IFC ПОЧИНАЄ І… ПРОДОВЖУЄ

Поділитися
Щось-таки та діється в нашому агропромисловому секторі, коли така пильна увага до нього з боку міжнародних фінансових інституцій!..

Щось-таки та діється в нашому агропромисловому секторі, коли така пильна увага до нього з боку міжнародних фінансових інституцій! Саме позитивні зрушення на селі мав на увазі посол Канади в Україні Дерек Фрейзер на брифінгу в амбасаді з нагоди відкриття проекту «Розвитку агробізнесу в Україні», промовляючи: «Шановні співреволюціонери!..» Мені, звісно, приємно, що в чорно-білій гамі аграрних реформ іноземці розрізняють ще й 256 відтінків. І не лише виголошують заздоровниці на фуршетах, а після них засукавши рукави починають діяти.

Саме так вчинила Міжнародна фінансова корпорація (IFC), відкривши не лише центральний офіс у столиці, а й регіональне відділення у Херсонській області. Переважна більшість його кадрів квартирує в Каховці, неподалік пам’ятника-монумента «Легендарна тачанка». Ні, вони з фермерами не видобувають капсулу із посланням «Вниманию поколений», яку було закладено під п’єдестал у жовтні 1967 року. Їхня праця прозаїчніша і водночас величніша, порівняно із завмерлою в бронзі історією. Упритул до «Тачанки» підступають демонстраційні поля з високоефективною системою крапельного зрошення, на яких буяють три види елітної картоплі, понад 70 — капусти, 18 видів солодкої кукурудзи, суниці. Реальні гектари з такою ж системою «в натурі» не лише милують око, а й тішать їхніх власників-орендарів урожаями.

— За сучасними інтенсивними технологіями працюємо другий рік, у результаті чого значно зросла прибутковість виробництва, — розповідає Тетяна Дудка, працівниця приватного підприємства «Варіант». — На 17 орендованих гектарах вирощуємо перець, огірки на шпалері. Нинішнього року вперше «прописали» меристемну полуницю — безвірусну. З куща збираємо 300 грамів. Завдяки щільній схемі посадки — майже 100 тис. кущів на гектар — одержали непоганий урожай ягоди...

Культури вибираємо не навмання, а за результатами маркетингу — аналізу попиту споживачів, переробників регіону та торгової мережі мегаполісів України. Проект розвитку агробізнесу дає змогу визначити оптимальний шлях до найвищого доходу при помірних затратах. Зарубіжні донори роблять акцент не лише на фінансуванні — вони проводять агрономічно-консультативні семінари з вирощування кожної культури.

IFC — не новачок в Україні. Донорські зерна, кинуті 1995 року у благодатний український чорнозем, дали гожі сходи. Спершу члени трьох колективних сільськогосподарських підприємств Донеччини, наснажені проектом приватизації землі і реорганізації КСП, проголосували за видозміну своїх господарств. За результатами роботи в 1996 році ці «нові копієчки» не лише підтвердили свою життєздатність, а й домоглися найвищих економічних показників у районі. Потім був і другий етап проекту — реорганізація вже 15 колгоспів у шести районах Донецької області. Ареал економічної «ламки» розширився, нею зацікавились 14 облдержадміністрацій. Завдяки фінансуванню урядів Швеції, Норвегії, Данії і Японії, Канадського агентства міжнародного розвитку, пілотні проекти з’явились у Київській, Чернівецькій, Волинській областях і Автономній Республіці Крим. «Коефіцієнт корисної дії» такий: реорганізовано майже 100 КСП, створено понад тисячу приватних сімейних ферм, дві незалежні інституції для самостійного розвитку процесу реорганізації КСП — координаційний центр «Донецька аграрна реформа» та Волинський центр аграрних реформ.

Нинішнє донорство IFC — високотехнологічне, більш адресне, орієнтоване на допомогу сільгосптоваровиробникам, які є постачальниками переробних підприємств.

— Саме такий комбінований підхід, який закумулює як фінансові можливості Міжнародної фінансової корпорації, так і її багаторічний досвід технічного сприяння, дасть новий поштовх розвитку приватного агросектору в Україні, — певен Девід Лоуренс, заступник керівника програм технічної допомоги IFC. — Для мене це важливо ще й тому, що із суто теоретичної площини ми перейшли в практичну. Вимальовується творчо-виробничий тандем: компанія «Чумак» — провідний український виробник натуральних продуктів харчування та її партнери — місцеві фермери.

Як на мене, таврійську землю для втілення проекту розвитку агробізнесу його автори обрали не випадково. Не так давно біля «Легендарної тачанки» закликали будувати комунізм, нині ж, без патетики, формують справді цивілізоване для України агроринкове середовище. Можливо, звідси, з півдня, розпочне ходу добре «обкатана» модель майбутнього сільського устрою?! Тим паче, часу ще чимало: проект IFC розрахований на три роки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі