На засіданні 11 жовтня уряд України ухвалив постанову про запровадження квот на експорт зерна цьогорічного врожаю, повідомили агентству «Інтерфакс-Україна» у прес-службі Кабміну.
Міністр аграрної політики Юрій Мельник перед засіданням Кабміну, звертаючись із проханням внести це питання до порядку денного, зазначив, що проект постанови узгоджено із секретаріатом уряду й усіма зацікавленими міністерствами і відомствами. Такий захід, як квотування загальним обсягом 1,1 млн. тонн, вводиться в зв’язку з необхідністю запобігання дефіциту продовольчого зерна на внутрішньому ринку. Про це міністр того ж дня розмовляв на зустрічі з послом США в Україні Вільямом Тейлором.
Раніше, постановою від 28 вересня уряд запровадив в Україні ліцензування експорту продовольчої пшениці та суміші пшениці й жита (меслін) для підвищення надійності забезпечення ними внутрішнього ринку.
Як сказав журналістам заступник міністра аграрної політики Василь Моцний, рішення квотувати експорт зернових приймалося з урахуванням існуючих балансів зерна. За його словами, Україні поточного маркетингового року на продовольчі цілі необхідно 7,3 млн. тонн зерна, 3,2 млн. тонн — як насіннєвий матеріал, 14,5 млн. — на корми. Заступник міністра підкреслив, що на експорт із врожаю 2006 року уже відправлено близько 4,5 млн. тонн зерна, а загальний можливий експорт на поточний маркетинговий рік оцінюється в 9 млн. тонн.
Експерти прогнозують падіння цін на зерно в Україні через запровадження урядом квот на його експорт.
«На внутрішньому ринку виникла тенденція до зниження цін на зерно», — повідомив журналістам президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко. За його словами, це пов’язано з невидачею ліцензій на експорт продовольчої пшениці, що призвело до перевантаження портових потужностей і проблем із відвантаженням усіх видів зернових.
На думку президента Української зернової асоціації Володимира Клименка, обмеження експорту зерна шляхом запровадження квот призведе до перенасичення внутрішнього ринку, особливо ячменю й кукурудзу, і до подальшого падіння внутрішніх цін на них. За його оцінкою, ціни на кукурудзу можуть знизитися на 250—300 грн./тонна, ячмінь — 140 грн./тонна.