Своя гра. Інтернет-трейдинг надав серйозну підтримку фондовому ринку

Поділитися
Торік відплив коштів із банківської системи становив майже 100 млрд. грн. Частина цих грошей у другій половині року почала перекочовувати на фондовий ринок...

Торік відплив коштів із банківської системи становив майже 100 млрд. грн. Частина цих грошей у другій половині року почала перекочовувати на фондовий ринок. Якщо раніше до 80% фондового ринку становили кошти іноземних інвестиційних фондів, то після їх відходу ця ніша поступово стала заповнюватися приватними інвесторами. У 2009 році фізичним особам була надана можливість отримувати цінні папери без посередників через Інтернет. До торгів цінними паперами громадяни виявили на диво великий інтерес. На цей час обсяги ринку інтернет-трейдингу в загальному обсязі біржових фондових торгів становлять уже понад 30%. У грошовому вираженні це 150— 200 млн. грн. на місяць.

Просто і доступно

Фондові біржі не стали створювати для рядових громадян окремий майданчик, а просто допустили фізичних осіб до загальних торгів цінними паперами, нарівні з професійними учасниками ринку. З допомогою інтернет-трейдингу українці сьогодні можуть отримувати дохід за рахунок зміни вартості акцій, а також виплати дивідендів із них.

Технічно почати самостійно торгувати акціями на біржі гранично просто. Достатньо підписати договір з одним із онлайн-брокерів (повний список поданий на сайті Української біржі), угоду про використання електронного цифрового підпису, встановити на своєму комп’ютері необхідне програмне забезпечення та генерувати електронний ключ для ідентифікації клієнта. Після цього необхідно підписати договір із хранителем на відкриття рахунку (часто хранителем є той-таки брокер), внести на відкритий рахунок необхідні активи (кошти, цінні папери), і можна починати торгувати. Як правило, мінімальний внесок для участі в торгах має становити не менше 3—5 тис. грн. З цією сумою вже можна проводити повноцінні торговельні операції. Проте для одержання серйозного доходу бажано інвестувати суму як мінімум на порядок вищу.

Звісно, щоб навчитися продавати й купувати цінні папери через Мережу, достатньо кількох годин. Більшість брокерів надають тестовий доступ до реальних торгів. Це дозволяє вивчити налаштування програми, ознайомитися з її можливостями, а головне — побачити ринок із реального, «бойового» термінала. Нині найпопулярніші платформи, що їх використовують онлайн-брокери, — QUIK і SmartTrade. Заявки з клієнтського термінала через шлюз надходять прямо на біржу. Єдина обов’язкова умова, контрольована брокером, — це наявність у клієнта відповідних активів. Час надходження заявки на біржу обчислюється мілісекундами. Крім доступу до фондових майданчиків, ці торговельні платформи дозволяють проводити технічний аналіз акцій українських підприємств, а також найчастіше отримувати стрічки новин провідних інформаційних агентств. При цьому біржова інформація надходить у реальному часі, без затримок. Приватний інвестор бачить зміну цін акцій одночасно з професійними учасниками ринку і укладає угоди миттєво — одним натисканням клавіші. Торговельна система передбачає контроль виконання угоди. Повну фінансову звітність із проведених операцій торговельна платформа надає наприкінці дня. Програмне забезпечення клієнт, як правило, отримує безплатно, а комісії починає платити з проведених операцій.

Розмір тарифів дуже залежить від обороту (чим він більший, тим комісія нижча), а також від обраного тарифного плану. У більшості випадків брокер отримує 0,1—0,4% обсягу угоди, а хранитель — фіксований платіж (5—20 грн.). Абонентська плата за використання клієнтського термінала становить сьогодні від 10 до 200 грн. При цьому, правда, деякі брокери розділяють абонентську плату за користування терміналом і абонентську плату за брокерські послуги й жорстко прив’язують останні до тарифного плану. У кожному разі, за рахунок зниження трансакційних витрат брокерські комісійні та мінімальний розмір угоди значно нижчі, ніж при класичному варіанті торгівлі через брокера. Значно вигідніше інвестування через Інтернет, порівняно з інвестуванням через пайові інвестиційні фонди, коли клієнт платить компанії з управління активами (КУА) до 2% від суми за купівлю-продаж інвестиційних сертифікатів і 3% на рік за управління та ще й так само тратиться на купівлю-продаж акцій. Крім того, у закритих фондах КУА найчастіше з клієнта стягують до 15% прибутку понад податок на прибуток фізосіб.

Інвестиції на адреналіні

Хоча населення й грає на фондових майданчиках невеликими сумами, проте за дуже стислий термін українські громадяни змогли зайняти серйозну частку ринку. Стрімко збільшується кількість компаній, які відкривають приватним інвесторам доступ до фондових торгів в Інтернеті. Сьогодні на цьому ринку є не менше 19 онлайн-брокерів, хоча ще на початку вересня послуги інтернет-трейдингу надавали тільки сім компаній. Кількість користувачів зазначеною послугою також зростає випереджаючими темпами. Сьогодні їх кількість фахівці оцінюють у півтори тисячі чоловік. При цьому українці мають доступ до обох вітчизняних фондових майданчиків — ПФТС та Української біржі. Виставляючи заявку, клієнт просто зазначає, на якому торговельному майданчику має відбутися угода. Сума вкладень приватних інвесторів дуже серйозно варіюється: від 5 тис. грн. до понад 1 млн. грн.

Головною особливістю інвестування з допомогою інтернет-трейдингу є все-таки те, що всі ризики приватна особа бере на себе. Внаслідок чого можна як дуже добре заробити, так і швидко прогоріти. Необхідно також мати хоча б мінімальні фінансові знання та загальне уявлення про роботу фондового ринку. Зробивши вдалу ставку в нинішніх умовах відродження ринку, можна всього за одну операцію отримати 10—15% доходу. Проте слід розуміти, що результат однієї угоди не є адекватним показником дохідності. Ринок не завжди може дати приватному інвестору можливість заробити на одній угоді більш як 10%. Торгівля на фондовому ринку супроводжується певними ризиками, тому в гравця бувають і збиткові угоди. Репрезентативним є сумарний результат з кількох угод за тривалий проміжок часу. Як правило, активна торгівля впродовж місяця більш результативна, оскільки дозволяє нівелювати втрати зі збиткових угод і знизити комісійні витрати.

Про користь і небезпеку індивідуалів

Залучення значної кількості фізичних осіб на фондовий ринок і таке ж швидке зростання котирувань українських акцій, звісно, тішать, проте в цьому є і свої плюси, і свої мінуси. З одного боку, інтернет-трейдинг активізував внутрішнього інвестора (фізичних осіб) і надав можливість отримати додаткові фінансові ресурси, багатократно збільшивши ліквідність. У країнах із розвиненими фондовими ринками двигуном процесу є саме приватні інвестори. Отже, тенденції, що намітилися, — однозначно крок у бік цивілізованого ринку. З іншого боку, гроші малих інвесторів вирізняються спекулятивною складовою. Приватні особи сьогодні активно вкладають гроші в український ринок акцій тільки тому, що в період падіння він обвалився надто глибоко, а восени минулого року котирування зростали випереджаючими темпами. У разі корекції на фондовому ринку ці кошти так само швидко йтимуть із ринку, як це було наприкінці 2008-го. Без повернення на ринок великих інвестиційних фондів говорити про стійке відновлення ринку поки що рано.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі