Село Щасливе нарешті відповідає своїй назві

Поділитися
Минулої середи підйомний кран завантажив на пересувну платформу розписані закликами до влади вагончики, в яких три останні роки несли вахту активісти громадської організації «Захист земель Київщини»...

Минулої середи підйомний кран завантажив на пересувну платформу розписані закликами до влади вагончики, в яких три останні роки несли вахту активісти громадської організації «Захист земель Київщини». Міліція забезпечила безпечний демонтаж і вивезення тимчасових споруд, які встигли перетворитися на пізнаваний атрибут бориспільської траси й одержали в народі містку назву «майдан».

Однак місцеві жителі, які вступили в нерівну боротьбу за свої права ще за старої влади, не кидалися під колеса вантажівок, як це неодноразово бувало в подібних випадках, а навпаки, влаштували свято. Адже вони не просто перемогли. Вони на власному важкому досвіді з’ясували і довели, що влада може бути союзником. І конфлікти, навіть найбільш складні та заплутані, в Україні можна вирішити цивілізовано.

Три українські села з поетичною назвою Щасливе, Гора і Проліски потрапили в національні новини через гучний земельний конфлікт. Його історія сягає корінням ще в початок 2000-х, коли селяни почали одержувати наділи землі, яка колись належала збанкрутілим колгоспам-радгоспам. Одні відразу ж продавали документи бізнес-структурам, які починали їх перепродувати по кілька разів. Інші взагалі не встигли одержати документи.

«У 2006 році ми з’ясували, що в людей фактично вкрали землю: виявилося, наші земельні акти без нашого відома переоформлено на якихось «рейдерів». Люди повстали — так з’явився наш «майдан», — пояснив комендант наметового містечка Петро Котлинський. Він згадує, як установлювали вагончики, в яких удень і вночі мерзли селяни, котрі домагалися справедливості, як писали листи й одержували відписки від представників влади, як, втративши надію, перекрили трасу, що веде в міжнародний аеропорт, і як міліція «знайшла наркотики» в організаторів акцій протесту...

«Уже, здавалося, ні на що сподіватися. Роками марудили... А варто було тільки президентові Януковичу взяти питання на контроль — і питання вирішилося за два місяці! Я людина проста і пряма, владу хвалити не звик, як ви розумієте. Але це правда: вони прийшли і зробили. І я від чистого серця можу сказати: нарешті в країні є влада — і центральна, й обласна, і районна. Дай боже, щоб вони так і далі працювали — в Україні буде менше проблем, людям стане легше жити», — ділиться почуттями колишній комендант.

І губернатор Київської області Анатолій Присяжнюк, і керівник районної держадміністрації Анатолій Ольшанський, і голова Держкомітету земельних ресурсів України Євген Кулінич особисто відвідали акцію демонтажу бориспільського «майдану». «Загалом-то часу обмаль — роботи непочатий край, — сказав «ДТ» губернатор. — Я приїхав тому, що село Щасливе за іронією долі стало своєрідним негативним символом в Україні. Завершення акції протесту — це символ змін на краще, знак, що ми крок за кроком наведемо лад у кожному селі, у кожному районі».

Чиновники коротко розповіли, як їм удалося розв’язати вузол проблем у Бориспільському районі. Адже бізнесмени, які купили земельні паї в давно зниклих посередників, самі потрапили в складне становище. А селяни, які дуже давно добровільно дешево продали акти на свої наділи, можуть нарікати тільки на себе. Представникам влади на різних рівнях довелося потрудитися, щоб з’ясувати ситуацію з кожним жителем села і з кожним інвестором — новим власником землі. У результаті дуже складних переговорів приблизно 1800 селян одержали нові земельні акти або грошову компенсацію від бізнесменів.

«Усе, що мала зробити влада, зроблено на 99%. Чоловік десять дооформлюють документи: такий обсяг роботи в такі стислі строки — звичайно, були якісь неточності, помилки. Але все це можна виправити, — каже Петро Котлинський. — Головне, що все робиться законно. Всі документи упорядковано і внесено в комп’ютерну базу даних державного реєстру. Ми всі перевірили — жодних «подвійних», «потрійних» актів, усе робиться правильно. Не просто ж так ми йдемо».

Місцеві жителі стверджують: за документами ситуація повернулася в нормальне річище. Наступним кроком стане позначення меж ділянок на місцевості. Втім, більшість селян натякають, що ще до цієї процедури мають намір продати наділи за ринковою ціною. Адже ті, хто погодився одержати компенсацію, не залишилися в програші.

Правда, про гроші ніхто розповідати не хоче. «Головне, що люди задоволені. Про суми компенсації вони домовлялися з бізнесменами самі, влада не має права втручатися в такі питання. Ми тільки зводили дві сторони й допомогли їм знайти вихід із тупикової ситуації», — зазначив районний керівник Ольшанський.

Голова сільради Микола Шмаюн підтвердив, що місцеві жителі цілком задоволені вирішенням питання: «Досягнуто компромісних рішень — це найкращий і, мабуть, єдиний вихід із ситуації, в якій ми всі опинилися. Адже нині вже ніхто не скаже — хто правий, хто винуватий. Вийшло, що праві й жителі сіл, які вимагають свою землю; і бізнесмени, які чесно купили її й зовсім не зацікавлені в конфлікті. Усім довелося поступитися одне одному, а влада виступила своєрідним посередником, миротворцем. У результаті вдалося домовитися, і кожний одержав те, що хотів».

Усі представники влади погоджуються, що винні в ситуації, звісно ж, були. Це люди, що займали відповідальні посади та зловживали службовим становищем п’ять-десять років тому. Але шукати їх і карати — діло правоохоронних структур, кажуть нові керівники. «Наше завдання полягає в тому, щоб, розв’язавши старі проблеми, дати імпульс розвитку кожного села, міста, області. Керівництво держави вимагає від місцевих керівників показати економічні результати, забезпечити зростання виробництва і створення нових робочих місць — тобто зробити все, щоб підвищити рівень життя людей», — пояснив Анатолій Присяжнюк.

Анатолій Ольшанський додав, що виконання таких завдань потребує вирішення конфліктних ситуацій і налагодження діалогу місцевих жителів із бізнесменами. «Незабаром у Щасливому почнеться будівництво великого виставкового комплексу, готелів, об’єктів соцкультпобуту, нового житла», — розповів він. Сільський голова уточнив «ДТ», що місцеві жителі зацікавлені в цих проектах і не тримають зла на бізнесменів: «Вони теж стали заручниками ситуації. Але тепер, коли конфлікти вирішено, коли наметове містечко демонтовано, Щасливе перестане бути страховищем для бізнесменів. Прийдуть інвестори — з’явиться робота, поліпшиться життя».

…Поки чиновники спілкувалися із селянами, завершився демонтаж містечка учасників протесту. Ошатні, радісні люди на хвилину завмерли, проводжаючи поглядом платформу, яка везла не просто вагончики, а частину їхнього життя, уособлення їхньої боротьби за справедливість, шлях до якої, виявилося, не потребував таких жертв, а залежав лише від політичної волі і здорового глузду чиновників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі