"Багатомільярдна справа горе-банкіра — тест для судової системи України"

Поділитися
Роман Марченко, старший партнер відомої юридичної фірми "Ілляшев та Партнери", розповів, як держава може значно поповнити бюджет, довівши до логічного завершення розслідування однієї кримінальної справи.

Роман Марченко, старший партнер відомої юридичної фірми "Ілляшев та Партнери", розповів, як держава може значно поповнити бюджет, довівши до логічного завершення розслідування однієї кримінальної справи.

Ідеться про кримінальне провадження щодо Мухтара Аблязова, колишнього керівника і власника казахстанського БТА Банку. Банкір привласнив великі суми вкладників фінустанови. Загальна сума збитку від його дій оцінюється в 12 млрд дол. США...

- Як одній людині вдалося таке провернути?

- Самостійно провернути подібну аферу, звичайно, неможливо. Для реалізації злочинного наміру Мухтар Аблязов створив організовану групу. Суди Англії вже підтвердили факт незаконного заволодіння шахраями коштами в сумі понад 4,3 млрд дол. При цьому англійські служителі Феміди встановили, що гроші з БТА Банку виводили через транснаціональну мережу з більш ніж 1300 офшорних компаній. У результаті розслідувати злочини, які були скоєні на території низки пострадянських республік, вимушені правоохоронці більш ніж десяти країн.

- Яким чином Україна зможе отримати активи групи Аблязова?

- Аблязова звинувачують у шахрайстві та розкраданні в особливо великих розмірах. За такі діяння передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років. Також, якщо буде винесений і набере сили обвинувальний вирок, кошти й активи "аблязовців" підлягають конфіскації на користь українського бюджету.

- У скільки оцінюються статки Аблязова?

- Слід зазначити, що за шість років, які ЮФ "Ілляшев та Партнери" представляє інтереси потерпілого - БТА Банку, уже вдалося повернути вкрадених у банку активів на суму понад 1 млрд дол. Реальна сума активів горе-банкіра, звичайно, у рази вища - у команді Аблязова працювали досить професійні консультанти, які допомогли йому добре сховати активи.

- Коли можна очікувати винесення обвинувального вироку в Україні?

- На це питання немає однозначної відповіді. У рішенні Апеляційного суду міста Ліона, підтвердженого Паризьким касаційним судом, пріоритетною країною для екстрадиції Мухтара Аблязова значиться Російська Федерація.

- Як так вийшло?

- Відповідно до норм законодавства Франції, при одночасному запиті на екстрадицію пріоритетною для видачі є держава, якій було завдано більшого збитку. Збиток від шахрайства групи Аблязова в Росії більший, ніж в Україні. Водночас остаточне рішення про країну екстрадиції ухвалює на даний час уряд Франції. З огляду на європейську позицію щодо анексії Криму та дій у Донбасі, можливо, Франція не ухвалить рішення про екстрадицію Аблязова до РФ. При цьому слід узяти до уваги той факт, що рішення уряду Франції про екстрадицію Мухтара Аблязова може бути оскаржене в Державній раді Франції і Європейському суді з прав людини. Думаю, що адвокати Аблязова продовжать використовувати всі можливості для затягування процесів, хоча зараз він перебуває в СІЗО вже третій рік.

- Справа Аблязова не розвалиться в українських судах?

- За шість років слідчим органам вдалося зібрати беззаперечні докази винуватості Мухтара Аблязова, його родича Сирима Шалабаєва, якого нещодавно затримано у Литві, та інших членів групи. Упевнений, що суд над Аблязовим стане показовим уроком для всіх тих банкірів, у тому числі українських, які плутають свої особисті гроші з грошима вкладників банків. "Справа Аблязова" стане справжнім тестом для правоохоронної та судової систем України.

- Чому?

- Фактично вперше в Україні на лаві підсудних опиниться олігарх, готовий використовувати різноманітні методи, часто незаконні, для того щоб постати не шахраєм, а жертвою політичного переслідування. Наприклад, під час розгляду у французькому суді питання про екстрадицію адвокати шахрая подали сфальшований документ за підписом керівництва українського МВС, у якому повідомлялося, що слідчі органи нашої країни нібито не мають претензій до Мухтара Аблязова. Генеральному прокурору України довелося особисто писати листа до Франції, спростовуючи цю заяву і повідомляючи про факт підробки "доказу".

- Тобто політичних переслідувань немає?

- Мені як українському юристові не личить говорити про Казахстан і РФ (хоча саме московський офіс "Ілляшев та Партнери" займається супроводом переслідування Аблязова за російські "заслуги"). Скажу про Україну: кримінальну справу було порушено за президента Ющенка, розслідували за Януковича, досудове слідство триває й за нинішнього президента. За цей час змінилося два десятки генпрокурорів України, міністрів внутрішніх справ і навіть конкретних слідчих у справі про розкрадання в БТА. А провадження триває у встановленому порядку. Суди тричі відмовляли в задоволенні клопотань членів групи про закриття справи. Проплачені Аблязовим псевдоправозахисники кілька разів намагалися справу "зам'яти", але безуспішно - надто очевидний склад злочину.

- Ви хочете сказати, що у справі Аблязова взагалі немає політичної складової?

- Про це чітко висловилися європейські суди. Англійські судді, розглядаючи епізоди шахрайства та виносячи рішення про 22-місячне ув'язнення Аблязова, відмовилися брати до уваги доводи захисту, ґрунтовані на "політпереслідуваннях". Конституційний суд Чехії, ухвалюючи рішення щодо видачі Україні спільниці банкіра Тетяни Параскевич, також відкинув політичні доводи. Я можу довго продовжувати цей список. Висновок очевидний - Аблязов і його група лише мімікрують під політиків, будучи по суті банальними, хоча аж ніяк не дрібними злодюжками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі