Економічна агресія проти України

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка Опитування читачів
Поділитися
Економічна агресія проти України © Depositphotos / IvanSemenovich
Нелегальна торгівля сигаретами вже по лікоть залізла в кишеню держави

За даними жовтневого звіту «Kantar Україна», частка нелегальної продукції на ринку тютюнових виробів України сягнула майже 22%. Також і війна значно збільшила можливості для махінацій фальсифікаторів. Результат їхньої економічної агресії більш ніж переконливий: за оцінкою «Kantar Україна» (Kantar — провідна світова компанія з обробки даних, аналітики та консалтингу), у 2022 році на тіньовому ринку України буде реалізовано 8,5 млрд нелегальних сигарет, держава недорахується в своєму бюджеті 20,7 млрд грн.

«Це 560 БТР, або 279 танків, або 136 байрактарів», — так оцінив річні втрати держави голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Сигарети в целофанових пакуночках

Щойно розпочалася широкомасштабна збройна агресія РФ в Україні, на очі потрапила новина, проілюстрована прозорими целофановими пакуночками з насипаними в них сигаретами. Інформація в новині подавалася як допомога армії. Хоча насправді було абсолютно зрозуміло, що йдеться про початок ще однієї агресії — організованої економічної активізації фальсифікаторів, які скористалися вдалим для них моментом, щоб відкусити від сигаретного ринку максимальну скибку.

А відкушувати було що. Приміром, чотири найбільші легальні гравці тютюнового ринку (міжнародні тютюнові компанії) до війни стабільно входили у десятку найбільших платників податків до державного бюджету, зазвичай очолювану всім добре відомими підприємствами нафтогазової галузі — ПАТ «Укргазвидобування» і НАК «Нафтогаз України».

Саме ці легальні виробники сигарет забезпечували близько 7% від усіх податків, сплачених до держбюджету України, — приблизно 78 млрд грн. З цієї суми 63 млрд грн — це акцизний податок, що становив 40% від усіх (тютюнові вироби, алкоголь, нафтопродукти) акцизних надходжень до держбюджету. Крім того, лідери галузі давали 435 млн дол. експортних надходжень і забезпечували гідною зарплатою 50 тисяч своїх працівників.

Проте з 2020 року ситуація почала погіршуватися. Спочатку некритично.

"Тінь" накриває ринок

Річ у тім, що саме 2020 року стрімко підскочила частка нелегальної продукції на сигаретному ринку. Якщо в серпні 2020-го вона дорівнювала 6,9%, то вже в жовтні сягнула 10%. Ще через рік подвоїлася. А дані за серпень 2022 року вже свідчать про 21,9-відсоткову частку «тіні».

Започаткувалася ж негативна тенденція ще 2017-го. Тоді за рік обсяги «тіні» збільшилися вдвічі. Але кого з чиновників могло злякати зростання «тіні» з 1,1 до 2,3%? Хто з них міг повірити, що лише через п'ять років частка «тіні» збільшиться ще в десять разів і забере відчутну суму з держбюджету?

Чиновники звикли, що паличкою-виручалочкою для держбюджету є саме тютюнові податки, і зокрема високий акциз. Останній у разі потреби підлатати бюджет чи просто на вимогу популістів підвищували двічі, а то й тричі на рік, не замислюючись про наслідки. І вони не забарилися.

Звичайно, непросто зараз збіднілому українцю відмовлятися від нелегальних сигарет, які коштують 30–40 грн за пачку, якщо в ціні легальної пачки закладено самих лише податків — акцизного податку, ПДВ, роздрібного акцизу — мінімум на 44 грн. А ще ж «білий» виробник має покрити собівартість продукції та отримати зі свого бізнесу прибуток. Тому «біла» пачка сигарет медіум-класу продається нині за майже 70 грн. Натомість нелегальна продукція реалізується без сплати жодних податків. Це забезпечує їй цінову перевагу й високий рівень прибутковості тіньового бізнесу.

Не слід забувати й про скорочення обсягів ринку, адже споживання легальної продукції зменшилося, бо частина населення (у тому числі курців) перебуває на окупованих територіях, ще частина виїхала за кордон.

Особливості нинішньої "тіні"

  1. Основною складовою нелегальної продукції на ринку виступає вже не контрабанда (як це було зазвичай), а підробки (контрафактний товар) і продукція, маркована Duty Free або для експорту, що нелегально реалізується в Україні.

Якщо контрабанда в останньому дослідженні «Kantar Україна» становить лише 1,8%, то контрафакт — 8%, а дивне Duty Free й імітація експортного товару — взагалі понад 12%.

  1. Якщо раніше левова частка нелегальної продукції реалізовувалася на ринках та вуличними продавцями, то тепер для продажу більшою мірою використовуються магазини й кіоски (разом 64% розповсюдження нелегальної продукції).

Як бачимо, «генерали тіні» вже навіть не ховаються, реалізовують продукцію переважно через легальні канали збуту.

Як захищається держава?

Операція "Акциз"

А держава й далі продовжує нарощувати акцизний податок, тим самим збільшуючи апетити і статки акцизних ухилянтів. Адже найменше річне зростання специфічних ставок акцизного податку до 2025 року становить 20%. Воно передбачене прийнятим ВР 8-річним графіком щорічного підвищення ставок акцизного податку на тютюн. Це означає, що менш як за місяць в Україні відбудеться чергове підвищення ставки акцизу на сигарети — ще на 20%. І ціна легальних сигарет збільшиться ще мінімум на 10 грн.

Так ми прискорено наздоганяємо Європу за рівнем податків, але, на жаль, не за рівнем втрат держбюджету від діяльності тіньовиків.

Оскільки 44 грн податків із пачки — це не межа. Економічні стимули — на боці фальсифікаторів і махінаторів. Вони намагатимуться дедалі глибше залізати в кишеню держави. По суті, єдина надія — на захист силовиків. Хоча в такій економічній ситуації це завдання й для них є непростим.

Природно, що воююча держава мусить і буде надалі всіма можливими способами наповнювати свій бюджет. Тому вкрай потрібна ефективна протидія нелегальній торгівлі. Причому на постійній основі.

Враховуючи, що ринок сигарет страждає перш за все від контрафакту, несправжнього Duty Free й імітації експорту, то для зменшення тіньових оборудок слід виявити й припинити приховане виробництво сигарет усередині країни.

Така робота ведеться, але її недостатньо за сьогоднішніх масових зловживань. Кожна шоста пачка нелегальних сигарет — це підробка брендів чотирьох міжнародних тютюнових компаній, присутніх в Україні.

Фальсифіковані сигарети, виявлені в України протягом 2022 року, було вироблено на 25 різних виробничих лініях, розташованих у різних куточках країни. Дійшло до того, що фальсифіковані сигарети продаються навіть в Інтернеті та соціальних мережах.

За підрахунками фахівців Бюро економічної безпеки, «орієнтовні збитки від несплати податків цими компаніями становлять 90 млн грн на місяць».

Найбільшим цьогорічним здобутком силовиків стало позбавлення ліцензії тютюнової фабрики ТОВ «Юнайтед Табако» у місті Жовті Води Дніпропетровської області.

«Представники Державної податкової служби, СБУ і Офісу генпрокурора завершили двомісячний обшук на тютюновій фабриці United Tobacco (ТОВ «Юнайтед Табако», Жовті Води Дніпропетровської обл.), за підсумками якого була призупинена її напівлегальна діяльність», — повідомило ІА «Інтерфакс-Україна».

За даними голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, на фабриці арештовано й демонтовано сім надсучасних ліній з виробництва сигарет. «З 2015 року фабрика стала символом української корупції, насичуючи ринок безакцизним тютюном під мовчазну згоду всіх правоохоронців, «осліплих» до роботи надпотужного підприємства», — розповів виданню «НВ Бізнес» Данило Гетманцев.

Рейди БЕБ, МВС, прокуратури, СБУ постійно виявляють підпільні виробництва сигарет на теренах усієї України.

Зокрема, БЕБ виявило велике незаконне виробництво сигарет відомих марок в Одеській області. Загальна вартість тютюнових виробів та обладнання — 150 млн грн. Тут спритні ділки, використовуючи підконтрольні їм підприємства, налагодили незаконне виробництво сигарет відомих брендів з підробленими марками акцизного податку.

У Дніпрі працівники ДБР припинили діяльність підпільної фабрики, яка виробляла контрафактні сигаретиу промислових масштабах. «Лише одна лінія фабрики випускала чотири тисячі сигарет на хвилину», розповіли вони.

Спільними зусиллями силовиків викрито міжрегіональний підпільний цех із виготовлення сигарет на Буковині (Чернівецька обл.). А Львівська обласна прокуратура викрила нелегальну тютюнову фабрику у Волинській області. Її виробничі потужності давали можливість виготовляти до 20 тис. пачок сигарет щодоби.

За наказом очільника МВС Дениса Монастирського, Національна поліція продовжила операцію «Акциз», основна мета якої припинити нелегальну торгівлю без сплати податків на ринках пального і тютюнових виробів.

Та, попри явну активізацію дій силовиків, ситуація на сигаретному ринку залишається складною. Адже тіньова продукція й далі нарощує свою конкурентну перевагу в ціні перед легальною продукцією, яка з нового року стане ще дорожчою через чергове підвищення акцизу.

Більше статей Сергія Следзя читайте за посиланням.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі