Національне антикорупційне бюро збирало інформацію про діяльність злочинної організації Кауфмана-Грановського в Одесі з допомогою пристроїв прослуховування, які, за даними джерел, в таємному офісі-бункері встановили окремі співробітники приватної охоронної фірми «Зевс», співзасновником якої є брат Бориса Кауфмана, пише у своєму матеріалі для ZN.UA «Вікно в Одесу. Чи підірве справа бізнесменів Кауфмана та Грановського владу місцевих кланів по всій країні» Тетяна Безрук.
Впродовж семи місяців детективи записувати усі розмови із захищеного офісу, де господарі й відвідувачі почувалися абсолютно відкрито й захищено в плані інформації. Це допомогли їм згодом зібрати і значну частину документальних доказів (включно із грошима), які вилучили навіть в несподіваних для фігурантів справи місцях, як от із гаражів.
«Сама охоронна фірма, яка була не в курсі дій своїх окремих співробітників, лише після затримання Кауфмана та Грановського дистанціювалася від усієї цієї історії. Але справу було зроблено», — зазначає авторка.
Наявність в НАБУ зібраної бази може дозволяти їм оголошувати підозри і іншим фігурантам справи – заступникам міського голови Одеси Михайлу Кучуку, Олегу Бриндаку та Світлані Бедрезі.
Так, Михайло Кучук роками контролював в Одеській міськраді департамент міського будування та архітектури, а також департамент земельних ресурсів. За даними слідства він контролював діяльність підпорядкованих управлінь головних розпорядників коштів і надавав їхнім керівникам вказівки про призупинення розрахунку за ремонт доріг у місті. Згідно з матеріалами слідства Кучук мав щомісячно отримувати від Кауфмана та Грановського по 300 тисяч гривень, і отримав три таких транші.
«Ознайомлене з матеріалами слідства джерело ZN.UA каже, що Михайло Кучук був тією людиною, яка пов’язувала Кауфмана та Грановського із забудовниками. Схема виглядала нібито так: той, хто хотів розпочати будівництво в Одесі, розумів, що чесно отримати землю в місті не можна й потрібно домовлятися. Тому підприємці приходили в офіс до Кауфмана та Грановського з технічними документами на об’єкт, ті самостійно переглядали плани будівництва, вираховували для себе 10% і давали дозвіл. На одній із таких зустрічей нібито й був Кучук задля тиску, щоб, уособлюючи місцеву владу, тим самим продемонструвати вплив Кауфмана—Грановського», — розповідає деталі схеми авторка.
При цьому вона додає, що з кожним із забудовників Одеси Кауфман і Грановський після вивчення проєкту підписували «меморандум», який передбачав входження потрібної компанії в проєкт і фіксував ці самі 10%. Більше того, примірник кожного з «меморандумів» був як у Грановського, так і в забудовників.
«І коли відбулися обшуки, про які — рідкісний випадок! — ніхто не попередив, вони були настільки ефективними, що окрім тон паперів, документів і грошей, включно із заначками в гаражах, було вивезено й екземпляри підписаних «меморандумів». Тому вийти на забудовників, яким, як каже слідство, заламували руки господарі Одеси, виявилося дуже просто. А забудовники ж не ідіоти, вони розуміють: якщо під час обшуків було вилучено екземпляри меморандумів, то заперечувати це просто безглуздо. І люди підтверджували вимагання», — зазначає Безрук.
Щоправда адвокат Бориса Кауфмана Ігор Фомін, який дав свої коментарі журналістці у справі щодо його клієнта, спростовує як існування самої схеми, так і причетність до неї не лише Кауфмана, а й заступників мера Одеси. «Це обвинувачення є безпідставним і не відповідає дійсності», - каже він та стверджує, що воно «неконкретне й необґрунтоване» та «побудоване на припущеннях детективів».
Однак наявність вище згаданих документів ставить під сумнів заяви захисника.
Інший заступник Труханова, який фігурує у справі, — Олег Бриндак сприяв тому, щоб рішення виконавчого комітету міськради ухвалювали на їхню користь. За це він з листопада 2021 до серпня 2022 року отримав від Кауфмана та Грановського 2 473 884 грн.
Юристка та заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан вважає Бриндака одним із головних допоміжних фігурантів у справі, який «може багато кого злити й багато чого розказати», але, ймовірно, на разі «веде торги».
Що ж стосується третьої заступниці Труханова Світлани Бедреги, то вона за сумісництвом є директоркою департаменту фінансів Одеської міської ради, і за даними джерел нібито інформувала Кауфмана та Грановського про капітальні видатки міста, пов’язані з ремонтом різних об’єктів соціальної інфраструктури або з роботами у сфері ЖКГ. Махінатори зв’язувались із компаніями, які виконували роботи, та заявляли про своє «право» на частку, інакше фінансування робіт не починалося.
Цікаво, що адвокат Бориса Кауфмана Ігор Фомін заявляє, що детективи НАБУ та прокурори САП ще «об’єктивно оцінять зібрані докази, самі дійдуть висновку, що Борис Кауфман не винен, і закриють кримінальне провадження», попри наявність у слідчих органів достатньої бази для передачі справи в суд.
Детальніше про те, як просувається гучна справа про смотрящіх Одеси Кауфмана та Грановського, та чи причетний до оборудок безпосередньо мер міста Геннадій Труханов читайте у матеріалі.