну подачі податкової декларації, додавши до них копію вашої декларації. Це доведе той факт, що ви намагалися подати декларацію певного змісту до закінчення встановленого терміну. При цьому позов в адміністративний суд можна подати й після цього терміну, однак ту обставину, що ви подавали декларацію вчасно, треба буде довести. Результати судового розгляду у разі правильного оформлення платником документів будуть, безумовно, на його користь.

Скелет у шафі

Платник не повинен боятися йти зі скаргою в прокуратуру, податкову чи з позовом у суд. Адже наслідки для посадової особи податкової служби, яка не прийняла податкову декларацію, будуть досить серйозними. За певних обставин для чиновника може настати й кримінальна відповідальність.

Проте найчастіше платники податків відмовляються від відкритого протистояння з податковим органом, з огляду на стан свого податкового обліку, де дуже в багатьох є свій скелет у шафі, виявити який може більш-менш ретельна податкова перевірка. Тому ключ до вирішення проблеми неправомірних дій ДПС лежить у нас самих. Вибачаючи порушення податківцям, ми розраховуємо на те, що колись вибачать і нам. Але повірте досвіду автора цих рядків, розраховуємо абсолютно безпідставно.

До речі, зверніть також увагу на те, що штрафні санкції протягом першого півріччя 2011 року за порушення будь-якого податкового законодавства застосовуються в розмірі 1 грн. за одне порушення. І ще один дуже важливий момент. Відповідно до ст.49 ПК, невчасна подача декларації не звільняє платника від обов’язку своєчасно погасити податкове зобов’язання. Тому, незалежно від того, прийнято чи не прийнято податкову декларацію, суму нарахованого вами податкового зобов’язання слід сплатити вчасно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі