Підготовка до парламентських виборів іде за давно обкатаним сценарієм попередніх кампаній. Опозиція демонструє показний потяг до об’єднання. А влада перекроює мажоритарні округи, нарощує адмінресурс, запускає під бренд опозиції «троянських коней» і роздає соціальні пряники. І якщо афганців та чорнобильців, які напередодні надміру пошуміли, ся чаша передвиборних благ омине, то пенсіонери, інваліди і вкладники Ощадбанку СРСР отримають свою шкуринку хліба від бенкету під час чуми.
На одні й ті самі граблі
Однак не так усе логічно в передвиборних діях влади. З подачі опозиції, Партія регіонів із завидною впертістю завдає ударів по великій частині свого електорату - курцях.
По-перше, президент підписав закон про заборону реклами тютюнових виробів, який одночасно прибирає будь-яку інформацію про сигарети в місцях їх продажу. Хочеш купити сигарети - дивися на аркушик 30х40 см. Проблеми із зором? Купи окуляри. Будь-яка допомога продавця прирівнюється до стимулювання продажу сигарет, а це - багатотисячний штраф.
По-друге, у першому читанні прийнято законопроект про повну заборону куріння в ресторанах, кав’ярнях та барах. Хочеш курити - виходь на вулицю за будь-якої погоди.
По-третє, після прийняття нового законопроекту, який встановлює базову відпускну ціну в роздробі на рівні 60% від максимальної роздрібної, сигарети можуть подорожчати ще на 15%.
Цікаво, що напередодні президентських виборів 2010 року з курцями боровся і Блок Юлії Тимошенко. Так, за 2008-2009 рр. акциз на тютюнові вироби підвищували вісім разів. У результаті сигарети подорожчали у три-чотири рази. І в день голосування курці не забули цього Юлії Володимирівні.
Судячи з дій Партії регіонів, її лідери готові наступити на ті самі тютюнові граблі. Причому вдарити вони можуть болючіше, ніж у 2010 році.
Б’ють по курцях - вціляють по виборцях
За останніми даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні курять 8,6 млн. осіб. Для порівняння: на позачергових парламентських виборах 2007 року за Партію регіонів проголосувало 8 млн. осіб, за БЮТ - 7,1 млн.
Проаналізувавши соціологічні й статичні показники, можна дійти висновку, що найбільше курить електорат Партії регіонів.
По-перше, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рівень куріння на Сході України майже на 10% вищий, ніж на Заході (34% проти 24,6%). При цьому, інформує Центральна виборча комісія, у 2007 році саме п’ять східних областей України (Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Харківська та Запорізька) дали Партії регіонів 4,6 із 8 млн. голосів.
По-друге, як свідчить Держкомстат, в Україні курять 46% чоловіків і лише 6% жінок. Партія регіонів - одна з небагатьох політичних сил України, в електораті якої домінують чоловіки, хоча й неявно - 37,9% проти 35,3% жінок (дані Київського міжнародного інституту соціології, квітень 2010 року). Але якщо порівняти зі структурою електорату БЮТ за цей самий період часу (17,2% жінок і 9,1% чоловіків відповідно) - різниця очевидна.
По-третє, в Україні більше курять чоловіки з неповною середньою (40,3%), середньою (47,9%) і середньою спеціальною освітою (51,4%). Що, знову-таки, збігається зі структурою електорату Партії регіонів. Якщо серед людей із неповною середньою освітою ПРУ у 2010 році підтримували 50% респондентів, то серед тих, у кого освіта вища, - лише 31,8%.
По-четверте, у віковій розбивці курців і електорату Партії регіонів меншою мірою представлена молодь. Значна частина курців серед чоловіків припадає на вікову групу 45-64 роки (47%). У Партії регіонів рівень підтримки збільшується також зі збільшенням віку виборця.
По-п’яте, серед курців і в електораті Партії регіонів домінує міське населення.
Не випадково серед основних лобістів антитютюнових законів лідирують переважно представники опозиції (Л.Оробець, А.Шевченко) і Компартії (Є.Царьков), що бореться з Партією регіонів на одному й тому самому електоральному полі. Курці не розбиратимуться, з чиєї подачі їм ціни на сигарети підвищили. В усьому буде винна влада… !zn