У них усе схоплено?..

Поділитися
На хвилі реприватизаційних процесів і рейдерства дедалі частіше доводиться чути про погіршення іміджу українських інвесторів на європейському ринку...

На хвилі реприватизаційних процесів і рейдерства дедалі частіше доводиться чути про погіршення іміджу українських інвесторів на європейському ринку. У той час як в Україні набирає сили пропаганда непогрішності іноземних інвесторів, уже давно прослідковується зворотна тенденція — закордонні інвестори часто дозволяють собі ще вільніше трактувати українські закони, ніж це роблять вітчизняні. Про ситуацію з чеським інвестором розповідає генеральний директор ТОВ «Ренесанс кепітал інвест» Денис Долинський.

— Денисе, як видно з повідомлень у пресі, а також судових рішень і реакції на них правоохоронних органів, у «Ренесанс кепітал інвест» з’явилися серйозні проблеми в роботі з чеським партнером «Агро CZ—Агро UA»…

— Хоч як сумно це визнавати, факт залишається фактом. Є підстави вважати, що іноземні інвестори крізь пальці дивляться на діяльність спільної з нами компанії ТОВ «Мізяківські хутори». На жаль, українське керівництво цієї компанії використовувало методи ведення бізнесу далеких 90-х. Саме тоді, у період первинного накопичення капіталів, процвітали корупція, використання адмінресурсу, втручання правоохоронних органів у діяльність підприємств. Мені здавалося, що ці часи — принаймні в Києві — вже давно минули, і тому не міг подумати, що наша компанія опиниться в нинішній ситуації, коли до прийомів 90-х років додалися рейдерські методи.

— У чому саме полягають проблеми?

— У серпні минулого року ми перерахували на рахунок ТОВ «Мізяківські хутори», 49% акцій якого належать РКІ, 5,5 млн. гривень за цукрові буряки. Але тодішній керівник товариства Михайло Дзюмка, котрий, до речі, знову намагається поновитися на своїй посаді за рішенням Госпсуду Вінницької області, і Анатолій Максимчук — представник ТОВ «Агро UA», дочірньої компанії чеської «Агро CZ», котрій належить 51% акцій ТОВ «Мізяківські хутори», — самовільно перевели отримані гроші на рахунок ТОВ «Агрофірма «Степанівська».

— Зараз гроші лежать на рахунку цієї фірми?

— Ні. Це було б занадто просто. Як згодом нам стало відомо, одним із засновників агрофірми «Степанівська» є Анатолій Максимчук. Перераховані «Мізяківськими хуторами» на розрахунковий рахунок цієї компанії гроші пішли в невідомому нам напрямку.

— Як же місцевим вінницьким підприємцям вдалося перехитрувати такого серйозного гравця на інвестиційному ринку, як РКІ? І як їм вдалося непомітно перерахувати таку суму через банк?

— Справді незрозуміло, чому, здійснюючи ці операції, банк «СКБ «Дністер» не зажадав від Максимчука погасити кредит, тим більше що на той момент питання формування предмета застави, за нашою інформацією, було не вирішене, а гроші переказували саме з формулюванням погашення кредиту «Мізяківських хуторів».

Неоднозначності цій ситуації додає той факт, що керівництво Вінницької філії банку знало про кошти, котрі надійшли на рахунок ТОВ «Мізяківські хутори». Але при цьому керівництво банку продемонструвало геть незрозумілу й небезпечну, передусім для самого банку, поведінку. Річ у тому, що до нашого фактичного приходу до управління ТОВ «Мізяківські хутори» колишні власники товариства, в умовах формального підходу СКБ «Дністер» до контролю за коштами клієнта, повністю продали врожай зернових культур 2007 року, який був предметом застави за низкою договорів, котрі забезпечують виконання кредитного договору між банком і ТОВ.

— Виникає запитання: чому ви в судовому порядку не оспорите незаконні дії цих людей, якщо вони є незаконними, як ви стверджуєте?

— На сьогодні ми беремо участь у кількох судових процесах. Але коли наші юристи приносять до суду позовні заяви, нам кажуть про безперспективність усіх наших зусиль: мовляв, тут усе вже давно домовлено. І така ситуація не тільки в судовій системі. Приміром, останнє засідання Господарського суду Вінницької області за позовом «Агро UA» до «Мізяківських хуторів». Засідання суду, на якому було ухвалено рішення (на наш погляд — незаконне) про призначення нового керівництва, пройшло без залучення до розгляду справи представників «Ренесанс кепітал інвест». Хоча згідно із законом суд зобов’язаний залучити до розгляду справи особу, прав і обов’язків якої вона стосується.

Вважаю, що компанія «Мізяківські хутори», співзасновником якої є фірма «Агро CZ» (директор Павло Сіручек), користується лояльним ставленням із боку судових і правоохоронних органів, що межує з корупцією.

Причому аналіз ситуації показав, що подібні проблеми виникли і в інших фірм. Таких підприємств налічується близько семи, і кожне з них так чи інакше співробітничало з Максимчуком, Дзюмкою і Павлом Сіручеком. Але оскільки ці підприємства є фінансово слабкими, вони не змогли вирішити посталих проблем.

— Виходить, що в РКІ немає легітимних шляхів для повернення втрачених грошей. Що ви збираєтеся робити?

— Попри все, будемо боротися. Слідче управління УСБУ у Вінницькій області порушило кримінальну справу за фактом розтрати чужого майна посадовими особами ТОВ «Мізяківські хутори» шляхом зловживання своїм службовим становищем на суму 5,5 млн. грн., що становить особливо великий розмір, за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України. Якщо не помиляюся, це від семи до дванадцяти років позбавлення волі.

— Денисе, ви, як генеральний директор ТОВ «Ренесанс кепітал інвест», вважаєте, що інцидент позначиться на інвестиційній привабливості України в цілому?

— Упевнений, що без наслідків цієї справи для нашої держави не обійдеться. Адже сьогодні Україна бореться за статус надійної і стабільної країни, в яку мають прийти великі іноземні інвестиції. А подібні спекуляції і зловживання з боку як наших співвітчизників, котрі засвідчили свою нездатність чесно працювати, так і чеських «колег», так чи інакше відіграють свою роль у процесі залучення інвестицій.

Якщо не зміниться ставлення місцевої влади до проблем, з якими змушений мати справу бізнес — незалежно від того, український він чи іноземний, інвестиційний клімат країни не буде сприятливим для інвестицій, а без інвестицій ми не побудуємо економічно сильної дер­жави.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі