БУДМАТЕРІАЛИ ВЖЕ НАШІ, АЛЕ СИРОВИНА УСЕ ЩЕ ІМПОРТНА

Поділитися
Барометр економіки буму в будівництві вже не обіцяє Будівельний комплекс називають барометром економіки...

Барометр економіки буму в будівництві вже не обіцяє

Будівельний комплекс називають барометром економіки. Адже розвиток будь-якої сфери народного господарства неминуче спричиняє за собою його активізацію. Позитивна динаміка розвитку будівельної галузі в Україні очевидна. Однак темпи вже не ті, що кілька років тому.

Підбиваючи підсумки минулого року, хотілося б відзначити позитивні зрушення, що відбулися в будівельному комплексі України. Так, одним із найважливіших досягнень 2002 року можна назвати збільшення кількості працюючих інвестиційних програм, що залучають у будівельну галузь іноземні капітали і кошти населення. Звісно, передусім предметами капітальних інвестицій стають об’єкти житлової та комерційної нерухомості, однак намітилася чітка тенденція активізації промислового будівництва. Дедалі частіше інвестори вкладають гроші в будівництво об’єктів соціальної сфери. Той факт, що ці тенденції торкнулися не лише столиці, а й багатьох регіонів, ще раз підкреслює інвестиційну привабливість будівельного комплексу України.

Виробники будматеріалів подорослішали

До позитивних тенденцій, які спостерігалися на будівельному ринку України 2002 році, можна віднести широке використання передових матеріалів і технологій, стабільне зростання якості виконуваних будівельних робіт, підвищення культури взаємин між його суб’єктами. Ці чинники говорять про наступаючу зрілість вітчизняного будівельного ринку.

Говорячи про розвиток будівельного комплексу України, неможливо залишити без уваги виробництво будматеріалів. Саме тут спостерігаються найбільші позитивні зрушення. Багато хто зазначає, що за останні кілька років суттєво змінився статус вітчизняного виробника. Українські матеріали та технології поступово відвойовують утрачені ринкові позиції. Так якщо ще кілька років тому більшість будівельних матеріалів імпортувалося з-за кордону, то сьогодні левова частка продукції виробляється в Україні (найчастіше за новими закордонними технологіями). Багато вітчизняних компаній виводять на ринок нові продукти, які складають гідну конкуренцію закордонним аналогам. Наприклад, активне зростання виробництва вітчизняних сухих будівельних сумішей практично витиснув імпортний товар з українського ринку. Як вважають спеціалісти, і надалі на цьому ринку переважатиме вітчизняна продукція — якісна, але недорога.

Аналогічна тенденція спостерігається і на ринку лакофарбових матеріалів, що використовуються для будівельних потреб. З кожним роком обсяг фарб, вироблених на наших заводах, збільшується. Причому багато вітчизняних підприємств активно впроваджують у виробництво не лише закордонні, а й власні технологічні розробки. А іноземні виробники, котрі раніше лише експортували свої товари в Україну, сьогодні відкривають у нашій країні виробництво «фарбової» продукції під своїми торговими марками.

За останні кілька років відвоювали втрачені ринкові позиції і вітчизняні виробники покрівельних матеріалів. За оцінками експертів, 2002 року близько 90% продукції вироблено в Україні. При цьому сьогодні українські підприємства виробляють не лише традиційні, а й нові покрівельні матеріали — єврошифер, євроруберойд, металочерепицю й ін. Поки, щоправда, з імпортної сировини.

Коли вірити прогнозам експертів, кількість вітчизняного товару на нашому ринку з кожним роком збільшуватиметься. А відродження виробництва неминуче спричиняє за собою активізацію будівництва об’єктів промислової сфери. Вже сьогодні помітно «пожвавився» ринок промислової нерухомості. Багато підприємців волітимуть будувати нові виробничі площі, а не купувати «вторинну» нерухомість. У результаті дедалі більшої популярності набувають каркасні будівлі, які швидко монтуються. І якщо ще кілька років тому цей ринок практично повністю належав імпортній продукції, то сьогодні на ньому успішно працюють і вітчизняні компанії.

М’яке гальмування

На жаль, не все йде за наміченими планами, і будівельна галузь розвивається не такими швидкими темпами, як хотілося б. Як свідчить безстороння статистика, 2002 рік не виправдав надії на значне збільшення обсягів будівництва. Будівельний бум, передумови до якого позначилися 2001 року, мабуть, відкладається до кращих часів. Про це свідчать дані Держкомстату: за 10 місяців 2002 року загальний обсяг будівельних робіт знизився на 1,9% порівняно з аналогічним періодом попереднього року. При цьому сума робіт, здійснених підприємствами усіх форм власності в усіх регіонах України, склала 13,4 млрд. грн. Стабільна динаміка зростання обсягів будівництва спостерігається лише у великих містах України — Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Донецьку, Севастополі й ін.

Сформовану ситуацію будівельники пов’язують насамперед із відсутністю цілеспрямованої державної політики активізації інноваційних процесів в Україні. Крім того, сума бюджетних коштів, яка виділяється на капітальні інвестиції, явно недостатня. До речі, при дефіциті бюджету, саме ця стаття витрат скорочується, як правило, у першу чергу.

Прогнози розвитку будівельної галузі на 2003 рік не віщують жодних різких змін. Всі тенденції, що спостерігалися торік, будуть простежуватися й нинішнього року. Так, експерти вважають, що, як і 2002 року, динамічне зростання обсягів житлового будівництва буде спостерігатися лише у великих містах. Тут же активізується будівництво промислової нерухомості й об’єктів соціально-культурної сфери. Втім, дещо додадуть і регіони. Хоча зараз вони у своїй будівельній активності значно відстають від столиці, але 2003 року цей розрив обіцяє трохи скоротитися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі