Обвал трафіка

Поділитися
Тисячі українських користувачів Інтернету постраждали наприкінці вересня «завдяки» діям одного з найбільших провайдерів WNet...

Тисячі українських користувачів Інтернету постраждали наприкінці вересня «завдяки» діям одного з найбільших провайдерів WNet. Річ у тім, що в багатьох користувачів широкосмугового доступу трафік поділяється на майже безкоштовний український і дорогий міжнародний. Українським трафіком, який провайдери віддають один одному безкоштовно, вважається проходження інформації через точку обміну UA-IX. Отож 29 вересня WNet просто взяв і відключився від неї. При цьому всі сайти, що знаходилися на серверах провайдера, автоматично перейшли до категорії міжнародних. Багато користувачів продовжували, нічого не підозрюючи, звертатися до них і «качати» фільми й музику. Причому наприкінці місяця користувачі виявляють особливу активність, оскільки намагаються максимально вичерпати наданий тарифними планами ліміт трафіка. Дорого ж їм це коштуватиме.

Своя правда

Керівник WNet Олексій Клещевніков стверджує, що UA-IX стала стримуючим чинником для провайдерів-локомотивів, до яких він передусім відносить і свою компанію. За останні півроку, за його словами, спостерігалося круте піке, тобто зниження дохідності для провайдерів, яке спричинила безкоштовна українська тарифікація. За останні два роки за рахунок здешевлення доступу та появи затребуваних ресурсів кількість трафіка в провайдера зросла у 15 разів, і каналу з’єднання з UA-IX стало реально замало. У липні компанія звернулася до адміністрації точки обміну з проханням збільшити потужність каналу вдвічі, але в UA-IX порадили встановити новий потужний комутатор вартістю близько 70 тис. дол. Самостійно піти на такі витрати компанія не могла.

З цього приводу член правління Інтернет-асоціації України (ІнАУ), у віданні якої знаходиться UA-IX, Олександр Ольшанський зазначає, що збільшити потужність каналу вдвічі було важко з технічних причин, тому був запропонований кращий варіант. Та якщо провайдеру потрібне таке збільшення, він і має оплачувати придбання. Водночас іншим провайдерам наразі вистачає існуючої пропускної здатності. «А через півроку 10-гігабітні комутатори здешевіють у кілька разів, і тоді точка обміну спокійно перейде на нові швидкості, відповідно до плану апгрейду (нарощування потужності) UA-IX», — каже Ольшанський. Він також вважає, що технічно потреба в підвищенні пропускної здатності для WNet була штучною, і наводить приклад найбільшого кабельного оператора «Воля-кабель», у якого 70 тисяч широкосмугових підключень, і при цьому його канал споживає втричі менше трафіка, ніж у WNet.

Засновник UAPortal Олексій Мась вважає, що, з одного боку, UA-IX поводився досить мляво, тому деякі провайдери вирішили, що він швидше мертвий, ніж живий, і вирішили його «добити». Та вони явно недооцінили сили конкурента, і конфлікт набув національного масштабу.

Насправді чимало провайдерів уже почали переходити на єдині тарифи. Так, київський кабельний оператор «Воля» ввів нові тарифні плани з 1 вересня, у чому деякі фахівці вбачають змову з WNet. На думку О.Клещевнікова, зміна в тарифікації свідчить про те, що процес відмови від поділу трафіка на український і міжнародний уже розпочався. За його словами, через 3—4 місяці ще три великих провайдера, сягнувши межі в трафіку з UA-IX, підуть тим самим шляхом, що й WNet. Однак, до речі, деякі провайдери ніколи не впроваджували поділ трафіка. І, за словами О.Ольшанского, якщо українського трафіка не буде, зміниться і вартість змішаних пакетів.

У міжпровайдерській взаємодії є дві сталі моделі: парна та централізована. WNet пішов шляхом укладання двосторонніх договорів. На кінець вересня інфраструктура компанії містить уже більш як 60 паритетних каналів, а за перші дні жовтня до компанії звернулися, за словами О.Клещевнікова, близько 30 провайдерів. Парні взаємодії — дуже складне завдання. Адже при цьому всі великі провайдери мають підключитися між собою.

Надійнішою, на думку Ольшанського, є централізована модель, проте створюється вона довго й болісно. Підтверджує схильність до централізованої системи, але за кордоном, і компанія WNet, яка декларує розвиток європейського сегмента своєї мережі. Нині WNet підключена до точок обміну в Москві, Празі та Франкфурті. Найближчим часом також буде впроваджено площадки в Лондоні, Відні та Амстердамі. Компанія також планує в перспективі підключитися до європейських точок обміну мультимедійним трафіком.

Некоректна дія

Із європейським вибором WNet можна погодитися, але підтримати її скороспішні дії важко. Насправді, за словами О.Ольшанского, це вже п’ята подібна дія, але досі провайдери завжди намагалися діяти цивілізовано, попереджаючи всіх заздалегідь. Тому цього разу на нецивілізовані дії буде досить жорстка реакція інтернет-спільноти. «30 компаній на оперативному зібранні засудили позицію WNet і заявили про підтримку UA-IX. Гадаю, як провайдер WNet дуже багато втратить від цього демаршу. Сталість українського Інтернету у цілковитій безпеці, що підтверджують усі учасники ринку», — заявляє експерт. На його думку, коректно було б попередити всіх за три місяці й акуратно вийти з обміну трафіком.

Дуже сильно постраждали і власники ресурсів на WNet. «Адже вони від початку хотіли бути присутніми в Україні, хоча, мабуть, на серверах у Франкфурті або США розміщення набагато дешевше, — каже директор хостинг-провайдера Mirohost.net Павло Блоцький. — Проте власники обрали український сегмент, щоб користувачі мали швидший доступ і могли ходити в Інтернет безкоштовно або за невеликі гроші». У результаті ж дій WNet, за його словами, великий сегмент українського Інтернету примусово перекинули за кордон.

На WNet переважно розміщені ресурси, що являють собою колекції файлів: фільми, музика й картинки. Такі ресурси споживають багато трафіка й затребувані домашніми користувачами. Зараз ми не торкатимемося питань дотримання авторських прав такими сайтами, але ситуація склалася таким чином, що багато користувачів мають можливість «скачувати» практично безкоштовно фільми з українського сегмента Мережі під час або навіть до виходу фільмів на екрани кінотеатрів. Наприклад, деякі розчаровані користувачі контент-ресурсу Infostore.org повідомляють, що раніше вони качали на місяць до 30 Гбайт інформації (7 звичайних дисків DVD або 45 CD).

Олексій Мась, він же власник ресурсу Infostore.org, зазначає, що контент-проектам потрібно триматися подалі від революцій, які виникають при різкій зміні мереж. У цей період користувачі мають бути напоготові: перевіряти походження трафіка або утримуватися від викачування великих файлів.

За все відповідальні

Найбільш постраждалою стороною виявилися, як завжди, пересічні абоненти. Зрозуміло, що всі свої витрати провайдери постараються перекласти на плечі користувачів, зробивши їх винними через власну неуважність. Адже вони продовжували користуватися ресурсами, які раніш вважалися українськими. Так, приміром, компанія «Воля-кабель», яка змінила тарифні плани на змішані, не пояснила своїм абонентам, чому вона це зробила, і не попередила про можливий різкий перекіс трафіка, а в цьому місяці змушує своїх абонентів платити всі перевитратні суми, заперечуючи свою причетність до скандалу.

Тому користувачам варто порадити при спілкуванні з провайдерами звертати на даний факт пильну увагу. Адже навіть керівник WNet сказав, що трафік реально залишився українським, оскільки діють міжпровайдерські з’єднання.

Означені події доводять оптимальність саме змішаного трафіка. Щоб надалі користувачі не гадали на кавовій гущі, що можна, а чого не можна, або згодом платили непомірні суми за Інтернет. Тим паче, що й вартість закордонного трафіка за рік знизилася на порядок.

Інтернет-спільнота ж має своєчасно реагувати на збільшення обміну інформацією. Якщо в найближчі місяці збільшиться пропускна здатність точки обміну трафіком, тоді найбільші українські провайдери її не залишать, а WNet попроситься назад. Та от чи пустять?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі