Бізнес по-депутатськи. Нардеп витиснув міноритаріїв зі Стахановського заводу технічного вуглецю

Поділитися
Сьогодні, у період політичної, фінансової та економічної нестабільності, погано всім. І рядовим ук...

Сьогодні, у період політичної, фінансової та економічної нестабільності, погано всім. І рядовим українцям, змушеним проявляти дива спритності, аби дотягти до зарплати, і вітчизняним олігархам, які продовжують втрачати мільйонні, а часом і мільярдні активи. Проте не поспішайте жаліти вітчизняних мільярдерів. Криза аж ніяк не вибила їх із колії — ледь оговтавшись від першого шоку, вони знову включилися в боротьбу за поділ і переділ колишнього народного майна, бажаючи в найкоротші терміни відновити втрачене. Країна знову занурилася в смуту переділу сфер впливу та капіталів. Можливо, тільки методи стали трохи цивілізованішими. Сьогодні найбільші вітчизняні бізнесмени дедалі частіше використовують не грубу силу «братків», а фінансову і політичну підтримку підконтрольних їм структур та продажних органів влади.

Як приклад можна навести історію, що сталася на Стахановському заводі технічного вуглецю (СЗТВ), де відомий український олігарх Костянтин Жеваго за лічені дні, по суті, відібрав у міноритарних акціонерів понад 30% акцій підприємства. Домогтися повного контролю над заводом допомогла нехитра схема, вражає лише спритність і безсоромність її застосування.

Віртуальні інвестиції

Згідно з річним звітом ВАТ «Стахановський завод технічного вуглецю» за 2008 рік на підприємстві було лише два власники, чия частка в активах підприємства перевищувала 10% і відомості про яких, відповідно до національного законодавства, були оприлюднені у звіті. Цими акціонерами були фірма Univita Inc., яка володіє часткою у 16,76% акцій, та фізична особа — Мінаєва Ірина Віталіївна, яка володіє 14,84% акцій підприємства. Інші акції були розподілені між юридичними особами, підконтрольними, за інформацією ЗМІ, фінансово-промисловій групі «Фінанси і кредит» та особисто пану Жеваго. При цьому частка кожного із цих акціонерів, як правило, становила 9,9% загального числа акцій, і більшість акціонерів були зареєстровані в офшорних зонах. З допомогою саме цих компаній Костянтин Жеваго на початку нинішнього року на загальних зборах акціонерів домагається рішення про збільшення статутного капіталу заводу відразу на 250 млн. грн. Неважко здогадатися, що фінансує нарощування капіталу СЗТВ банк «Фінанси і кредит» — фінансове ядро однойменної ФПГ. Зрозуміло, що акціонери з часткою понад 10%, але які не входять до фінансово-промислової групи, у період кризи не змогли скласти конкуренцію фінансовій установі і пропорційно наростити свою частку. (Скоріш за все, на це й розраховували ініціатори «оздоровлення підприємства».) У результаті частка міноритарних акціонерів розмивається до незначних 0,018% у компанії Univita Inc і 0,016% у пані Мінаєвої.

Можливо, завод у важку хвилину отримав необхідну йому фінансову допомогу від споріднених структур? Ні. Замість того щоб вкласти отримані в результаті збільшення капіталу гроші в модернізацію виробництва, у закупівлю сировини, дефіцит якої практично поставив завод на межу краху, підприємство відразу ж вкладає отримані кошти в... «дуже потрібні» йому облігації того ж таки банку «Фінанси і кредит». Назвати це мудрим вкладенням коштів сьогодні, напевно, не наважиться жоден розумний бізнесмен. Тим паче що до останнього часу «Фінанси і кредит» ризикує опинитися в сумному списку фінансових установ із тимчасовою адміністрацією від Національного банку України.

Таким чином, застосувавши нехитру схему і при цьому не витративши реально жодної гривні, пан Жеваго виявився власником 100% пакета акцій підприємства. А міноритарні акціонери повністю втратили свою частку в Стахановському заводі. Як бачимо, схема у виконанні народного депутата не нова, в Україні схожі схеми, сумнівні з погляду дотримання прав власності та корпоративного управління, були випробувані на десятках вітчизняних підприємств різними бізнесменами та бізнес-групами. Проте потужна фінансова і політична підтримка дала народному депутату Костянтину Жеваго змогу реалізувати її з особливим розмахом.

Бізнес-проблеми нардепа

З ім’ям бізнесмена-депутата пов’язують більш як півсотні вітчизняних підприємств. Переважна більшість із них сьогодні перебуває в дуже поганому стані. Акції основного активу олігарха — компанії Fеrrехро обвалилися настільки, що вивели Костянтина Валентиновича зі списку українських мільярдерів. (Якщо в 2008 році польський тижневик Wprost оцінив статки нардепа в 3,8 млрд. дол., то нинішнього року, за даними вітчизняного журналу «Фокус», його капітал становив лише 969,8 млн. дол.) «АвтоКрАЗ» повністю зупинив виробництво. «Київмедпрепарат» припустився наприкінці 2008 року технічного дефолту за випущеними облігаціями. Стахановський вагонобудівний завод зупинено, і тисячі працівників підприємства залишилися без засобів існування. Призупинено будівництво сталеплавильного заводу «Ворскла-Сталь». Про критичну ситуацію в банку «Фінанси і кредит» уже згадувалося раніше.

Політична діяльність сумісника також не вирізняється особливими досягненнями, зате характеризується досить частою міграцією в лави різних політичних сил. За час виконання своїх депутатських обов’язків Жеваго брав участь у роботі півдюжини фракцій і партій. У парламент останнього скликання потрапив за списком Блоку Юлії Тимошенко. Згідно із невблаганною статистикою, депутат за 11 років володіння мандатом не брав участі в розробці жодного законопроекту, не підготував жодного депутатського запиту. Відвідавши сайт Верховної Ради, можна переконатися в тому, що депутат VI скликання парламенту Костянтин Жеваго не подав на розгляд жодного законопроекту, не вніс жодної поправки, не зробив жодного депутатського запиту, жодного разу не виступив із місця чи з трибуни. Така «активність» вражає навіть його колег і соратників, для яких не секрет, що Костянтин Валентинович був присутній лише на двох пленарних засіданнях парламенту зі 116.

Та дивуватися цьому не доводиться. Надворі криза, а пан Жеваго уперто намагається поєднати формальну роботу у Верховній Раді з обов’язками виконавчого директора акціонерної компанії Fеrrехро, що як мінімум суперечить закону про статус народного депутата. Цілком очевидно, що мандат народного обранця потрібен Костянтину Жеваго виключно для бізнесу, зокрема для більш безпроблемного здійснення схем, при яких проблеми вирішуються за рахунок міноритарних акціонерів.

Утім, мандат нардепа не всесильний. Він може якийсь час захищати від прокурора чи суду, але не спроможний повернути втрачену вже, як вважають деякі експерти, довіру, забезпечити незаплямовану репутацію. Коли підконтрольний Жеваго банк «Фінанси і кредит» спробував найняти авторитетний інвестиційний банк Morgan Stanley для ведення переговорів щодо реструктуризації простроченого синдикованого кредиту, представники Morgan Stanley, за повідомленнями ЗМІ, відмовилися від співробітництва з ним...

Дії, аналогічні тим, до яких вдалися на Стахановському заводі технічного вуглецю, в усіх цивілізованих країнах однозначно трактуються судами як порушення законодавчих норм та кримінального права. Тому відсутність реакції на такі конфлікти з боку української влади, правоохоронних органів і судів погіршує і без того погані ділову репутацію та інвестиційний імідж України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі