У Верховній Раді України 29 червня зареєстрували законопроєкт, яким пропонують внести зміни до Кримінального кодексу та посилити відповідальність суддів за корупційні кримінальні правопорушення. Законодавчі зміни аргументовані ухваленням рішення Ради національної безпеки і оборони України про посилення відповідальності за корупційні кримінальні правопорушення у сфері правосуддя, яке було ухвалене після скандалу довкола затримання на хабарі голови Верховного Суду України Всеволода Князева.
Згідно з проєктом закону № 9438 для суддів передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди суддею чи присяжним.
Загалом зміни пропонують внести до статті 370 ККУ «Провокація підкупу» частинами «Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди судді чи присяжному», «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди суддею чи присяжним», «Вплив на прийняття судового рішення суддею, присяжним», «Підкуп експерта, спеціаліста» та «Підкуп свідка».
Так, пропозиція чи обіцянка судді, присяжному неправомірної вигоди чи її надання караються позбавленням волі на строк від 7 до 10 років. Ці самі дії вчинені групою осіб караються ув'язненням уже від 10 до 15 років (стаття 370-1).
Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди суддею чи присяжним для ухвалення рішення на користь третьої особи караються позбавленням волі на строк від 8 до 12 років з конфіскацією майна. Групове правопорушення передбачає строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна (стаття 370-2).
Вплив на прийняття судового рішення суддею, присяжним караються позбавленням волі на строк від 7 до 10 років, а отримання хабаря за вплив на прийняття суддею, присяжним судового рішення караються позбавленням волі на строк від 8 до 12 років з конфіскацією майна (стаття 370-3).
Підкуп експерта, спеціаліста за складання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду, в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, чи в інтересах третьої особи караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Водночас для експерта, який погодиться скласти сфальшований висновок передбачено позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з конфіскацією майна або без такої (стаття 370-4).
Підкуп свідка карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років, а для свідка, готового за неправомірну винагороду дати неправдиві свідчення, передбачено позбавлення волі на строк від 5 до 8 років (стаття 370-5).
Нагадаємо, 23 червня відбулося засідання Ради нацбезпеки і оборони, на якому одним із ключових питань було обговорення посилення відповідальності за корупцію в системі правосуддя.
Стартом для цього стало викриття Національним антикорупційним бюро 15 травня голови Верховного Суду Всеволода Князєва на одержанні хабаря в сумі близько 3 мільйонів доларів за рішення суду на користь олігарха Костянтина Жеваго. За інформацією джерел ZN.UA, на тлі затримання Князєва обшуки провели ще у 18 суддів Верховного Суду України, які слухали вказану справу. Наступного дня Пленум Верховного Суду достроково припинив повноваження голови ЗС Всеволода Князєва.
Водночас стрімкі вибори нового голови Верховного Суду відбулися на тлі змови еліт. Про те, що відбувається всередині судової системи і до чого може призвести політична катастрофа Верховного Суду – у матеріалі "Король помер. Хай живе король!" пише редактор відділу політики Інна Ведернікова.