Близько півтора десятка високопосадовців у системі внутрішніх справ, поліції та ДБР мають родинні або професійні зв’язки із заступником керівника Офісу президента Олегом Татаровим, який вважається негласним координатором діяльності правоохоронних органів в Україні.
Про це йдеться у розслідуванні журналістів "Схем", які з'ясували, що всі ці правоохоронці родом із міста Новоукраїнка в Кіровоградській області чи з цього регіону.
Зокрема Максим Цуцкірідзе, який нині очолює Головне слідче управління Національної поліції України. Цуцкірідзе, молодший за Татарова на три роки, пройшов схожий кар’єрний шлях: випускник Харківського університету внутрішніх справ, він був слідчим у Кіровоградській області, а пізніше переїхав у Київ. У часи Євромайдану Цуцкірідзе працював у Головному слідчому управлінні як підлеглий Татарова, але на відміну від останнього, його не звільнили після Революції Гідності.
Його заступник, Артем Шевчишен, також має зв’язок із Татаровим. Шевчишен родом із села Вишневе Новоукраїнського району. Він є частим співавтором наукових робіт із Татаровим і Цуцкірідзе. Разом вони входять до редколегії наукового журналу "Вісник кримінального судочинства". У телефонному застосунку Getcontact номер Шевчишена підписаний, зокрема, як "задача Цуцкірідзе" та від Татарова".
Шевчишен і Татаров також брали участь у захисті дисертації іншого правоохоронця – Андрія Мельниченка, брата самого Татарова, який обіймає керівну посаду в Головному слідчому управлінні Нацполіції. У 2024 році Мельниченко очолив управління розслідування у структурі ГСУ Нацполіції, маючи попередній досвід викладача у Дніпрі.
Розслідування також встановило, що серед впливових посадовців із Новоукраїнки є Ігор Луговий, радник очільника департаменту забезпечення роботи голови Нацполіції України, та його брат Віктор Луговий, який керує слідством Нацполіції Київської області. Останній працює разом із двома іншими вихідцями з Новоукраїнки: своїм заступником В’ячеславом Матвійчуком і начальником одного з відділів Віталієм Кушнєровим. Кушнєров також писав дисертацію під керівництвом Татарова.
Ще одним впливовим правоохоронцем із Кіровоградщини є Микола Клівняк, який працює заступником Лугового. До цієї ж групи належить Артем Козаченко, старший слідчий Київського теруправління Державного бюро розслідувань та однокурсник Лугового.
У Головному слідчому управлінні ДБР працюють Вадим Загамула і Станіслав Стратонов, які також мають зв’язок із Татаровим. Їхні наукові роботи та дисертації написані під його керівництвом. Заступник керівника слідчого відділу у київському ДБР Артем Спусканюк теж пов'язаний із Татаровим.
Стратонов захищав дисертацію під керівництвом Татарова, а його опонентами були Шевчишен та Олександр Тарасенко – ще один правоохоронець із Новоукраїнки, який нині очолює департамент освіти, науки та спорту МВС.
Минулого року новим заступником Олександра Тарасенка у МВС став Вадим Пянковський, який раніше працював у Бюро економічної безпеки. Він безуспішно балотувався до Київради від "Опозиційної платформи – За життя" у 2020 році. Як і інші, Пянковський є вихідцем із Новоукраїнки.
Журналісти "Схем" звернулися за коментарями до правоохоронців, запитуючи про їхні зв’язки з Олегом Татаровим. Усі четверо представників ДБР, згаданих у матеріалі, заперечили будь-які контакти з Татаровим, стверджуючи, що посади отримали через конкурсний відбір, а їхня незалежність гарантована законом. Інші посадовці з правоохоронних органів залишили запити журналістів без відповіді.
Сам Олег Татаров на момент публікації матеріалу також не відповів на запит журналістів.
Нагадаємо, Татаров вважається негласним координатором діяльності правоохоронних органів з боку Офісу президента. Ще у 2020 році НАБУ оголосили йому про підозру в причетності до дачі хабара за фальсифікацію експертизи в епізоді про заволодіння коштами Національної гвардії. Щоправда згодом справу забрали до СБУ, а у 2022 році її закрили. Отож, Татаров вийшов сухим із води і сьогодні залишається на посаді.
Олег Татаров – колишній начальник Головного слідчого управління МВС України часів Януковича, який за часів Євромайдану, особисто переконував ЗМІ і зарубіжних послів, що мітингувальники стріляють самі в себе.
Він також заявляв, що силовики силоміць розганяли протестувальників на Майдані Незалежності під час протестів у 2014 році, тому що "допомагали розчистити територію центру Києва вночі, щоб не заважати проїзду транспорту". Водночас він наголошував, що міліція не "застосувала сили і спецзасобів".