На Кіровоградщині склався надзвичайний стан з посівами, що страждають від посухи. Температура на поверхні ґрунту перевищує 60 градусів, що унеможливлює розвиток рослин. В таких умовах аграрії розраховують на підтримку держави.
Для посівної кампанії хлібороби Кіровоградщини взяли кредитів більше ніж 600 млн. гривень, ще 200 млн. гривень пішло на пересівання. Як віддавати гроші в умовах неврожаю, аграрії не знають.
«Ми взяли в кредит імпортний бурякозбиральний комбайн. Мусимо платити по 200 тис. гривень щомісяця. Не знаю, як надалі за неврожаю витримуватимемо такий фінансовий пресс, – розповідає Микола Макодзеба, голова ТОВ «Світанок» у Новоукраїнському районі. – Якби держава хоча б повертала відсотки за кредит на імпортну техніку, як це було раніше. Необхідна також пролонгація короткострокових кредитів».
Уряд пообіцяв застосувати до Кіровоградщини методику нарахування дотацій, проте кіровоградці наголошують на її неефективності. «Треба змінити структуру дотацій, аби господарства могли отримати певну компенсацію за втрачене», — підкреслює Олександр Шаповалов, керівник ЗАСТ «Надія» у Кіровоградському районі, додаючи, що процес нарахування дотацій надзвичайно забюрократизований і його слід спростити.
Крім того, аграрії сподіваються, що держава закупить рештки врожаю за прийнятною ціною, а обласна рада виділить близько 30 млн. гривень для створення регіонального резерву зерна та зніме заборону на надання відстрочок зі сплати сільськогосподарських податків.
Детальніше про ситуацію на Кіровоградщині читайте у статті Світлани Орел «Висимо на корінцях» у свіжому номері «ДТ».