НОВОРІЧНИЙ ТРІУМФ ЄВРО ДОЛАР ЗАЛИШИТЬСЯ «СТАБІЛЬНИМ», А ЄВРО ЗРОСТАТИМЕ

Поділитися
Першою фінансовою новиною 2004 року, яку почули втомлені від вихідних українці, стало обвальне падіння долара на світових ринках...

Першою фінансовою новиною 2004 року, яку почули втомлені від вихідних українці, стало обвальне падіння долара на світових ринках. Йдучи на роботу після свят, наші громадяни могли переконатися, що обмінники гнучко відреагували на цей факт, — курс євро злетів за один день приблизно на 10 коп. і в середньому становив 6,84 грн./EUR. Втім, до зростання євро ми вже так звикли, що не дуже здивувалися б і цифрі «7». Насторожила поведінка обмінного курсу долара. Анітрохи не бентежачись слабкістю долара на світових біржах, його готівковий курс в Україні теж почав зростати з перших днів нового року. Якщо судити про ситуацію суто формально, можна дійти висновку, що гривня ще слабша за долар, який падає практично стосовно всіх світових валют. Але не все так просто — адже в українців своя «особлива арифметика»...

На «міжбанку»
ситуація стабільно парадоксальна

Перший тиждень нинішнього року на міжбанківській валютній біржі був досить незвичним. По-перше, він складався тільки з трьох торгових днів, по-друге, події, що відбувалися цими днями на біржі, були не дуже логічними й передбачуваними і, по-третє, він закінчився тим, що НБУ досить демонстративно знизив офіційний курс американського долара до 5,3312 USD/UAH.

Торги на валютній біржі не проводилися шість днів — із 31 грудня по 5 січня. За цей час на розподільні рахунки надходили значні обсяги валюти експортерів. У результаті 6 січня пропозиція доларів істотно перевищувала попит і НБУ купив значний обсяг американської валюти. Після Різдва, 8 січня, ситуація змінилася на протилежну. Явно став переважати попит на долари, і Нацбанку доводиться продавати американську валюту. Втім, це не зашкодило НБУ закріпити офіційний курс гривні до долара на рівні 5,3312 USD/UAH (при середньому курсі на міжбанку 5,3362 USD/UAH).

Переважання попиту на американські грошові одиниці дуже важко пояснити «сезонністю» (хоча в січні долари справді традиційно більше купують, аніж продають). Попит на долари відзначався практично весь грудень — місяць, коли також «традиційно» продають долари і населення, і підприємства. Під кінець року цій ситуації знайшли розумне пояснення. Згадали, що з 1 січня 2004 року зростає збір у Пенсійний фонд із 1 до 1,5%, що для банкірів виливається у значні втрати при купівлі валюти, і, цілком логічно, вони прагнули запастися валютою. Тому очікувалося, що в перший місяць 2004 року ситуація зміниться на протилежну і банки почнуть посилено продавати долари, однак цього не сталося. Парадоксальність ситуації більшість банкірів пояснюють тим, що великі обсяги доларів купують малі банки і що торгова активність частково перетікає у євро (продавати європейську валюту НБУ стало дуже вигідно).

Готівковий ринок: обмінники непогано заробляють

Середній готівковий курс долара знижувався протягом усього грудня 2003 року і за місяць опустився майже на 10 коп. — з 5,471 до 5,379 грн. за долар. Населення активно витрачало відкладені протягом року зелені грошові знаки для купівлі новорічних подарунків, а обмінні пункти на цьому активно заробляли. У січні ж народ зазвичай скуповує закордонну валюту, тож реакція обмінних пунктів досить закономірна й передбачувана. Проте якій валюті віддаватиме перевагу населення нинішнього року, передбачити важко. Дві тенденції практично рівнозначні. З одного боку, наявний підвищений попит на валюту Європейського Союзу — про це красномовно свідчить як випереджаюче зростання її готівкового курсу, порівняно зі світовими коливаннями валют, так і маржа в «обмінниках» — по євро вона сягає максимально можливого рівня. З іншого боку, не слід нехтувати інерційністю співвітчизників, які звикли довіряти долару і вже мають на руках його значні запаси. Масове переведення заощаджень із долара в євро навряд чи відбудеться.

Купіть. Якщо зможете

Не слід очікувати, що долар зможе швидко взяти реванш після всього, що з ним сталося 2003 року. Крім того, 2004-й не обіцяє зміни наявних тенденцій. Новорічні свята стали досить критичним і показовим моментом у долі долара. 31 грудня грошова одиниця ЄС торгувалася на рівні 1,26 дол. У новому році курс міг або плавно піти вниз, або підскочити, і від цього вибору, за словами експертів, великою мірою залежало психологічне ставлення до нього найбільших інвесторів. Сталося те, що сталося, і тепер більшість світових фінансових спеціалістів практично одностайні у своєму песимізмі щодо курсу валюти США. Останнє, на чому тримається авторитет долара, — це його величезні запаси в золотовалютних резервах практично всіх країн. Однак цей самий факт таїть у собі й величезну небезпеку — дуже висока ймовірність, що центральні банки багатьох країн зменшать доларові запаси, диверсифікуючи свої резерви.

Для пересічного українця протягом ще, як мінімум, півроку існує можливість заробити на інвестиціях у євровалюту. Для прикладу — купивши торік у січні в «обміннику» готівкові євро, завбачливий і далекоглядний українець під кінець року отримав би прибуток у 22% річних, а поклавши їх на депозит у банк, мав би понад 30%. Досягти такого доходу в нинішньому році навряд чи вдасться, однак спробувати заробити на практично визначених тенденціях можна. Існує, правда, ризик, що Євросоюз (або навіть «велика вісімка») почне масовані інтервенції з метою не допустити критичного для найбільших економік співвідношення валют (для євро критичним вважається відношення 1,3—1,35 USD/EUR). Однак у такому разі ризикують постраждати лише ті, хто помчить переводити в євро доларові запаси. Купувати ж євро за гривні, швидше за все, буде вигідно протягом усього року і «майже безпечно».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі