У звіті Єврокомісії щодо прогресу реформ в Україні, який був оприлюднений 8 листопада, особлива увага була приділена антикорупційній реформі. Зокрема, Комісія вказує на вади чинного законодавства, які дають можливість корупціонерам уникати покрання, затягуючи розслідування та розгляд справ у суді – серед яких так звані «поправки Лозового».
Єврокомісія зазначає, що у 2024 році Україна має «переглянути Кримінальний процесуальний кодекс та Кримінальний кодекс з метою підвищення ефективності та результативності боротьби з корупцією на найвищому рівні, наприклад, шляхом запобігання процесуальним затримкам, запровадженню розумних строків досудового розслідування та вдосконалення регулювання угод про визнання вини».
Це збігається зі змістом законопроектів №10100 та №10060-2, які передбачають скасування «поправок Лозового», а також реформу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Вони перебувають на розгляді Верховної Ради й експерти зазначають, що депутати не поспішають їх ухвалити.
У звіті Єврокомісії йдеться про те, що Україна має продовжувати створювати надійний послужний список розслідувань, судових переслідувань та остаточних судових рішень у справах про корупцію на найвищому рівні, включаючи арешт і конфіскацію активів, отриманих злочинним шляхом.
Нагадаємо, «Поправки Лозового» передбачають, що будь-яку (не лише корупційну) справу можуть закрити, якщо суд визнає, що до предʼявлення підозри конкретним особам слідчі чи детективи вели розслідування довше за певний період. Починаючи з 2018 року розслідувати складні корупційні справи до вручення підозри можна лише 18 місяців. Під час війни цей строк збільшили до 30 місяців.
Вже незабаром в Україні можуть закрити десятки резонансних корупційних справ, фігурантами в яких значаться щонайменше 120 осіб. Детально про це пише голова правління ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін у статті «Коломойський, Татаров, Альперін. Парламент тягне з «поправками Лозового», рятуючи топ-корупціонерів від покарання».
Про те, як саме використовує ці вади законодавства захист обвинувачених у корупції розповів юрист ГО «Центр протидії корупції» Роман Колюхов у статті «Поправки Лозового» та маніпуляції захисту: як і чому адвокати затягують справи корупціонерів у ВАКС?» на ZN.UA.