Російським учасникам телекомунікаційного ринку України рано розслаблятися та вважати своє домінуюче становище раз і назавжди вирішеною справою. На початку серпня представники норвезької компанії Telenor заявили, що мають намір припинити співпрацю з російською групою Altimo. Про таке рішення норвезької компанії повідомлялося на нещодавній прес-конференції з нагоди конфлікту, який триває між двома найбільшими акціонерами оператора мобільного зв’язку — компанії «Київстар».
«Дуже складно співпрацювати з людьми, які не хочуть виконувати своїх обов’язків, і ми вже не дуже віримо в успішне завершення конфлікту. Саме тому найкращий варіант — щоб ми припинили співпрацю», — наголосив виконавчий віце-президент Telenor Тор Хаворсен.
Проте, виявляється, скандал між Altimo («дочкою» російської «Альфа-груп») і норвезьким Telenor, який розгорівся навесні й, здавалося, невдовзі затих, мав і серйозніші наслідки, ніж недовіра з боку норвезьких партнерів.
Служба ситуативного аналізу секретаріату президента в аналітичному огляді серпня на підставі аналітичної записки Служби зовнішньої розвідки зробила досить невтішні висновки щодо діяльності російських інвесторів у вітчизняній телекомунікаційній сфері.
Як випливає з документа, що є у редакції, протягом останнього часу на території України розгоряється наперед спланований і керований зовні корпоративний конфлікт між компанією Telenor і російською «Альфа-груп» за право контролю над російським ВАТ «Вымпел-Коммуникации» («Вымпелком», РФ) з активним втягуванням у цей конфлікт представників акціонерів ЗАТ «Київстар».
«В Україні представниками російських акціонерів «Київстар» проведено масовану кампанію дискредитації норвезького партнера, що викликає побоювання в подальшому інвестуванні представниками Заходу економічних проектів в Україні».
Аналітики адміністрації вважають: ця ситуація створює пряму загрозу для національної безпеки, що може завдати чималої шкоди інвестиційному клімату й іміджу України на світових фінансових ринках.
Крім того, зниження або вилучення компанії «Київстар» зі світових рейтингів головних агентств може призвести до технічного дефолту.
Основною ж проблемою може стати те, що «Київстар» обслуговує як оператор мобільного зв’язку потреби державних структур і силових відомств, і внаслідок повторної конфліктної ситуації, що складається між його зарубіжними акціонерами, збільшується ризик керованості й оперативності між українськими управлінськими структурами.
З огляду на це Міністерству закордонних справ України рекомендовано при коментуванні ініціатив президента України в телекомунікаційній сфері звернути увагу на те, що дії однієї приватної російської компанії спрямовано на руйнацію відносин між Україною і Російською Федерацією в економічній сфері. У разі повторення ситуації, спроб впливати на українську сторону забезпечити коментування зазначеного інциденту з оприлюдненням офіційної інформації про ситуацію в усіх вітчизняних і зарубіжних ЗМІ з підключенням дипломатичних каналів.
Також для забезпечення системної взаємодії президента і прем’єр-міністра України вийти з ініціативою до президента України про розробку й прийняття указу президента України «Про порядок консультування Кабміну з президентом України при прийнятті рішень, що стосуються прав і свобод громадян, окремих суб’єктів господарювання в забезпеченні суверенітету й національної безпеки».
Джерело в секретаріаті президента таке серйозне ставлення до, здавалося б, затихлого (чи до такого, що замовчується?) конфлікту прокоментувало так: «В оточенні президента дуже побоюються, що корпоративний конфлікт негативно позначиться на процесі інтеграції Україна — ЄС, який тільки-но налагодився. Головне, й тому, мабуть, не озвучене побоювання полягає в тому, що непрямим постраждалим у цьому конфлікті може стати норвезький уряд. (Зауважимо, що норвезька держава — один з основних акціонерів Telenor, тому постраждати вона може не побічно, а напряму. — А.В.) З огляду на те, що Україна нині активно намагається знайти шлях до диверсифікації джерел енергії, й Норвегія з її запасами нафти й газу посідає в цьому процесі не останнє місце, легко припустити, на чиєму боці в цьому конфлікті може виступити український президент».
Справді, схоже, що в спекотний передвиборний сезон держава вирішила взятися за гасіння не тільки лісових, а й корпоративних пожеж.