Швидкобуд

Поділитися
Попри різноманітні перешкоди, український бізнес мужніє: успішні виробничі підприємства нарощують обсяги випущеної продукції, підприємства роздрібної торгівлі збільшують товарообіг...

Попри різноманітні перешкоди, український бізнес мужніє: успішні виробничі підприємства нарощують обсяги випущеної продукції, підприємства роздрібної торгівлі збільшують товарообіг. Цілком природно, що компанії, які успішно розвиваються, потребують нових сучасних приміщень, що відповідають особливостям ведення того чи іншого бізнесу. Причому приміщення ці повинні бути побудовані в короткий строк і, бажано, із найменшими витратами. Цим вимогам найповніше відповідають швидкомонтовані споруди на основі легкого сталевого каркасу (ШМС), що й викликало підвищений інтерес до них із боку інвесторів.

За оцінками аналітиків, торік в Україні за металокаркасною технологією було споруджено близько 250—300 тис. м2 нерухомості нежитлового призначення (2003 року площа українських металокаркасних «новобудов» склала близько 150—200 тис. м2). При цьому фахівці зазначають, що, попри досить динамічне розширення вітчизняного ринку ШМС, його обсяг усе ще залишається незначним. Дійсно, в нашій країні за цією технологією сьогодні будують не більш як 25—30% нежитлової «первинки» (без урахування офісної нерухомості).

Водночас у багатьох розвинених країнах із використанням технології легкого металевого каркасу споруджують більш як 70% будинків нежитлового призначення. Однак, задля справедливості, слід зазначити, що тенденція більш масового використання металокаркасної технології при будівництві складських, виробничих і торгових приміщень уже чітко простежується і в Україні: деякі аналітики гадають, що через п’ять-сім років за «швидкомонтованою» технологією споруджуватимуть більш як 60% нежитлової нерухомості (без урахування офісної).

Хто так будує?

«Якщо є попит, отже, буде і пропозиція» — на вітчизняному ринку ШМС цей постулат ринкової економіки працює на всі 100%. Дійсно, кількість операторів, які працюють на українському ринку швидкоспоруджуваних будинків, неухильно зростає. Вже сьогодні вона становить кілька десятків. Із іноземних виробників швидкоспоруджуваних будинків в Україні найактивніше працюють такі компанії: Astron Building Systems (її продукцію просуває компанія «Каркас»), Atlas Word Systems (представлена компанією «Ворд білдінг системс»), Lindab AB, Llentab AB (обидві відкрили в Україні власні представництва), Zamil Steel (представляє компанія IBT) та ін.

Із вітчизняних фірм на українському ринку ШМС найактивнішими виробниками елементів конструкцій швидкомонтованих будинків є: Житомирський ЗОК, Кам’янець-Подільський завод «Модуль», ЗАТ «Ранніла Київ», завод «Мастер-профі», ТОВ «Євро-модуль», «ТПК» та ін. Причому багато з них займаються не тільки виробництвом, а й наданням послуг із проектування і монтажу швидкомонтованих будинків.

Для кого будуємо?

Технології ШМС сьогодні найактивніше використовують при спорудженні будинків торгового призначення. У загальному обсязі швидкоспоруджуваних будинків їхня частка становить близько 40—45%. При цьому деякі аналітики вважають, що в найближчі рік-два очікується збільшення частки торгових приміщень до 50% ринку ШМС, що буде пов’язано, передусім, із активізацією розвитку торгових мереж і розширенням ринку торгової нерухомості.

Крім того, експерти зазначають, що останнім часом помітно збільшується інтерес забудовників до виробничої нерухомості. Так, на думку спеціалістів, на частку споруд цього призначення сьогодні припадає близько 25—30% загального обсягу ринку швидкомонтованих будинків. Однак у найближчі рік-два експерти очікують «сплеск» попиту на промислові об’єкти, що може викликати збільшення частки промислових споруд на ринку ШМС до 40%.

На жаль, інтерес забудовників до сучасних складських приміщень, побудованих за «швидкими» технологіями, зростає значно повільніше, ніж хотілося б операторам вітчизняного ринку ШМС. Частка ринку, який займають споруди цього призначення, оцінюється спеціалістами не більш ніж у 20% обсягу аналізованого ринку. При цьому перспективи у даного сегмента, мабуть, найбільш вражаючі — буквально через п’ять років споруди складського призначення можуть зайняти більш як 50% ринку ШМС.

Зростає в Україні попит і на спортивні споруди, побудовані із застосуванням «швидких» технологій. Але, порівняно з усіма іншими групами, частка таких споруд поки невелика.

Як зазначають спеціалісти, український ринок ШМС активно розвивається в усіх регіонах. Попит на будинки існує у Львові, Дніпропетровську, Криму, Києві й інших важливих містах України. Однак експерти простежують досить цікаву тенденцію зведення ШМС у тому чи іншому регіоні. Так, наприклад, на сході України інтерес інвесторів зосереджений, в основному, на спорудах виробничого призначення, у Західному регіоні — на торгових приміщеннях, у центрі — на будинках складського призначення.

Ціна питання

Середня вартість будівництва 1 м2 ШМС залежить, передусім, від виробника металоконструкцій. Так, будинок, побудований із комплектуючого вітчизняного виробництва і на основі місцевої сировини, обійдеться власнику нерухомості в суму від 70 євро/м2. Якщо забудовник зупинив свій вибір на продукції закордонних виробників, які виготовляють в Україні окремі конструктивні елементи будинку, то вартість квадратного метра складе вже 90—100 євро. Для зведення швидкоспоруджуваного будинку з імпортних металоконструкцій доведеться «викласти» не менш як 120 євро за квадратний метр. Крім того, вартість ШМС залежить від ширини прольотів, використовуваних матеріалів, а також архітектурних особливостей будинку. Так, при спорудженні великопрольотних будинків зменшуються витрати на фундамент. Впливають на остаточну вартість і умови проектування. Наприклад, при розробці типового проекту вартість проектування становить близько 5% від загальних капітальних витрат на будівництво. Однак при розробці оригінальної архітектурної ідеї вартість проектних робіт зростає до 10% від повної вартості будівництва.

Слід враховувати, що вартість швидкомонтованого будинку складається не тільки з вартості комплектуючих, а й вартості послуг із монтажу. А ціни на монтаж ШМС залежать, передусім, від досвіду та кваліфікації залучених підрядчиків. Тут доречно згадати народну мудрість «скупий платить двічі». Низька ціна на монтажні послуги свідчить радше про те, що працівники компанії не мають великого досвіду роботи й відповідного устаткування. Крім того, практика свідчить, що коли початкова ціна монтажу й низька, то в процесі виконання робіт обов’язково виникають додаткові витрати. Послуги організації, котра спеціалізується на монтажі металоконструкцій, працівники якої мають у своєму розпорядженні необхідний інструмент і надають гарантію на свою роботу, коштують дорого. Однак кожна витрачена гривня повернеться до вас упевненістю, що будинок змонтовано з дотриманням усіх технологічних вимог, і простоїть він якщо не віки, то десятиріччя.

Куди йдемо?

Модульні будинки вже знаходять широке застосування практично в усіх сферах діяльності людини. Закордонний досвід показує, що спектр можливого використання швидкоспоруджуваних будинків продовжує неухильно зростати. Наприклад, у Москві міська влада має намір використовувати металоконструкції при будівництві швидкоспоруджуваних двоповерхових стоянок на місці нинішніх парковок. А в Європі набули популярності тимчасові сільськогосподарські споруди, призначені для зберігання врожаю. І хоча для фермерського господарства такий метод будівництва є одним із найбільш вигідних, в Україні, на жаль, цей напрям поки ще не набув широкого розповсюдження. Причина, як завжди, банальна — низька платоспроможність фермерів. Але, за оптимістичною думкою операторів ринку ШМС, цей сегмент ринку має непогані перспективи розвитку.

З труднощами пробиває собі дорогу спорудження житлових модульних каркасно-панельних будівель. Цьому є пояснення: наша людина консервативна в тому, що стосується будинку, тому віддає перевагу традиційному капітальному будівництву. Але спеціалісти сподіваються, що приклад Заходу, де таке будівництво досить розвинене, зіграє свою роль, і швидкоспоруджувані будинки знайдуть своїх споживачів в Україні. До речі, найперспективнішим для будівництва житлових ШМС спеціалісти вважають південь України, зокрема — Крим. На їхню думку, подібні будиночки будуть затребувані при організації різних баз відпочинку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі