ДОКУМЕНТ ЦІНОЮ В СОТНІ МІЛЬЯРДІВ. ЗЕМЕЛЬНИЙ КОДЕКС ОЖИВИТЬ НЕ ЛИШЕ АГРАРНИЙ СЕКТОР, А Й УСЮ ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

Поділитися
Прийняття парламентом основного документа, який остаточно надає громадянам право вільно розпоряджатися своєю землею, — важко переоцінити і тяжко усвідомити...
Голова правління банку «БІГ Енергія» Віктор Стеценко

Прийняття парламентом основного документа, який остаточно надає громадянам право вільно розпоряджатися своєю землею, — важко переоцінити і тяжко усвідомити. Адже фактично Земельний кодекс підняв нашу країну на якісно новий рівень інвестиційної привабливості.

Аби дізнатися, що думають із приводу нового законодавчого акта представники великого бізнесу, «Дзеркало тижня» звернулося до Віктора Стеценка, голови правління банку «БІГ Енергія».

— Вікторе Володимировичу, скажіть, будь ласка, яка ваша думка з приводу Земельного кодексу?

— Я сказав би, що до прийняття даного документа економіка України не мала такого фундаментального ринкового механізму, як право вільної купівлі-продажу землі. Бізнес, що існує з волі і на арендованих у чиновників квадратних метрах, із самого початку містить у собі помітний елемент нестабільності і ризикованості. Це ж характеризує загальний підприємницький клімат у країні.

Говорячи ж детальніше про наслідки прийняття Земельного кодексу, передусім хочеться наголосити на відкритих для українців можливостях. Земля — це ліквідний і надійний інструмент для проведення фінансових операцій. Земля як об’єкт застави дасть кошти тим, хто може і хоче її обробляти чи вести інший бізнес, але не має для цього початкового капіталу.

Враховуючи вищесказане, почнуть вирішуватися і зовнішні проблеми, оскільки нарешті регламентуються взаємини із землею, які так довго були відсутні реально в нас, але представлені у всіх цивілізованих країнах. Іноземним інвесторам стане більш зрозумілий ринок і країна.

— Ви вважаєте, що прийняття кодексу збільшить кількість підприємців?

— Фактично сьогодні, враховуючи частку аграрного сектора в економіці України, передача землі у власність створює передумови для формування середнього класу. Право почати свій бізнес не з порожнього місця, а з початковим капіталом отримали мільйони людей.

— Що зміниться в роботі банків?

— Для нас прийняття Земельного кодексу знімає величезну проблему при роботі з агропромисловими підприємствами. Адже фінансові взаємини прийдуть туди, де зараз багато робиться за допомогою директив.

Тепер аграрії, приходячи в банк для фінансування власного виробництва, розумітимуть, що беруть гроші не під гарантії уряду, які, можливо, і повертати не доведеться, мовляв, спишуть зрештою, а під конкретну заставу, причому свою. Кожному стане ясно — отримані гроші потрібно повернути в повному обсязі і заплатити за їхнє використання.

Говорячи про загальну вартість української землі, експерти спочатку називали цифру в 360 млрд. грн. Але про справжню вартість землі ми дізнаємося після того, як сформується її ринок. Наприклад, сьогодні ніхто не знає, скільки реально коштує квадратний метр Хрещатика. Але з урахуванням прийнятого кодексу, з урахуванням наступних заходів для створення кадастру землі, іпотечного банку кожен зможе отримати відповідь на це питання, бо закон попиту і пропозиції об’єктивний.

— Як ви оцінюєте можливі соціальні та макроекономічні наслідки прийняття документу?

— Що стосується окремих панічних настроїв, на кшталт — ось прийдуть іноземці, усе скуплять і нам ніде буде жити, то, на мій погляд, тут доречно навести приклад Польщі. Там теж раніше казали, мовляв, прийдуть німці й усе куплять — німці прийшли, але все не скупили. Більшу частину землі в Польщі купили поляки.

Крім того, згадайте ще й про ті капітали, які могли б повернутися з іноземних банків, де вони працюють на розвиток чужих економік. Адже придбання землі «по сусідству з Чорнобилем» для багатьох іноземців здається ризикованим заходом. І це одна з причин, з яких на ринку землі будуть присутні в основному гроші тих інвесторів, хто знайомий із кон’юнктурою, знає і розуміє, як тут потрібно працювати.

Прийняття Земельного кодексу підвищить також вартість приватизованих об’єктів. Адже власник навіть слабенького заводу має пріоритетне право на викуп території, на якій об’єкт розташований.

Крім того, не можна недооцінювати і психологічний ефект від прийняття Земельного кодексу. У громадян України з’являється ще один інструмент для заощадження своїх коштів — купівля землі, яка у довгостроковій перспективі дорожчатиме. До людей прийдуть впевненість у сьогоднішньому і завтрашньому дні, відчуття стабільності, що, як відомо, є суттєвим компонентом такого ненаукового поняття, як щастя.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі