«УКРТЕЛЕКОМ»: ПЕРШІ ЗБОРИ АКЦІОНЕРІВ ПРОЙШЛИ В ДУСІ ОДНОСТАЙНОСТІ

Поділитися
У те, що збори акціонерів ВАТ «Укртелеком» колись відбудуться, ще недавно мало хто вірив. І справа ...

У те, що збори акціонерів ВАТ «Укртелеком» колись відбудуться, ще недавно мало хто вірив. І справа тут не лише в технічних труднощах — зібрати в однім місці 137 тисяч власників акцій, в основному «пільгової підписки» — на те існує інституція представників акціонерів, які отримали їхні доручення. Збори акціонерів мали привести у відповідність із законом багато основних аспектів діяльності найбільшої вітчизняної телекомунікаційної компанії. Передусім — затвердити призначене виконавчою владою керівництво. Раніше рішення, віднесені статутом до повноважень зборів акціонерів, приймалися «групою товаришів» кулуарно. Втішно, що нинішнє керівництво «Укртелекому» (а також керуючого нею Державного комітету зв’язку й інформатизації) зробило перший крок до колегіальності та відкритості управління компанією.

Звісно, збори було добре підготовлено. Якихось несподіванок на них не очікувалося і не сталося. З усіх питань порядку денного було прийнято ті рішення, які планувалися. Попри те, що більшість із 775 акціонерів, що зареєструвалися на зборах, були в основному рядові пенсіонери, які вплинути на події не могли. Погоду робили ті, хто розпоряджався голосами за дорученнями (присутні представляли 98,9% акцій). Хоча за великим рахунком... 92% акцій ВАТ перебувають у власності держави й в управлінні Держкомзв’язку, а цей акціонер забезпечив би кворум на зборах і прийняв би будь-які рішення навіть поодинці.

До порядку денного зборів входило 15 питань. Зокрема заслухано звіти правління і ревізійної комісії про результати фінансово-господарської діяльності за 2002 рік, а також затверджено баланс ВАТ «Укртелеком». Слід зазначити, що це був перший відкритий баланс і фінансовий звіт компанії за увесь час її існування. Його аналізу можна і потрібно присвятити окрему статтю. Зараз зазначимо лише, що правління по суті звітувало не за свою роботу — торік його склад був іншим. Як і спостережної ради.

Окремим питанням на зборах стояло обрання членів спостережної ради ВАТ «Укртелеком». Як і передбачалося, акціонери затвердили вибір уряду. І не знадобилося особливої мотивації тому, чому в цьому органі присутні, наприклад, перший заступник голови Держкомзв’язку Леонід Нетудихата й аж два його підлеглі — начальники управління радіотехнологій і використання радіочастот Держкомзв’язку Сергій Глотов і начальник центру «Укрчастотнагляд» Володимир Олійник. І відсутні, наприклад, представники банків—кредиторів «Укртелекому».

Окрім вищезгаданих осіб, у спостережну раду ввійшли раніше призначені Кабміном член Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку Микола Волков, директор із загальних питань «Укртелекому» Олександр Гришин і заступник голови Фонду державного майна Світлана Ледомська (вона курирує укртелекомівську «корпоративку»). Головою її обрано першого помічника Президента України Сергія Льовочкіна.

Обрали збори і голову правління. Як і очікувалося, ним став призначений раніше на цю посаду наказом Держкомзв’язку Сергій Січкаренко. Щоправда, під час його представлення багато хто в залі обурювався тим, що для голосування запропоновано єдину кандидатуру. А коли Сергій Вадимович, розповідаючи про себе, повідомив, що закінчив будівельний інститут, по залу прокотився незадоволений пенсіонерський гомін. Ну не розуміють старигані-зв’язківці, що головне сьогодні — управлінський талант, а не освіта... Крім цього, збори ухвалили рішення внести в статут положення про те, що голова правління обирається на термін у п’ять років. Це позитивний сигнал для інвестора: з’явилася гарантія, що керівник компанії не буде знятий із політичних мотивів і зможе протягом декількох років «вести» ті чи інші домовленості.

Ще один важливий пункт порядку денного зборів стосувався розподілу прибутку ВАТ за підсумками роботи 2002 року і затвердження нормативів розподілу прибутку на 2003 рік. За рішенням зборів, «Укртелеком» направить 220,8 млн. грн. на виплату дивідендів за підсумками 2002 року. Це складає 26,53% чистого прибутку. У результаті акціонери компанії на кожну акцію номіналом 25 коп. одержать 1,18 коп. дивідендів (2001 року дивіденди склали 1,21 коп. на акцію). Збори також ухвалили рішення з 832 млн. грн. чистого прибутку за 2002 рік 5% направити в резервний страховий фонд, решту — у фонд розвитку підприємства.

Останнім на порядку денному значилося питання про викуп ВАТ «Укртелеком 43% статутного фонду СП «Інфоком», що належать фірмі Controlware Gmb, і передача частини в розмірі 51% під управління держави в особі ФДМУ з метою організації урядових каналів конфіденційного зв’язку. Акціонери доручили правлінню виконати підготовлене з цього приводу розпорядження Кабміну. Попри те, що збори акціонерів ВАТ «Укртелеком» багато в чому проходили в дусі «одобрямсу», усе ж хочеться вірити, що вони покладуть початок відкритості функціонування найбільшої вітчизняної телекомунікаційної компанії. Що, безсумнівно, піде на користь як її акціонерам (малим і великим), так і численним клієнтам.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі