Законопроєкт №5839 про держрегулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки, який очікує на друге читання, запровадить в Україні обіг ГМО продуктів. Про це розповіла т. в. о. голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Ольга Шевченко, коментуючи згаданий законопроєкт, пише AgroPolit.com.
"Законопроєктом 5839 допускається обіг ГМО-продуктів, у разі обов’язкової реєстрації ГМО-джерел", – сказала Ольга Шевченко.
За її словами, прийняття документу допоможе виконати частину зобов’язань, які Україна брала на себе, підписуючи Угоду про асоціацію з ЄС.
Документ описує механізми реєстрації ГМО-джерел, а також встановлює вимоги до маркування продукції з ГМО. Подальша співпраця з країнами-партнерами в цьому питанні, залежить від їх законодавства.
Ольга Шевченко розповіла, що підзаконні акти відповідного закону визначать, реєстрація яких-саме ГМО-джерел має відбутися. Завдяки такому підходу, в Україні зможуть моніторити, яка ГМО-продукція застосовується.
За її словами, питання використання ГМО буде залежати від попиту на відповідну продукцію.
Нагадаємо, 10 років тому у МОЗ заперечували існування ГМО в Україні. У цьому зв'язку було навіть скасовано маркування "без ГМО".
Втім, українці з недовірою поставилися до тодішніх запевнень влади. Принаймні, як показало опитування, дві третини українців були упевнені, що ГМО вже є в більшості продуктів в Україні.
Щодо законопроєкту №5839, то він не викликає захоплення насамперед в аграріїв, які вимагають узгодити його з європейськими нормами. У противному разі, кажуть вони, в Україні можуть з’явитись ГМО продукти, а довіра та переваги української сільгосппродукції можуть бути втрачені.