В Україні впроваджено узвичаєну в світі практику реєстрації IMEI-кодів мобільних телефонів у загальній базі. Тепер кожен телефон значитиметься в реєстрі, а нелегально завезені апарати відключатимуться. Скажемо прямо, примусове відключення — не дуже приємний нюанс для користувачів. Зате незаперечний плюс полягає в тому, що тепер украдені телефони можна буде блокувати. Таким чином крадіжка апаратів втратить сенс.
IMEI
Абревіатура IMEI розшифровується як International Mobile Equipment Identifier — Міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання. Це унікальний серійний номер, «прошитий» у кожному GSM-телефоні. Виробник присвоює унікальний код кожному мобільнику. Так що не існує двох телефонів з однаковим кодом.
IMEI можна побачити на упаковці телефона під штрих-кодом або на корпусі самого телефона (під акумулятором). А можна просто, набравши на клавіатурі мобільного телефона *#06#, дізнатися його код. Отриманий у такий спосіб код дуже корисно порівняти з IMEI у телефоні, а також із кодом на упаковці та в гарантійному талоні. Особливо рекомендується це робити, коли купуєте телефон.
Впровадження
Узагальнену базу даних створив і веде Український державний центр радіочастот (УДЦР), який збирає відомості від усіх мобільних операторів, зобов’язаних повідомляти своїм абонентам про «правильність» їхніх телефонів.
Відповідно до рішення Національної комісії регулювання зв’язку (НКРЗ), перші відключення мобільних телефонів «сірого» списку, тобто незареєстрованих, мали розпочатися з 16 лютого 2010 року, але не раніше ніж через 90 днів з моменту отримання SMS-попередження.
Проте швидкому впровадженню системи всіляко перешкоджають оператори мобільного зв’язку, які всіляко намагаються відтягнути час «Ч». Так, у «Київстарі», «МТС-Україна» і «Українських радіосистемах» (TM Beeline) говорять про низку технічних і процедурних труднощів. В «Астеліті» (ТМ life:)) хочуть синхронізувати дату початку розсилання та узгодити текст повідомлень. Крім того, у «Київстарі» нагадують, що досі не вирішено правовий аспект проблеми — для відключення абонента, яке оператор зобов’язаний здійснити через три місяці після SMS-попередження, необхідне рішення суду.
На що НКРЗ відповідає, що система впроваджуватиметься в будь-якому разі, оскільки старт уже кілька разів переносився. Ще в січні почав розсилати SMS Utel — мобільний підрозділ «Укртелекому».
Перевірка і легалізація
Що ж треба знати, щоб телефон не відключили? НКРЗ підготувала відповіді на найпоширеніші запитання.
Наявність коду IMEI у базі даних можна перевірити на веб-сайті УДЦР у розділі «База IMEI» або шляхом відправлення безплатного SMS-повідомлення з кодом IMEI на номер 307.
При перевірці коду IMEI може бути отримана відповідь: «Введеного коду ХХХХХХХХХХХХХХ у БД IMEI не знайдено». Причин відсутності IMEI вашого телефона в базі кілька. Перша: мобільний телефон було завезено в Україну з порушенням чинного законодавства — без оформлення відповідних митних процедур. Друга: в разі, якщо ви особисто ввезли його з-за кордону в Україну і не звернулися з відповідною заявою в Український державний центр радіочастот (03179, м. Київ, проспект Перемоги, 15-й км) для реєстрації його коду IMEI у загальній базі даних. Третя: телефон отримано в міжнародному поштовому відправленні, і ви не звернулися з відповідною заявою в УДЦР. Цілком можливо, що мобільні телефони, завезені імпортером із дотриманням вимог чинного законодавства, були передані в роздрібну реалізацію до подання кодів IMEI цих телефонів для внесення в ЗБД.
У будь-якому разі нервувати й відразу викидати телефон ні в якому разі не варто. Споживач страждає лише в першому випадку, тобто якщо телефон завезено нелегально. В усіх інших випадках телефон можна легалізувати.
На мобільник, привезений з-за кордону, доведеться написати заяву і подати її в Український державний центр радіочастот. Форму заяви розміщено на веб-сайті УДЦР у розділі «Зразок заяви». До заяви необхідно додати оригінал оформленої митної декларації, яку ви заповнили при перетині митного кордону. У декларації слід зазначити марку мобільного телефона. Кодів IMEI мобільних телефонів заносити в декларацію не потрібно. Майте на увазі, що законодавство без відповідних дозволів УДЦР дозволяє ввезти з-за кордону не більш двох мобільних телефонів крім того, яким ви користуєтеся.
Якщо при перетинанні кордону ви не заповнили митної декларації, до заяви необхідно додати копії документів, які засвідчують перебування за кордоном і легальність придбання телефона (ксерокопію першої сторінки закордонного паспорта і сторінки зі штампами прикордонної служби про перетин кордону України, ксерокопію чека магазина, рахунка або гарантійного талона зі штампом магазину).
Якщо мобільний телефон було придбано за кордоном як подарунок, бажано, щоб особа, котра дарує мобільний телефон, зареєструвала його перед тим, як подарувати. У протилежному випадку для реєстрації коду IMEI подарованого телефона необхідно, щоб вам передали ще й оформлену на нього митну декларацію. Тільки тоді ви зможете зареєструвати код IMEI подарованого мобільного телефона.
Для реєстрації кодів IMEI телефонів, отриманих у міжнародних поштових відправленнях, необхідно також написати заяву (всі форми — на сайті УДЦР) і надіслати її організації. До заяви слід додати спеціальну митну декларацію при пересиланні або акт установленої форми про наявні у відправленні товари та інші предмети, складений працівником поштового оператора у випадку недекларування відправником товарів та інших предметів або відсутності митної декларації.
Придбання
Сьогодні, купуючи мобільний телефон, потрібно перевірити відповідність коду IMEI, нанесеного на фірмову етикетку, розміщену на корпусі мобільного телефона під акумулятором і на упаковці телефона.
Якщо коди збіглися, слід перевірити відповідність коду IMEI, «прошитого» у телефоні, з нанесеним на фірмову етикетку. Для цього потрібно ввімкнути телефон (у продавця для перевірки телефонів має бути SIM-карта) і набрати на клавіатурі комбінацію *#06#. На екрані телефона з’явиться його код IMEI.
При розбіжності кодів краще відмовитися від придбання такого апарата щоб уникнути проблем надалі.
Якщо коди IMEI збіглися, необхідно з допомогою цього або іншого телефона відправити на короткий номер 307 будь-якого мобільного оператора SМS із кодом IMEI. Якщо SМS надсилає продавець, то перед відправленням повідомлення потрібно перевірити, чи справді надсилається код IMEI купованого вами телефона.
У відповідь буде отримано повідомлення про наявність або відсутність коду IMEI цього телефона в базі даних кодів IMEI. Інформацію про наявність коду IMEI у загальній базі даних можна також отримати на веб-сайті УДЦР у розділі «База IMEI».
Наявність коду IMEI телефона в базі даних означає, що цей телефон законно завезено в Україну, і ви зможете підключитися до мережі будь-якого мобільного оператора, а сервісні центри виробників його обслуговуватимуть у разі виникнення технічних проблем.
Якщо ж ви отримаєте повідомлення про те, що телефон перебуває в «сірому» списку, відмовтеся від його придбання.
Викрадення і спіймання
Коли новий порядок діятиме в повному обсязі, уможливиться відслідковування, а відтак відключення вкрадених телефонів.
У випадку крадіжки необхідно написати заяву в органи МВС із пред’явленням документів, які підтверджують право володіння цим телефоном (гарантійного талона, чеків тощо), вимагати порушення кримінальної справи і блокувати обслуговування викраденого телефона.
Внесення викраденого телефона в «чорний» список здійснюється виключно на підставі надходження до УДЦР офіційного запиту від МВС України.
Якщо міліція знайде телефон, то код IMEI повернутого власникові телефона буде переведено в «білий» список на підставі надходження до УДЦР офіційного повідомлення від МВС України.
Ні використовувати, ні продати украдений мобільник буде неможливо, оскільки його буде заблоковано. Крім того, IMEI-код допоможе знайти злочинця.