Нестримний порив «Нібулона»

Поділитися
До свого 20-річчя компанія відкрила 20-й елеватор.

Не так уже й багато потрібно інвестору. Всього лише стабільність законодавчого поля та мінімум бюрократичних процедур. В іншому - аби не заважали. На ділі ж часто виходить так, що центральна влада зазиває капітали в країну, обіцяючи інвесторам золоті гори, а на місцях інвестиційний клімат відлякує інвестора.

Свіжий приклад. Інвестор розробляє для Чигиринського району Черкаської області свій бізнес-проект. Отримує для його реалізації всі погодження, купує землю, бере кредит, який обчислюється не одним десятком мільйонів доларів, нарешті, будує і запускає в експлуатацію нове підприємство, одночасно вкладаючи кошти в місцеву соціальну сферу. Здавалося б, усі мають бути задоволені, але нове керівництво регіону раптом починає сумніватися в законності виділення землі під проект, що вже відбувся. За подібною схемою розвивалися події під Золотоношею.

Не дали реалізувати проект з будівництва елеваторів в одній-другій області (обладнання імпортували, а скласти його на місці немає можливості) - у результаті сучасні зернові елеватори з можливістю одноразового зберігання 77 тис. тонн зерна та прий­манням-відправленням 5 тис. тонн продукції на добу було споруджено в Житомирській та Київській областях. Там інвестора справді чекали не на словах, а на ділі, створили умови, які дали змогу без бюрократичних зволікань реалізувати проекти.

Усе це реальні приклади з повсякденної діяльності сільськогосподарської компанії «Нібулон», яка веде свій бізнес часто не завдяки, а всупереч. Компанії, яка 5 грудня відсвяткувала свій 20-річний ювілей пуском 20-го елеватора в селі Денихівка Тетіївського району.

Руїнам на зміну

Проїжджаючи повз руїни цукрового заводу, які практично в самому центрі Денихівки, починаєш чітко розуміти, що означає для її жителів пуск сучасного елеватора, єдиного проекту такого рівня в усьому Тетіївському районі. Саме тому Герой України генеральний директор ТОВ «Нібулон» Олексій Вадатурський і голова Київської ОДА Анатолій Присяжнюк церемонію пуску промислового гіганта розпочали з огляду соціальних об’єктів села. Це фірмовий нібулонівський підхід - зводити промислові об’єкти одночасно з облаштуванням місцевої соціальної сфери. І хоча будівництво велося всього три місяці, подивитися в селі було на що.

«Школа змінила своє обличчя: на кошти «Нібулона» викладено бруківку, опоряджено цоколь, повністю реконструйовано фасад, огородження, у приміщенні школи з’явилися дві санітарні зони на зміну «зручностям на вулиці», - перелічує директор місцевої школи.

Головна його гордість - відремонтовані та комп’ютеризовані кабінети інформатики та хімії (останній оснащено інтерактивною дошкою). Завкабінетом хімії переконує, що тепер навіть ті, хто до навчання ставився абияк, готові вчитися. Їй би тільки реактивів та дві таблиці, щоб задіяти новеньку витяжну шафу… Реак­тиви їй, звісно, відразу пообіцяли. Зустрічне прохання Олексія Вада­турського - дозволити школярам користуватися комп’ютер­ною технікою й у позаурочний час, як це робиться в інших підшефних школах. Додат­ко­ва оплата роботи вчителя гарантована «Нібулоном».

Ще одна нова гордість денихівців - повністю реконструйований стадіон і березові гаї довкола нього. Два футбольні поля, бігова доріжка, волейбольний і баскетбольний майданчики, вагончики-роздягальні з водопроводом. Словом, хороша можливість для вдосконалення майстерності шести місцевих футбольних команд і культурного відпочинку.

У місцевій амбулаторії та дитячих дошкільних закладах «Світанок» і «Веселка» встановлено вікна й двері, відремонтовано котельню. Впорядковано територію, яка прилягає до обеліска Слави. Ведуться роботи з освітлення вулиць села, встановлення вікон і дверей у місцевій лікарні, ремонту каплиці та доріг, розробляється генеральний план села.

Причому все це, включаючи будівництво елеватора, робилося з активною участю місцевих жителів. Усі, від малого до великого, відгукнулися на заклик інвестора і зробили свій посильний внесок у спільну справу: хто двері замінив у школі, хто світильники, хто вітраж, клеїли стелі, вішали штори... Та й 1500 приїжджих будівельників треба було обігріти й нагодувати.

Тому селяни Денихівки та прилеглих сіл прийшли на пуск об’єкта не як гості, а як безпосередні учасники проекту. Їх ніхто не тягнув сюди силою. Попри пронизливий холод, людей мобілізовували підсумки конкретної справи та мільйонер-гендиректор у чоботях і спецівці, який щотижня в них на очах проводив планірки на всіх об’єктах, вселяючи впевненість в успіху заходу. До всього в нього є справа!

Приїхали на пуск і люди з регіонів, де «Нібулон» має намір будувати. Так само і з Денихівки їздили на відкриття в Градизьк Полтавської області. Кажуть, що краще один раз побачити…

«Село отримало від «Нібуло­на» 2 млн. грн. у свій бюджет і працює над упровадженням соціальних програм. Крім того, компанія вклала більш як 1,1 млн. грн. у школу, стадіон, дитячі садки та інші об’єкти. Є домовленість, що «Нібулон» почне будувати житло для молодих спеціалістів, які тут працюватимуть», - підсумовує голова Тетіївської районної адміністрації Іван Миколюк.

Інвестпрограма «Нібулона» - неформальний загальнонаціональний проект

Губернатор Київщини Анато­лій Присяжнюк, вручаючи Герою України Олексію Вадатурському сертифікат відповідності на об’єкт, розкрив секрет, чому так швидко й саме в Київській області було побудовано елеватор.

- «Нібулон» почав будувати тут тому, що ми створили необхідні інвестиційні умови. Ще в липні уклали угоду на інвестиційному форумі про будівництво на Київщині перших трьох таких елеваторів. Один на суходолі і два на воді. Тетіївський район - один з перших із запропонованих мною. Знайшли майданчик, і в дуже стислі строки компанія реалізувала проект вартістю 160 млн. грн., узявши на себе соціальне навантаження з утримання школи та села. Запевняю вас - далі буде, адже якщо торік ми ледь зібрали 2 млн. тонн зерна, то цього року - 2,5 млн. І це попри стихію - у травні-червні температура на ґрунті досягала 56°С. Ми збільшимо площі за рахунок перелогів, і я переконаний, що для Київщини 3, 4, 5 млн. тонн - це норма. А щоб зберігати вирощене, будуть потрібні елеватори.

Справді, цього року Україна зібрала найбільший урожай зернових за всю свою історію, який перевищує 55 млн. тонн. Стабільно нарощуючи виробництво зерна, країна має гостру потребу в сучасній інфраструктурі зберігання зернових і олійних культур. І це розуміють в уряді - нещодавно Каб­мін ухвалив програму «Зерно Ук­раї­ни», яка передбачає до 2015 ро­ку збільшити обсяги виробництва зернових до 80 млн. тонн, побудувати 30 млн. тонн елеваторної ємності. Тільки одна Київська область повинна за сім років побудувати не менше ніж мільйон тонн ємностей для зберігання зернових культур.

А «Нібулон» робить це вже кілька років. Його програма, яка поєднує в одне ціле зведення мережі сухопутних елеваторів і водних зернових терміналів з будівництвом вантажного флоту та відродженням судноплавства по Дніп­ру та інших українських річках, фактично є неформальним загальнонаціональним проектом. І найсучасніший елеватор у Денихів­ці - один з його наріжних каменів.

При зведенні об’єкта використовувалися сучасні технології, новітнє обладнання, зокрема давнього партнера компанії - данської фірми «Кімбрія Юнігрейн», генерального постачальника технологічного обладнання в рамках програми експортного фінансування за участі кредитно-експортного фонду Данії під гарантії уряду Данії.

Елеватор від­різ­няється від попередніх низкою технічних ноу-хау. В основі технологічного процесу лежить швид­кісне низькотемпературне сушіння зерна, яке використовують провідні світові компанії США, Канади, Австра­лії. Воно передбачає радикальне зменшення витрачання енергії за рахунок того, що основна маса зерна проходить нетривалу термообробку в щадному режимі з подальшим досушуванням у силосах активної вентиляції. При цьому в денихівському елеваторі було використано прин­ципово нову систему вен­­ти­лювання власної розробки, яка значно перевершує у своїй роботі світові аналоги. А конструкція нових сушарок зменшує травмування зерна. За своїми екологічними параметрами об’єкт відповідає європейським санітарним нормам.

Це один із найбільших бізнес-проектів у Тетіївському районі. Досить сказати, що в його реалізації було задіяно 56 будівельних компаній і 1500 цілодобово працюючих будівельників. Тільки для монтажу 12 зерносховищ елеватора використано понад мільйон деталей. Виробничі потужності елеваторного комплексу дозволяють приймати та переробляти до 250 тис. тонн зернових на рік.

Згідно з нібулонівською традицією, новоспоруджені підприємства відразу починають прий­мати продукцію. Денихівське не є винятком - перша продукція надійшла сюди ще 29 листопада, тим самим «Нібулон» включився у збиральну кампанію-2011 на Київщині. Економічний ефект від його роботи відчують передусім сільгосппідприємства району та округи, оскільки продаж продукції безпосередньо «Нібулону» значно підвищить ціну реалізації. А ефект для селян Київщини становитиме 15-20 млн. грн. щорічно.

Творення в боротьбі

Об’єктивно кажучи, Україна, на жаль, не та країна, де інвестор почувається безпечно й комфортно. «На Черкащині голова рай­держ­адміністрації видав розпорядження, щоб автомобілі «Нібуло­на» не їздили районом. На жаль, і таке буває, - констатує губернатор столичного регіону. - Щоб реалізувати проект, необхідно узгодити цілу низку позицій. Це й екологи, і МНС, і землевпорядники… Тому ми створили групу й на рівні мого заступника все це оперативно вирішили. У суворій відповідності до законодавства. Поки тривала експертиза проекту, вже готували майданчик. У результаті за три місяці проект було розпочато й завершено. А в деяких областях і року не вистачить на погодження проекту.

Це яскравий приклад плідного співробітництва влади та бізнесу. З такою людиною, як Вадатурський, мені хочеться не тільки будувати другий і третій елеватори. Я запропоную йому землю, щоб він налагодив тут сільгоспвиробництво й справді ґрунтовно «зайшов у Київ». Дай Боже, щоб таких людей було побільше, тоді ми дійсно зможемо відродити нашу країну».

Побудувавши в рамках загальнонаціонального проекту вже 20 підприємств, Герой України Олексій Вадатурський із жалем констатує: «Сьогодні до інвестора різне ставлення в різних областях однієї й тієї ж країни. І не кожен інвестор спроможний подолати бюрократичну машину. Та й законодавство, особливо земельне, не спрямоване на залучення інвестицій в аграрний сектор. Тільки досвідчені компанії, такі як «Нібулон», можуть інвестувати в економіку України за будь-яких умов. Ми можемо подолати будь-які труднощі та перешкоди, вміємо цілеспрямовано й наполегливо вирішувати питання. Так, ми запланували елеватор три місяці тому і вже побудували. Але при цьому в нас перебувають в опрацюванні одночасно десять ділянок. Щоб будувати в 2011 році, ми розпочали працювати ще в 2010-му.

По суті, компанія бореться, і вся інвестиційна програма «Нібулона» реалізовується в боротьбі. В мене як керівника компанії 80% усього часу йде на захист наших виробничих інтересів, а не на творення. Вдумайтеся, йдеться не про захист вітчизняної сільгоспкомпанії на зовнішньому ринку від транснаціональних конкурентів чи піратів-свавільників, а в рідній країні від чиновницького свавілля на місцях».

Втручання Генеральної прокуратури дало змогу скасувати «дивне» розпорядження голови адміністрації Чигиринського району Черкаської області. Та якби тільки це. У рідній області компанія змогла отримати сертифікат відповідності на збудований Ново-Одеський елеваторний комплекс тільки через місяць після його пуску. А сертифікат відповідності послуг видали через три місяці. Місцева інспекція з якості сіль­госппродукції Мінагрополітики не давала працювати підприємству, яке за рівнем технічного оснащення значно досконаліше, ніж сотні інших діючих елеваторів, що мають сертифікати.

Підприємство самотужки бореться на Дніпрі - третій рік поспіль посідає перше місце за кількістю погонних метрів побудованих причалів в Україні. Навіть будівництво флоту перейшло в «ручний режим», тому що на суднобудівному заводі «Океан» за дев’ять місяців тричі змінювалися власники та менеджмент. Олексію Вадатурському разом із керівниками служб підприємства доводиться напряму організовувати роботу із заводським персоналом і робітниками, щоб тривало будівництво суден. У таких умовах, до речі, побудовано буксир, закладений 10 жовтня 2010 р. прем’єр-міністром Миколою Азаровим.

А 24 липня 2010 року спалили офіс компанії в Миколаєві. Після цього було порушено три кримінальні справи, в яких у компанії вилучили близько 15 тонн документів. Про це писали місцеві й центральні видання, включно з DT.UA. І ніхто навіть не спробував увесь цей час захистити націо­нального сільгосптоваровиробника. Якщо не вважати таким нагородження О.Вадатурського зараз, під час пуску денихівського елеватора, Почесною грамотою Кабінету міністрів України за вагомий особистий внесок у розвиток агропромислового виробництва.

Компанія інвестує, а в її господарську діяльність постійно втручаються правоохоронні органи. Яку ж нервову систему потрібно мати, щоб працювати в таких умовах? Який запас міцності та впевненості у своїй правоті? Не боятися, що проти тебе сфабрикують кримінальну справу з відповідними наслідками. Мабуть справді, тільки такі компанії можуть сьогодні інвестувати в Україну, долаючи перешкоди та змушуючи бюрократичну машину давати збої.

Іншим доводиться чекати сприятливого інвестиційного клімату.

Коментар

Олексій Вадатурський, Герой України, генеральний директор ТОВ «Нібулон»:

- Мета нашого проекту:

1) довести обсяги мережі елеваторних ємностей до 2,5 млн. тонн;

2) створити повноцінний флот дедвейтом 250 тис. тонн;

3) налагодити перевезення Дніпром 3 млн. тонн, а Південним Бугом - 1 млн. тонн зернових.

Цього року ми здали три елеваторні комплекси. Наступного року плануємо здати ще шість. До 2013 р. завершимо свою інвестиційну програму загальною вартістю 500 млн. дол.

І це в умовах найжорстокішої світової фінансової кризи! Нам довіряють сотні мільйонів доларів уряди Данії, Нідерландів, Норвегії, а також провідні фінансові інституції світу - Світовий банк, ЄБРР, найбільші західні банки… Їх, здається, близько п’ятнадцяти з нами працює!

Думаю, що за підтримки губернаторів наш інвестиційний проект отримає статус національного. Нам не потрібні гроші від держави, але важлива моральна підтримка. Тоді ми зможемо більше зробити для України. Ми зібрали близько 400 тис. тонн зернових і олійних культур цього року. Маємо успіхи й у розвитку тваринництва - найближчою подією буде відкриття нашого тваринницького комплексу з м’ясо­комбінатом із виробництва екологічно чистих м’ясних продуктів у Житомирській області. Наше завдання - продовжувати інвестувати в найцінніший капітал нашої країни - освіту дітей. У нас 56 підшефних шкіл. Ми тільки комп’ютеризували понад 300 класів. Мене не треба просити інвестувати в школу, я це роблю сам. Медицина - другий наш напрям. Щороку ми виділяємо на школу і медицину 10 млн. грн. Це наш нібулонівський стандарт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі