Президент України Володимир Зеленський повернув до парламенту із своїм підписом законопроєкт №12039 , який вносить зміни до кримінального та кримінально-процесуального кодексів у питанні укладення угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень. Відповідна інформація оприлюднена в картці закону на сайті Верховної Ради.
Закон є зобов’язанням України у Ukraine Facility Plan для отримання міжнародної допомоги. Сьогодні останній день, коли його мали підписати.
Влітку правоохоронний комітет тихцем затвердив законопроєкт на цю тему, однак його розкритикували як антикорупційні органи, так і громадськість та партнери. Він дозволяв підозрюваним та обвинуваченим в ТОП-корупції за особливо тяжкі злочини, відшкодувати збитки, заплатити великий штраф і уникнути відповідальності, тобто по суті відкупитись від покарань.
Після широкого резонансу цей документ відкликали, і врешті 29 жовтня парламент в цілому прийняв законопроєкт, який відповідає вимогам партнерів а також НАБУ та САП. Він дозволяє підозрюваним у корупції у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення ніж вимагає чинне законодавство, на приклад 5 замість 8 років.
Додатковосуд зможе накласти як додаткове покарання досить великий штраф на винуватця.
Також у випадку коли мова йде про злочини меншої тяжкості, якщо це невеликі схеми без співучасників, то можливе зменшене ув’язнення підозрюваному, який повністю відшкодовує збитки, сплатить штарф, а його майно можуть конфіскувати.